Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ekim ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ekim 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ekim ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Ekim 2021)

Ekim (2021) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Ekim 2021

Birinci Hafta (1 – 7 Ekim 2021)

 • ABD merkezli ilaç firması Merck tarafından geliştirilen ve deney aşamasında olan Covid-19 hapı “Molnupiravir” hakkında şirket tarafından açıklama yapıldı. Açıklamaya göre bu hap; ölüm riskini ve yoğun bakım ihtimalini %50 oranında azaltıyor.
 • Kültür Ve Turizm Bakanlığı, yaptığı açıklamaya göre 2021-2022 sanat sezonunda 428 özel tiyatronun projesine 13 milyon 500 bin lira destek sağlayacak.
 • BioNTech’in Kurucu Ortağı Profesör Uğur Şahin, Koronavirüs salgını ve aşıların geleceğine dair Financial Times’a değerlendirmelerde bulundu. Prof. Şahin; zaman geçtikçe vücudun bağışıklık savunmasından kaçabilen mutasyonlar ortaya çıkacağını kaydetti ve “Bu yıl farklı bir aşı gereksiz. Ancak gelecek yılın ortasında farklı bir durum ortaya çıkabilir.” açıklamasında bulundu.
 • Dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya sahip olan ve aynı şirketin çatısı altında yer alan sosyal ağlardan Whatsapp, Facebook ve Instagram Türkiye saati ile 18:40’ta çöktü. Saatler süren kesinti gece yarısı düzeltildi. Bu arada geçen sürede Facebook alan adının satılığa çıkarıldığı görülürken Facebook çalışanlarının bir süre ofislere giremediği de belirtildi.
 • 2021 Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında, ödülün bir yarısı Japon meteorolog ve klimatolog Syukuro Manabe ile Alman oşinograf ve iklim modelleyicisi Klaus Hasselmann’a, diğer yarısı da İtalyan teorik fizikçi Giorgio Parisi’ye layık görüldü.
 • Paris Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Teklif, oy birliğiyle kabul edildi. Yapılan oylamaya katılan 353 milletvekilinin 353’ü de teklifi kabul etti.
 • 2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan isim belli oldu. 73 yaşındaki Zanzibar kökenli yazar Abdulrazak Gurnah kazandı. Gurnah’ın Nobel’i ‘kültürler ve kıtalar arasındaki körfezde sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine nüfuz etmesinden dolayı aldığı’ ifade edildi.

İkinci Hafta (8 – 14 Ekim 2021)

 • OECD, aralarında ABD, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Türkiye’nin de yer aldığı, küresel Gayrisafi Yurt içi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 90’ınından fazlasını temsil eden 136 ülkenin uluslararası vergi reformuna yönelik anlaşmayı kabul ettiğini açıkladı. Bu bağlamda çok uluslu şirketler, 2023’ten itibaren en az yüzde 15 vergi oranına tabi tutulacak.
 • Formula 1 Dünya Şampiyonası‘nın 16. ayağı Türkiye Grand Prix’sinin sıralama turları, 5,3 kilometrelik Intercity İstanbul Park Pisti’nde gerçekleştirildi. Sıralama turlarının galibi Lewis Hamilton oldu. Ancak 10 sıra grid cezası olan Hamilton’un yerine yarın pole pozisyonunda Valtteri Bottas başlayacak.
 • 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası kapsamında kamuoyuna yapılan açıklamada her şehre özel olarak üretilen toplu ulaşım kartlarının tek bir ulaşım kartı altında toplanmasını sağlayacak olan “Tek Kart” çalışmasının başladığı duyuruldu.
 • Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın ismi Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildi. Bu bağlamda Paris İklim Anlaşması sonrası ilk yapısal değişiklik gerçekleştirilmiş oldu.
 • IMF, Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5,8’den yüzde 9’a yükseltti. Öte yandan 2022 için büyüme beklentisini ise yüzde 3,3’te sabit bıraktı.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, Meclis’te yaşanan nisap sorunları (yeter sayı) nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifasını sundu.
 • Microsoft, yayımladığı yazılı açıklamada, Çin’de zorlaşan faaliyet ortamı ve sıkılaşan düzenlemeler sebebiyle iş ve kariyer odaklı bir sosyal ağ olan LinkedIn’i Çin’de yıl sonunda kapatacağını duyurdu. LinkedIn’in yerine ise InJobs adlı yeni uygulama geliştirdi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Ekim 2021)

 • Londra merkezli Kantar araştırma şirketi, 2021 yılının en değerli 100 markasını açıkladı. Yayınlanan rapora göre Amazon, 683 milyar dolar ile ilk sırada yer aldı. Böylece şirket art arda üçüncü kez dünyanın en değerli şirketi oldu.
 • NASA’nın Lucy adlı uzay aracı 12 yıl sürecek yeni görevi için Jüpiter’e yolculuğuna başladı. Fırlatma işlemi, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan Atlas 5 roketiyle gerçekleşti.
 • ÇAYKUR, tarihinin en yüksek yaş çay alımını gerçekleştirdi. Buna göre daha önce en fazla yaş çay alımını 1999’da 843 bin 149 ton ile gerçekleştiren ÇAYKUR, 2021 alım kampanyasında şu ana kadar 853 bin 584 ton çay alarak rekor kırdı
 • Apple’ın Unleashed etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında MacBook Pro, M1 Pro ve M1 Max Çipler ile AirPods gibi yeni Apple ürünleri tanıtıldı. Cihazların Türkiye fiyatları da belli oldu.
 • Ford Otosan’ın 58 milyon avroluk yatırımıyla 220 Türk mühendisin Türkiye’de ilk kez sıfırdan geliştirip ürettiği TÜBİTAK destekli yerli ve milli otomatik şanzıman, Ford Otosan Eskişehir Fabrikası’nda tanıtıldı.
 • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonlarının New York Borsası’nda işlem görmesine izin verdi. Akabinde Bitcoin rekor kırarak 66 Bin Dolar seviyesine yükseldi.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu politika faizini %18’den %16’ya çekti. Bu açıklamanın akabinde dolar kuru 9,53 TL seviyelerine kadar yükseldi.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Ekim 2021)

 • Avrupa’nın en büyük Apple mağazalarından biri olan Apple Bağdat Caddesi, bugün resmen açıldı. Türkiye’deki 3. mağazasını açan Apple, açılışı kutlamak için Perspektif İstanbul adlı 6 haftalık bir Today at Apple programı gerçekleştirecek.
 • BM Gıda Ve Tarım Örgütü‘nün raporuna göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en az kırmızı et (yıllık kişi başı 39 kg) ve deniz ürünleri (yıllık kişi başı 5 kg) tüketen ülke oldu. Buna karşın rapora göre Türkiye’de et tüketilmiyor ancak obezite hızla artıyor.
 • İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından açıklama yaparak yeni taksi sisteminde taksi şoförlerine getirilecek olan iyileştirmeleri duyurdu.
 • ABD’li elektrikli otomobil markası Tesla’nın piyasa değeri 1 trilyon doları aştı. Bunda; araç kiralama şirketi Hertz‘in elektrikli araç filosu için 100 bin Tesla siparişi verdiğini duyurmasının etkisi oldu.
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Araştırma Geliştirme Faaliyetleri Araştırması (2020) raporunu yayınladı. Araştırmaya göre; ARGE harcaması 2020 yılında 54 milyar 957 milyon TL’ye yükseldi.
 • TÜRK İŞ, Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ekim 2021) raporunu açıkladı. Araştırmaya göre açlık sınırı 3.093,20 TL, yoksulluk sınırı ise 10.075,58 TL. Bu arada bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.771,96 TL oldu.
 • Facebook Inc.’in adı değişti. Mark Zuckerberg, şirketin üst kuruluşun adının Meta olacağını açıkladı. Buna karşın Facebook veya ona bağlı diğer sosyal ağların isminde herhangi bir değişiklik olmayacak.
 • 10 Şubat 2019’da temeli atılan Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi, Cumhuriyetin 98. kuruluş yıl dönümü kapsamında açıldı. 95 bin metrekare kapalı alanı olan AKM, 5 bloktan oluşuyor. 1000 kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu ve 250 kişilik oda tiyatrosu bulunan AKM’nin toplam maliyeti ise 2 milyar lira oldu.
 • Dünyanın 20 büyük ekonomisinin liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcilerini bir araya getiren G20 Liderler Zirvesi, İtalya’nın başkenti Roma’da başladı.
 • İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi sona erdi. 2 gün süren zirvenin ardından tüm G20 üyeleri tarafından imzalanan 61 maddelik bir sonuç bildirisi yayımlandı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2020” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


💡 Günün Gündemi (Eylül 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.