Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Aralık ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Aralık 2022)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Aralık ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Aralık 2022)

Aralık (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Aralık 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Aralık 2022)

 • Fas’ta gerçekleşen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası 17’nci Komite Toplantısı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Nasreddin Hoca Fıkralarını Anlatma Geleneği’ ile ‘Çay Kültürü’ adaylık dosyaları, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedildi
 • 2022 Ocak-Kasım döneminde Türkiye’de en çok satılan otomobil markları ve modelleri açıklandı. Buna göre en çok satılan ilk 3 otomobil markası; Fiat (83.714), Renault (70.014) ve Volkswagen (44.730) oldu.
 • Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul’da düzenlediği ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısında Türkiye’deki ekonomik sorunlara dair yaklaşımını ve çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaştı. Etkinliğe, “Siyaset Üstü Beyin Takımı” olarak vurgulanan 70 kişilik uzman ekipten de bazı isimler katıldı.
 • 1972’den bu yana dağıtılan ve Hürriyet okurlarının oylarıyla belirlenen müzik ve televizyon odaklı 48. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, Zorlu PSM’deki törenle sahiplerini buldu. Gecenin sunucuları Çağla Şıkel ve Cem Davran olurken, Yaşam Boyu Onur Ödülü ise Emel Sayın’ın oldu
 • Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %84,39 aylık ise %2,88 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %170,70 aylık ise %4,24 oldu.
 • Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre şube sayısı 200’den fazla olan zincir süpermarketlerin satışa sundukları ürünlerle ilgili verileri Ticaret Bakanlığı’na bildirmesi zorunlu hale geldi.
 • Branding Türkiye Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, Türkiye’nin ilk ve tek ulusal tematik radyosu ST Endüstri Radyo’da Kurumsal İletişim 2.0 adlı bir program yapmaya başladı. Program her Çarşamba 11:05’te dinleyiciyle buluşacak.

İkinci Hafta (8 – 14 Aralık 2022)

 • Google, 2022 yılında dünya genelinde en çok aranan kelimeleri açıkladı. Buna göre dünya genelinde en çok sorgu yapılan kelime Wordle oldu. Haberler kategorisinde en çok Ukrayna sorgusu yapılırken Johnny Depp ise 2022’de en çok aranan isim oldu.
 • Londra merkezli Employer Brand Academy tarafından düzelenen Employer Brand Stars (İşveren Markasının Yıldızları) Ödülleri – 2023 için başvurular başladı. Dijital Dönüşüm, Liderlik ve Staj, Mezun İşe Alım Programı, İç İletişim, İşveren Marka Stratejisi, Onboarding ve Çalışan Sağlığı gibi kategorilerde Altın, Gümüş ve Bronz ödüllerin verileceği seçmelere başvurular için www.employerbrandstars.com’u ziyaret etmek yeterli.
 • Cep telefonu klonlanmasının engellenmesine ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeyle, cep telefonlarında 7 yıl olan sinyal alma sınırı 1 yıla düşürüldü. Buna göre kesintisiz bir yıl boyunca sinyal alınamayan cep telefonlarının IMEI numaraları pasifize edilecek.
 • CNN Travel’ın hazırladığı haberde Arton Capital verilerine göre 2022’de dünyanın en misafirperver ülkeleri açıklandı. Türkiye, listede 29. sırada yer aldı.
 • Twitter Blue yeniden kullanıma sunuldu. Apple kullanıcılarına aylık 250 lira olan Twitter Blue’nun Android ve web kullanıcıları için ücreti ise 110 lira.
 • ABD’li bilim insanları, tarihte ilk kez füzyon reaksiyonuna harcanan enerjiden daha fazla enerji elde etti.
 • Baykar’ın öz sermayesiyle milli ve özgün olarak geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Aralık 2022)

 • TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 9 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 3 milyar 775 milyon dolar arttı ve 128 milyar 764 milyon dolarla Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı.
 • World Brand Lab, 2022 yılı Dünyanın En Etkili 500 Markası listesini paylaştı. Listede 33 ülkeden marka yer alırken, listenin ilk üç sırasında; Apple, Microsoft ve Google gibi ABD’li markalar yer aldı. Listedeki 500 markadan 198’i de yine Amerika Birleşik Devletleri’ne ait.
 • 2022 Dünya Kupası üçüncülük maçında Hırvatistan, ile Fas karşı karşıya geldi. Hırvatistan, Fas’ı 2-1 mağlup ederek, Dünya Kupası’nı üçüncülükle tamamladı. Dünya 4.’sü olan Fas ise turnuva tarihinde derece yapan ilk Afrika takımı oldu.
 • Arjantin ile Fransa, Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası finalinde Lusail Stadı’nda karşı karşıya geldi. Normal süresi 2-2, uzatma bölümü 3-3 sona eren finalde, Fransa’yı penaltı atışlarıyla yenen Arjantin kupanın sahibi oldu.
 • Kurulduğu günden beri ulusal ve uluslararası markalara birçok alanda ödüllü projeler gerçekleştiren Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarından Clockwork bugün 20 yaşında!
 • Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Konferansı (COP15)’ta Türkiye’nin de dahil olduğu 190’dan fazla devlet, ekosistemi; kirlilikten, bozulmadan ve iklim krizinden kurtarmayı amaçlayan tarihi anlaşmaya imza attı.
 • Rekabet Kurulu, 13 tedarikçi firmaya 878 milyon lira ceza kesti. Bu 13 firmanın dolaylı olarak marketlerdeki raf fiyatlarının artmasına neden olabilecek rekabet ihlali yaptığı tespit edildi. Ceza alan firmalar; Coca-Cola, Eti, Pasifik Tüketim, Pepsi, Frito Lay, Düzey Tüketim, Red Bull, Unmaş, Şölen, Haribo, Kent Gıda, Glaxosmithkline ve Doğanay.,

Dördüncü Hafta (22 – 30 Aralık 2022)

 • Yeni asgari ücret açıklandı! Buna göre; Net 8 bin 506 TL, brüt 10 bin 8 TL oldu. Bu arada 1 Ocak 2023 itibariyla 6 ay boyunca, işverene çalıştırdığı her bir asgari ücretli için 250 lira doğrudan destek verilecek
 • Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılın son toplantısını gerçekleştirdi. Buna göre; Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda politika faizini yüzde 9’da sabit bıraktı
 • Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi META Platforms Inc, Cambridge Analytica da dahil olmak üzere üçüncü tarafların kullanıcıların kişisel bilgilerine erişmesine izin vermekle suçlandığı toplu davanın kapanması için 725 milyon dolar ödemeyi kabul etti.
 • Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ın Sosyal Ağ Kavramı, A’dan Z’ye Facebook ve Influencer Olma Süreci bölümleri yayınlandı.
 • Fatih Sondaj Gemisi, Çaycuma-1 sondajında denizin 3 bin 23 metre altında 58 milyar metreküplük doğal gaz rezervini keşfetti. Yeni keşif ve mevcut rezervin son değerlemesiyle birlikte Karadeniz’de Türkiye’nin keşfettiği doğal gazın bugünkü rakamla uluslararası piyasalardaki karşılığı ise 1 trilyon dolar olarak açıklandı.
 • İstanbul’da toplu taşımaya zam geldi. UKOME; elektronik bilet, minibüs, taksi, taksi dolmuş ücret tarifelerine %29.10 oranında, servis ücretlerine ise %19.95 oranında ortalama ücret artışına karar verdi.
 • Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin detaylar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.
 • 23 Ekim 1940’ta dünyaya gelen ve Pele ismiyle tanınan Brezilyalı futbolcu Edson Arantes do Nascimento, Sao Paulo’da tedavi gördüğü Albert Einstein Hastanesi’nde 82 yaşında hayatını kaybetti.
 • GetirYemek, 2022 yılında en çok sipariş edilen yemekleri açıkladı. Buna göre; 2022’de en çok lahmacun sipariş edildi. İkinci sırada adana dürüm, üçüncü sırada ise tavuk dürüm yer aldı.
 • Manchester United ile sözleşmesini fesheden yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo, Suudi Arabistan Birinci Futbol Ligi takımlarından Al Nassr’a 2025 yılına kadar resmen imzayı attı.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Kasım 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.