1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak olan asgari ücret ile ilgili belirsizlik ortadan kalktı. Birkaç haftadır devam eden görüşmeler neticesinde “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” nihayet bir karara vardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan son toplantının ardından 2022 yılındaki asgari ücret tutarı açıklandı.

Döviz kurundaki artış, dolar ve euro’daki rekorlar, gıda fiyatları başta olmak üzere birçok tüketim kalemindeki zamlar ve faiz kararları derken Türkiye’nin ekonomi odağındaki gündemi bir hayli yoğun. Fakat herkesin merakla beklediği en önemli haber asgari ücret tutarının 2022’de ne kadar olacağıydı. Konuya dair birçok tahmin olsa da nihai karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Bu bağlamda 2022 asgari ücreti, bir önceki yıla oranla tam olarak %50,4’lük bir artışla 4 bin 253 lira oldu.

Asgari Ücret Görüşmeleri

Her yıl olduğu gibi Aralık ayının gündemi bu sene de yine ağırlıklı olarak asgari ücretle ilgiliydi. Bu kapsamda 2022’de  asgari ücretin ne kadar olacağına ilişkin Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı 1 Aralık’ta gerçekleştirildi. Konuyla alakalı ikinci toplantı ise Türk-İş’in ev sahipliğinde 7 Aralık’ta yapıldı. Taraflar üçüncü kez 9 Aralık tarihinde işveren kesimini temsil eden TİSK’in ev sahipliğinde bir araya geldi. Bilindiği üzere işverenleri Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçileri ise Türk İş temsil ediyor. Tüm bu toplantılara ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapıyor.

Asgari Ücret (2022) Ne Kadar Oldu?

İki haftadır devam eden asgari ücret görüşmeleri ile ilgili son değerlendirmelerin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde işçi ve işveren temsilcileriyle birlikte asgari ücrete ilişkin basın toplantısı düzenledi.


Okuma Önerisi


Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen asgari ücret rakamını bu toplantı esnasında kamuoyuyla paylaştı. Buna göre asgari ücret 2022 yılında 4 bin 253,4 TL olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ayrıca bu artışın son 50 yılın en yüksek rakamını ifade ettiğini ve %50 oranında olduğunu belirtti.

Brüt asgari ücretin 700 lira 56 kuruşunu çalışan SGK primi, 50 lira 4 kuruşunu çalışanın işsizlik sigortası primi (%1) oluşturacak. Yeni asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş olacak. Bunun 5 bin 4 lirası brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşu ise işsizlik sigorta primi işveren payından (%2) oluşacak.

Daha iyi anlaşılabilmesi adına aşağıdaki tablo incelenebilir;

2022 YILI ASGARİ ÜCRETİ (TL, AY)

 • ASGARİ ÜCRET: 5.004,00
 • SGK PRİMİ: % 14 700,56
 • İŞSİZLİK SİG.PRİMİ: %1 50,04
 • KESİNTİLER TOPLAMI: 750,6
 • NET ASGARİ ÜCRET: 4.253,40

Bu arada asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmayacak. Oysa 2021 yılında brüt 3.577,50 TL olan asgari ücretten %15 oranında, yani 456,13 TL gelir vergisi kesiliyordu. Yine geçen yıl asgari ücretten 27,15 TL de damga vergisi kesiliyordu. 2022’de bunlar kaldırıldı. Bu durum da göstermektedir ki asgari ücret ile ilgili karar alınırken sadece çalışan kesim değil işveren de düşünülmüş.

Bu arada 2022 yılında maaşlara yansıyacak AGİ rakamları da asgari ücretin belirlenmesinin ardından belli oldu. Bilindiği üzere Asgari Geçim İndirimi de (AGİ), asgari ücret esas alınarak belirleniyor. Bu konuya dair detaylı listeyi ek bir içerikle Branding Türkiye’de paylaşıyor olacağız.

 • Sözcü.com.tr
 • Anadolu Ajansı
 • Habertürk
 • WebTekno
 • En Son Haber
 • Branding Türkiye Arşiv 
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.