Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2023)

Mayıs ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2023)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Mayıs 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Kurumsal İletişim 2.0’da Haftanın Konuğu
 • Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2023)
 • TÜİK Enflasyon (Nisan 2023)
 • ENAG Enflasyon (Nisan 2023)
 • Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Gündemi
 • En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları
 • Dijital Platform tabii.com Açıldı
 • En Çok Kazanan Sporcular (2023)
 • Gelir Dağılımı İstatistikleri (2022)
 • DSÖ’den Koronavirüs Açıklaması
 • Kral Charles Tahta Geçti

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Kurumsal İletişim 2.0’da Haftanın Konuğu

Türkiye’nin ilk ve tek tematik ulusal radyosu ST Endüstri Radyo‘da yayınlanan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Kurumsal İletişim 2.0’ın bu haftaki (26 Nisan 2023 – Çarşamba) konuğu Community GAming Lead Product Designer Ferdi Çıldız oldu! 

Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2023)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Nisan 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Nisan 2023’te artış gösterdi.

TÜİK Enflasyon (Nisan 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %2,39, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,21, bir önceki yılın aynı ayına göre %43,68 ve on iki aylık ortalamalara göre %67,20 olarak gerçekleşti.

ENAG Enflasyon (Nisan 2023)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Nisan 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Nisan 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Nisanayında %4,86 arttı.

Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Gündemi

Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, sürdürülebilirlik konusu Türkiye’de giderek artan bir öneme sahip. Bu yıl Mart ayında Türkiye’de 41 bin haber sürdürülebilirlik konusuyla ilgili yapıldı.

En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Pazar araştırma şirketi Statcounter, dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen internet tarayıcılarını açıkladı. Buna göre Google Chrome %64,76 kullanım yüzdesi ile ilk sırada yer alırken onu %19,52 ile Safari ve %4,64 ile Edge takip ediyor. Türkiye özelinde ise Google Chrome %76,29 kullanım yüzdesi ile birinci sırada yer alıyor. Onu %12,10 ile Safari ve %3,78 ile Samsung İnternet takip ediyor.

Dijital Platform tabii.com Açıldı

TRT’nin uluslararası dijital platformu “tabii.com” tanıtıldı. 7 Mayıs tarihinde açılması planlanan ve Türkiye’deki kullanıcılara başlangıçta ücretsiz olarak sunulacak olan dijital platformda birçok içerik, yüksek kaliteli altyazı ve dublaj seçenekleriyle izleyiciyle buluşacak. Bu arada tabii adlı dijital platform; Türkçe, İngilizce, Arapça, Urduca ve İspanyolca olmak üzere 5 farklı dilde yayın yapacak.

En Çok Kazanan Sporcular (2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Forbes, 2023 yılının en çok kazanan sporcularını açıkladı. Listenin ilk 3’ünde sırasıyla Cristiano Ronaldo (136 milyon dolar), Lionel Messi (130 milyon dolar) ve Kylian Mbappe (120 milyon dolar) yer aldı.

Gelir Dağılımı İstatistikleri (2022)

Gelir Dağılımı İstatistikleri (2022) raporu TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre en yüksek eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine sahip %20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 1,3 puan artarak %48,0’a çıkarken, en düşük gelire sahip %20’lik grubun aldığı pay 0,1 puan azalarak %6,0 oldu.

DSÖ’den Koronavirüs Açıklaması

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir haberle devam ediyoruz. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre yeni tip Koronavirüs (Covid-19), “Küresel Acil Sağlık Durumu” olmaktan çıktı.

Kral Charles Tahta Geçti

Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından tahta çıkan Kral Charles’ın taç giyme töreni gerçekleşti. Buna göre; İngiltere Kralı 3. Charles, başkent Londra’daki tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenen dini törenle taç giydi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2023) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mayıs 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.