Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2022)

Temmuz ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2022)

Bu haftanın (22 – 31 Temmuz 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Tüketici Güven Endeksi (Temmuz 2022)
  • Günün Gündemi (Mayıs 2022)
  • Hani Kurumsaldık Apple Podcast’te
  • Dijital Dönüşümde Yerli Ve Milli Teknolojiler Etkinliği
  • Snapchat For Web Duyuruldu
  • Google Play Logosu Değişti
  • Günün Gündemi (Haziran 2022)

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Tüketici Güven Endeksi (Temmuz 2022)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre %7,4 oranında arttı; Haziran ayında 63,4 olan endeks, Temmuz ayında 68,0 oldu.

Günün Gündemi (Mayıs 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mayıs ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Hani Kurumsaldık Apple Podcast’te

Mart 2021’de Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kurulan Hani Kurumsaldık, 2021 boyunca gerçekleştirdiği yayınlarla sektör profesyonelleri ve akademisyenler başta olmak üzere iş dünyasının ve akademik hayatın bir parçası olan herkes için adeta bir alışkanlık haline geldi. İlk kez Spotify’da yayınlanan daha sonra diğer popüler podcast mecralarında da yayınlanmaya başlanan Hani Kurumsaldık içerikleri Apple Podcast’te de listelendi. Böylece iOS kullanıcıları 2021 itibariyle Apple’ın podcast mecrasında listelenmeye başlanan Hani Kurumsaldık’ı direkt olarak buradan dinleyebilme şansına sahip oldular.

Dijital Dönüşümde Yerli Ve Milli Teknolojiler Etkinliği

Anadolu Bilişim Buluşmaları tarafından “Dijital Dönüşümde Yerli Ve Milli Teknolojiler” ana temasıyla önemli bir etkinlik gerçekleştirilecek. 28 Temmuz 2022’de 10:30 ile 16:00 arasında online ortamda düzenlenecek olan etkinlik “Açılış Ve Vizyon” konuşmalarıyla başlayacak. Birçok özel oturuma ev sahipliği yapacak olan etkinlikte alanında uzman isimler, bilgi ve tecrübe aktarımında bulunacak.

Snapchat For Web Duyuruldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal ağlarla ilgili bir gelişmeyle devam ediyoruz. Snapchat, pazardaki hakimiyetini genişletmek, kullanıcı sayısını artırmak ve dolayısıyla da reklam pastasındaki payını yükseltmek için radikal bir adım atarak, mecrayı mobille sınırlamaktan vazgeçti. Bundan böyle Snapchat artık masaüstünde de kullanılabilecek! Snapchat for Web adıyla duyurulan ve uygulamanın artık masaüstü bilgisayarlardan kullanılabilmesini sağlayan bu özellik sayesinde kullanıcılar tıpkı mobildeki gibi birçok aksiyonu gerçekleştirebilecek.

Google Play Logosu Değişti

Son yıllarda kurumsal kimliğinde aşamalı olarak ama çok ufak bir şekilde değişiklikler yapan Google, bu kez uygulama mağazasının logosunu değiştirdi. Google Play’in 10. yılı için yayınlanan blog yazısında bu logoya da yer verildi. Google, değişiklik söz konusu olduğunda uyguladığı o minimalist çizgiyi yine bozmamış. Eski logo ile arasında ufak nüansların olduğu yeni logoda daha yuvarlak hatlar ve daha az parlak tonlar tercih edilse de reng geçişleri ve Google’a has renklerin konumlarında bir değişiklik yok.

Günün Gündemi (Haziran 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini, aylık arşiv niteliği taşıyan Günün Gündemi ile ilgili bir haberle tamamlıyoruz. Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Haziran ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Temmuz 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.