Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Kasım ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Kasım 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Kasım ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Kasım 2021)

Kasım (2021) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Kasım 2021

Birinci Hafta (1 – 7 Kasım 2021)

 • Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi’nin 2015-2019 arasını kapsayan 4 yıllık süreçte Avrupa’da yoksulluk ve sosyal dışlanma riskinin en fazla arttığı ülkeleri açıkladı. Buna göre, yoksulluk riskinin en fazla arttığı ülke Türkiye oldu.
 • Facebook, 2010 yılında kullanıcılarının paylaştığı fotoğraflarda görünen kişileri otomatik olarak tanımlayan yüz tanıma sistemini gelecek haftalarda kapatmayı ve 1 milyardan fazla kullanıcının yüz tarama verilerini silmeyi planladığını duyurdu.
 • ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. Buna göre Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faizlerde değişikliğe gidilmedi ve politika faizi %0 – 0.25 aralığında sabit bırakıldı. Buna karşın varlık alımlarının Kasım ayından itibaren ayda 15 Milyar Dolar azaltılacağı duyuruldu
 • İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurulu (MHRA), Merck ve Ridgeback Bioterapötik tarafından geliştirilen Covid-19 hapını onayladığını açıkladı. Böylece İngiltere, Covid-19 aşısında olduğu gibi, Koronavirüs hapını da ilk onaylayan ülke oldu.
 • WhatsApp, masaüstü versiyonu için 4 yeni özellik yayınladı. Buna göre WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliği masaüstünde de aktif edildi. Ayrıca kullanıcılar artık telefona bağlı olmaksızın çevrimdışı mesajlaşabilecekler. Diğer özelliklerin ise “fotoğraf düzenleme” ve “çıkartma önerisi” olduğu açıklandı.
 • Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES’in açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. 1200 megavat kurulu gücü ve yılda üreteceği 4,12 milyar kilovatsaat enerji ile ülke ekonomisine yılda yaklaşık 3 milyar lira katkı sunması hedefleniyor.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından organize edilen, Aktif Bank’ın dijital bankası N Kolay’ın isim sponsorluğundaki N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nda halk koşusu yapıldı. Ayrıca “Dünyanın Kıtalararası Koşulan Tek Maratonu” unvanını taşıyan, Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) tarafından “altın kategori”de gösterilen 43. İstanbul Maratonu’nu erkeklerde Victor Kiplangat, kadınlarda Sheila Jerotich kazandı.

Birinci Hafta (8 – 14 Kasım 2021)

 • Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirildi. Kabinede alınan kararlardan biri de elektrik faturalarındaki “TRT Payı” ile “Enerji Fonu” kesintilerinin kaldırılması oldu.
 • Instagram’da abonelik dönemi başlıyor. Uygulama marketlerde bir güncelleme yayınlayan Instagram, içerik üreticilerinin para kazanacağı bu güncellemeyle “Uygulama İçi Satın Alımlar” bölümüne “Instagram Subscriptions (Abonelikler)” kısmını ekledi.
 • Çin’li emlak devi Evergrande iflas ettiğini resmen duyurdu. China Evergrande Group, 148.13 milyon dolarlık faiz ödemesini temerrüde düşürdü. Evergrande’nin tahvillerine yatırım yapan Deutsche Marktscreening Agentur (DMSA), şirkete karşı iflas davası hazırlıyor.
 • TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda milletvekillerine sunum yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum depozito uygulamasının 2022 Ocak ayı itibarıyla başlayacağını belirtti. Uygulamaya göre; kağıt, plastik, cam ve metal kullanılarak üretilen ambalajlar markete iade edildiğinde ücreti geri alınabilecek.
 • 1 Dolar 10 Türk Lirası oldu.
 • İllere göre haftalık vaka sayıları ve vaka artış oranları açıklandı. Buna göre her 100 bin kişide İstanbul’da 307,40, Ankara’da 287,04, İzmir’de 69,61 oldu. Karabük ise 536,50 vaka yoğunluğu ile yine zirvede. Ayrıca 51 ilde vaka sayıları artarken, 30 ilde vakalarda düşüş yaşandı.
 • Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 19. ayağı Brezilya Grand Prix’sinde gerçekleşti. Sao Paulo kentindeki 4,3 kilometrelik Jose Carlos Pace Pisti’nde 71 tur üzerinden yapılan yarışı Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton kazandı.

Birinci Hafta (15 – 21 Kasım 2021)

 • Türkiye Şeker Fabrikaları, şekere yüzde 25 zam yaptı. Buna göre KDV hariç kilogramı 3,93 TL’den satılan kristal şeker fiyatı 4,9125 TL oldu.
 • Türk edebiyatının önemli isimlerinden şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında İstanbul Fatih’teki evinde hayata veda etti
 • Alman Bertelsmann Vakfı tarafından hazırlanan, AB ülkeleri ile OECD ülkelerinin yer aldığı Sosyal Adalet Endeksi’nde Türkiye 41 ülke arasında 40. sırada yer aldı. Listenin ilk sıralarında ise İzlanda ile İskandinav ülkeleri yer aldı.
 • Merkez Bankası (TCMB) merakla beklenen faiz kararını açıkladı ve politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 15’e çekti. Buna göre Eylül, Ekim ve Kasım aylarında toplamda 400 baz puanlık indirim yapılmış oldu. Karar öncesinde 10,57 seviyesinde olan dolar/TL kuru, karar sonrasında önce 10,97’ye, sonra 11,31’e kadar yükseldi.
 • 581 yılın en uzun Ay Tutulması gerçekleşti. Türkiye’den izlenemeyen tutulma 3 saat 28 dakika 23 saniye sürdü. Benzeri en son 18 Şubat 1440 tarihinde gerçeklemiş ve 3 saat 28 dakika 46 saniye sürmüştü.
 • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca (BDDK), Türk Ticaret Bankası AŞ’ye faaliyet izni verildi. 1913 yılında Adapazarı İslam Ticaret Bankası adıyla kurulan ve 1937 yılında Türk Ticaret Bankası unvanıyla bankacılık faaliyeti gösteren banka 2002 yılında kapatılmıştı.
 • UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi‘nde bulunan dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden Harran Ören Yeri’nde, 12. yüzyıla ait medrese kalıntıları ortaya çıkarıldı. “Dünyanın ilk üniversitesi” olarak lanse edilen bu medrese kalıntısında aynı anda 300 bilim insanının eğitim verdiği ve binlerce öğrencinin ders gördüğü düşünülüyor.

Birinci Hafta (22 – 30 Kasım 2021)

 • Netflix, Türk yapımı içerikleriyle Türkiye ekonomisine ne kadar katkı sağladığını açıkladı. Buna göre Netflix, bugüne kadarki yapımlarla ekonomiye 583 milyon TL kazandırdı. Ayrıca bu süreçte, en az 3.300 kişiye istihdam sağlayan şirketin Türkiye’de oluşturduğu iş fırsatlarının sayısı ise 1.700’ün üzerinde oldu.
 • Dolar ve Euro kuru gün içerisinde yüzde 17’ye ulaşan yükseliş kaydetti. Bunun sonucunda Dolar 13,50’yi ve Euro 15,20 lirayı gördü. Altının gramı ise 760 liranın üzerine kadar yükseldi.
 • Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında enerji, çevre, finans ve ticaret alanlarında 10 anlaşma imzalandı. Bu bağlamda Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırdı.
 • Yerli inaktif Koronavirüs aşısı TURKOVAC için “Acil Kullanı Onayı” başvurusu yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre yıl bitmeden yerli aşının yaygın kullanıma gireceği düşünülüyor.
 • Bibliyografya mantığıyla hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Index 1.0” kitabı çıktı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya genelinde daha bulaşıcı Omicron (Nu) varyantına ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Koca, konuya ilişkin; “Gündemde olan Nu (omicron) varyantına karşı en erken önlem alan ülkelerdeniz. Türkiye’de en yaygın varyant Delta varyantıdır. Nu varyantına rastlanmamıştır.” şeklinde konuştu.
 • İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine metruk binalar ile ilgili bir genelge gönderdi. Buna göre valilik ve belediyelerce metruk bina olduğu tespit edilen yapıların, tespit tarihinden sonra yerleşim yeri olarak gösterilmesine müsaade edilemeyeceği bildirildi.
 • 2006 yılında kurulan Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey istifa etti. Twitter’ın yeni CEO’su Parag Agrawal oldu.
 • Birleşmiş Milletler’in bilgi ve iletişim teknolojileri alanında uzmanlaşmış kuruluşu Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), dünya nüfusunun %37’sine tekabül eden 2,9 milyar insanın hala interneti hiç kullanmadığını açıkladı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2020” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


💡 Günün Gündemi (Ekim 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.