Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2023)

Ocak ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2023)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Ocak 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Kişisel Marka Rönesansı Başlıyor
  • Kurumsal İletişim 2.0’da Sessiz İstifa Konuşuldu
  • Branding Türkiye İle Patika Bülten Medya Partneri Oldu
  • Oxfam’dan Önemli Rapor
  • BM’den 2022 Turizm Raporu
  • Avrupa’nın En Popüler Yerleri
  • Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı
  • Netflix 2022 İstatistikleri Açıklandı
  • İklim Değişikliği Uyarısı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji başta olmak üzere haftalık gündemi!


Kişisel Marka Rönesansı Başlıyor

Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan ve Kişisel Marka Akademisi tarafından oluşturulan Kişisel Marka Rönesansı Eğitimi’nin başvuruları başladı. Global çalışmalara imza atmış akademisyen ve uzmanlardan oluşan 7 eğitmen tarafından gerçekleşecek eğitim sonunda katılımcılar İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı sertifikanın da sahibi olacak.

Kurumsal İletişim 2.0’da Sessiz İstifa Konuşuldu

Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen, Yazar, Eğitmen ve Mentor Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Kurumsal İletişim 2.0 programı, ST Endüstri Radyo’da başladı. Aralık 2022 itibariyle dinleyiciyle buluşan programda kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ile ilgili merak edilenlere dair bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuluyor. Alanında uzman isimlerin, yöneticilerin, akademisyenlerin, girişimcilerin ve ceo’ların konuk edildiği Kurumsal İletişim 2.0’ın bu haftaki (4 Ocak 2023) konuğu ise KOBİ Danışmanı ve Eğitmen Şehmus Oran oldu.

Branding Türkiye İle Patika Bülten Medya Partneri Oldu

Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği, dijitalin dinamiklerine uygun bir yayın politikasına sahip olan, 3F Fenomeni çerçevesinde ve 360 derece içerik misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Branding Türkiye; yazılı, görsel, sesli ve videolu akademik ve aktüel içeriklerle ekosistemi beslemeyi sürdürürken bir taraftan da gerçekleştirdiği marka işbirlikleri, sponsorluklar ve partnerliklerle de dikkat çekiyor. Bu kapsamda Branding Türkiye, en son stratejik bir hamleyle Patika Bülten ile medya partneri oldu.

Oxfam’dan Önemli Rapor

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine mühim bir araştırmaya dair detaylarla devam ediyoruz. Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, tarafından hazırlanan “Survival of the Richest” (En Zenginlerin Hayatta Kalması) adlı rapora göre; 2020 yılından itibaren dünyanın en zengin %1’lik kesimi, geri kalan %99’un toplam kazancının 2 katını kazandı. Yapılan hesaplamaya göre bu %1’lik kesim pandemi süresince 26 trilyon dolar servete ulaşırken geriye kalan %99’luk kesim ise toplamda sadece 1.7 trilyon dolar kazanç elde edebildi. Raporda ayrıca 25 yıldır ilk kez aşırı zenginlik ve aşırı yoksulluğun aynı anda arttığını vurgulandı.

BM’den 2022 Turizm Raporu

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 2022 yılı turizm verileri raporunu açıkladı. BMDTÖ’ne göre; 2022’de tüm dünyada 900 milyondan fazla kişinin seyahat etti. Kovid-19 salgını öncesine göre kıyaslandığında turist sayısında yüzde 63’lük bir toparlanma oldu.

Avrupa’nın En Popüler Yerleri

2023 Tripadvisor Gezginlerin Seçimi Ödülleri verildi. Bu kapsamda seyahatseverlerin seçimiyle dünyanın ve Avrupa’nın en popüler destinasyonları belirlenirken listeye Türkiye’den de 2 yer girdi. Dünyanın en popüler ilk 3 yeri; Dubai (BAE), Bali (Endonezya) ve Londra (İngiltere) şeklinde oldu. Avrupa’nın en popüler ilk 3 yeri ise; Londra (İngiltere), Roma (İtalya), Paris (Fransa) oldu. Avrupa’nın en popüler yerleri listesinde Türkiye’den İstanbul (5) ve Göreme (14) yer aldı.

Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine ekonomi odaklı önemli bir haber ile devam ediyoruz. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Buna göre, gerçekleştirilen toplantı kapsamında Merkez Bankası, politika faizini %9’da sabit tuttu. Merkez Bankası karar metninde 2 önemli değişiklik dikkat çekti. Bunlardan birincisi mevcut politika faizinin “yeterli” olduğuna dair ifadeye Ocak metninde yer verilmemesi oldu. İkinci değişiklik ise; dezenflasyonun başlayacağına dair ifadenin yerini “enflasyonun seviyesinde ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlanmıştır” olarak değiştirilmesi oldu.

Netflix 2022 İstatistikleri Açıklandı

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, güncel abone sayısını açıkladı. Platform ayrıca 2022’nin son çeyreğine ilişkin mali durum raporunu da yayınladı. Buna göre Netflix’in abone sayısı, son çeyrekte 7.7 milyon artışla 230.8 milyon kullanıcıya ulaştı. 2022’nin son çeyreğinde 7.9 milyar dolar para kazanan Netflix’in 2022’nin son çeyreğindeki kârı ise 55 milyon dolar olarak açıklandı.

İklim Değişikliği Uyarısı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini önemli ve herkesi ilgilendiren bir haber ile tamamlıyoruz. Türkiye’de küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği nedeniyle gelecek kış aylarında bahar havasının daha çok görüleceği açıklandı. Ayrıca dünya genelinde 2022 yılının, bugüne kadar ölçülen en sıcak 5. sene, Avrupa’da ise en sıcak 2. sene olduğu ifade edildi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ocak 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.