Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mayıs ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mayıs 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mayıs ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Mayıs 2022)

Mayıs (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Mayıs 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Mayıs 2022)

 • Milli Savunma Bakanlığı, Asker Alma Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Buna göre, bedelli askerlik için ödenecek tutar, ödeme yapılacak günün kuruyla hesaplanacak. Dövizle askerlik hizmetinden faydalanacak yükümlülerin ödeyeceği miktar, Merkez Bankası tarafından döviz miktarının yatırılacağı gün tespit edilen Euro alış kuruna göre belirlenecek.
 • Dijital Türk Lirası sahaya çıkmaya hazırlanıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Türkiye’nin öncü teknoloji kuruluşlarının yürüttüğü Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde pilot uygulama yapılacak
 • Adalet Bakanlığı, Türkiye’nin “Dava Atlası”nı çıkardı. Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Siirt, Hakkari, Van ile Ağrı’da en çok tazminat, İstanbul, Ankara, Adana, Şanlıurfa ve Muş’ta en çok alacak, Yalova’da en çok tüketici davası açıldı. Gaziantep’te ise en çok boşanma davası açıldığı kayda geçti. Bu arada 67 ilde en çok veraset davası açıldı.
 • ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti. Yapılan bu artış 2000’lerden bu yana gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı oldu.
 • Enflasyon rakamları Nisan 2022 için açıklandı. TÜİK’e göre aylık enflasyon %7,25 iken yıllık enflasyon ise %69,97 oldu. ENAG’ın açıkladığı verilere göreyse Nisan ayında aylık enflasyon %8,68 iken yıllık enflasyon ise %156,86 oldu.
 • KPMG’nin 530’dan fazla şirketin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, şirketlerin %89’u uzaktan çalışma politikasını uyguluyor veya uygulamayı planlıyor. Buna göre her 10 şirketten 9’u uzaktan çalışmaya sıcak bakıyor.
 • Rus iş insanı Roman Abramovich‘in sahibi olduğu Chelsea‘nin satışı gerçekleşti. İngiltere Premier Lig kulübü Chelsea, Todd Boehly öncülüğündeki konsorsiyum tarafından 4,25 milyar sterlin (5.25 milyar dolar) karşılığında satın alındı.

İkinci Hafta (8 – 14 Mayıs 2022)

 • G7 ülkeleri, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan petrol ihracatını kademeli olarak bitireceklerini ya da tamamen keseceklerini duyurdu.
 • Kabine Toplantısı‘nın ardından konut alım satımını kolaylaştıracak üç yeni paket açıklandı. Buna göre ilk defa konut sahibi olacaklara %0,99 faizli konut kredisi sağlanacak.
 • Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nde gerçekleştirilen basın toplantısında Yerli E-Pasaport, E-Sürücü Belgesi ve E-Mavi Kart, İçişleri Bakanı tarafından tanıtıldı. “Turkey” ibaresi yerine “Türkiye” ibaresinin yer alacağı çip destekli yerli pasaportlar Ağustos 2022 itibarıyla seri üretimde olacak.
 • Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Tuncay Özilhan’ın yaptığı Anadolu Grubu Holding bünyesindeki McDonald’s Türkiye‘yi Katarlı bir şirket olan Boheme Investment, 54.5 milyon dolara satın aldı.
 • Dünya çapında 8 senkronize radyo teleskopundan oluşan Event Horizon Teleskopu‘nu yöneten uluslararası konsorsiyum, Samanyolu’nun göbeğindeki süper kütleli kara deliğin renklendirilmiş görüntüsünü yayınladı. Dünyaya 27 bin ışık yılı uzaklıktaki kara delik “galaksinin merkezindeki nazik dev” olarak nitelendirildi. Bu arada güneşten 4 milyon kat büyük olan Samanyolu kara deliği, Yay ve Akrep takımyıldızlarının sınırına yakın. Bu yüzden “Yay A” olarak adlandırılıyor.
 • ABD’deki Florida Üniversitesi’nden bilim insanları, 1962-1972 Apollo misyonları sırasında toplanan ay topraklarına turpgiller familyasından fare kulağı teresi tohumu ekti. Tohumların 2 gün sonra filizlendiği gözlemlendi. Böylece ilk defa Ay toprağında başarılı şekilde tohum filizlendirildi.
 • Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2’nci, dünyanın ise 5‘inci havalimanı olma özelliğini taşıyan Rize – Artvin Havalimanı, hizmete açıldı. Yaklaşık 19 futbol sahası büyüklüğünde, yani 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip olan ve 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin Havalimanı’nın altyapı çalışmaları 1 milyar 78 milyon liraya mal oldu. Projenin tamamlanması ise 5 yıl sürdü.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Mayıs 2022)

 • Bu yıl İtalya’da 66’ıncısı düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması‘nın finali gerçekleşti. Yarışmayı “Stefania” adlı şarkısıyla Ukrayna’yı temsil eden “Kalush Orchestra” grubu 631 puan alarak kazandı. 45 ülkeden canlı yayınlanan yarışma YouTube üzerinden de takip edilebildi.
 • UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İngiltere’deki Stonehenge anıtının çevresinde 10 bin yıl önce kazılmış çukurlar bulundu. Bu yapıların avcı-toplayıcılar tarafından kullandığı ve ilk insanların yaşamına dair bilinmeyenlere ışık tuttuğu aktarıldı.
 • TÜİK, İstatistiklerle Gençlik raporunu yayınladı. Buna göre; Türkiye’nin toplam nüfusu 84 milyon 680 bin 273 kişi iken 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 971 bin 289 kişi oldu. Genç nüfus, toplam nüfusun %15,3’ünü oluşturdu. Genç nüfusun %51,3’ünü erkek nüfus, %48,7’sini ise kadın nüfus oluşturdu. Araştırmada ayrıca gençlerin %44,5’inin mutlu olduğu görüldü.
 • Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üyelik için resmi başvurularını sundular. Bu başvurunun ardından yalnızca birkaç hafta sürmesi beklenen katılım takvimi işlemeye başlayacak. Öte yandan iki ülkenin NATO’ya üye olması için NATO üyesi 30 ülkenin parlamentolarının onayı gerekecek.
 • Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, 18 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla BBVA’nın Garanti BBVA’daki sermaye payı yüzde 85,97 seviyesine çıktı. Alım öncesinde bu oran yüzde 50 seviyesindeydi. Buna göre BBVA, 22 milyar 758 milyon TL ödeyerek bankanın yüzde 36.12’sine tekabül eden miktarda hisse satın almış oldu.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) brüt döviz rezervleri geçen haftaya göre 4 milyar 821 milyon dolar düşüş gösterdi. TCMB verilerine göre, geçtiğimiz hafta 66 milyar 19 milyon dolar olan rezervler, 13 Mayıs ile sona eren haftada 61 milyar 198 milyon dolara geriledi.
 • Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Dörtlü Final’in şampiyonluk maçında Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague finalinde, İspanyol ekibi Real Madrid’i 58 – 57 mağlup ederek üst üste 2. kez şampiyon oldu.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Mayıs 2022)

 • Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da düzenlenen CEV Şampiyonlar Ligi Süper Finali‘nde İtalya’nın Imoco Volley ekibini 3-1 yenen VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, şampiyon olarak Avrupa’nın kulüpler düzeyindeki en büyük kupasını 5. kez müzesine götürdü.
 • Türkiye’nin insanlı uzay görevi için başvurular başladı. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek. Başvurular uzaya.gov.tr’den yapılacak olup, son başvuru tarihi ise 23 Haziran 2022 olarak açıklandı.
 • Salgın nedeniyle 2 yıldır iptal edilen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) İsviçre’nin Davos kasabasında başladı. 26 Mayıs 2022 tarihine kadar sürecek olan Dünya Ekonomik Forumu’nda 100’den fazla ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde katılımcı yer alacak.
 • Türkiye’nin ilk ticari uydusu olan Plan-S, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX firmasının Transporter 5 görevi kapsamında Falcon-9 roketiyle uzaya fırlatıldı.
 • Resmi Gazete‘de yayımlanan düzenleme ile TRT bandrol ücret oranları yeniden belirlendi. Buna göre; cep telefonlarında %10 olan oran %12’ye, akıllı kol saatlerinde yüzde 8 olan oran %14’e, bilgisayar ve tablette ise %2 olan oran %4’e çıkartıldı.
 • Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında megavatsaat başına azami fiyatı 3200 liraya yükseltti
 • UEFA Şampiyonlar Ligi 2021 – 2022 sezonu finali, Fransa’nın başkenti Paris’teki Stade de France’ta Liverpool ile Real Madrid arasında oynandı. Liverpool’u 1-0 mağlup eden Real Madrid, kupanın sahibi oldu. Böylece İspanyol ekibi, dev turnuvada 14. kez şampiyon oldu.
 • İçişleri Bakanlığı, Kovid-19 vaka sayılarının düşmesiyle toplu ulaşım araçlarında maske takma zorunluluğuna son verilmesine ilişkin genelgeyi valiliklere gönderdi.
 • İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşunu açıkladı. Buna göre Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) üretimden satışlarda 136,8 milyar lirayla en büyük sanayi kuruluşu unvanını korudu. En büyük 500 kuruluşun toplam satışları yüzde 73.8 artışla 2 trilyon TL’yi aştı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Nisan 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.