Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Nisan ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Nisan 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Nisan ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Nisan 2021)

Nisan (2021) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Nisan 2021

Birinci Hafta (1 – 7 Nisan 2021)

 • Hazine Ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarına bir tebligat göndererek kullanıcı bilgilerini talep etti. Bakanlık gün içinde yaptığı yazılı açıklamada kripto paranın suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı konusunda yoğun olarak kullanıldığı için MASAK‘ın bu suçları önlemek ve takip etmek adına platformlardan bilgi talep edebildiğini belirtti.
 • Koronavirüs ile mücadele kapsamında hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık, yaptığı açıklamada renklere göre uygulanacak yasaklara ve işletmelerin hangi saatlerde çalışabileceğine dair kamuoyuna bilgi verdi.
 • Politika Araştırmaları Enstitüsü (IPS), tarafından hazırlanan ve 18 Mart 2020 – 18 Mart 2021 sürecini kapsayan rapora göre, 2 bin 365 milyarder, servetlerine yüzde 54’lük bir artışla 4 trilyon dolar daha ekledi. Rapora göre ayrıca en zengin 20 milyarder, yüzde 68 artışla 742 milyar dolar daha kazandı.
 • Ankara’da uzaktan eğitimle ilgili karar alındı. Buna göre İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 5 Nisan 2021 itibariyle 5,6,7 ile lise hazırlık 9,10,11. sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilmesine karar verdi. 12’nci sınıfların ise seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak yüz yüze eğitime devam edeceği bilgisi paylaşıldı.
 • Güney Koreli teknoloji devi LG Electronics, son 6 yılda toplamda 4.5 milyar dolar zarar ettiği gerekçesiyle akıllı telefon piyasasından tamamen çekildiğini açıkladı. 31 Temmuz’da son bulması beklenen LG’nin akıllı telefon bölümü, şirketin toplam gelirinin yüzde 7’sini oluşturuyor.
 • FORBES, Türkiye’nin ve dünyanın en zengin insanları listesini 2021 özelinde güncelleyerek kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Türkiye’nin en zengin insanı, 6.3 milyar dolarlık servetle Murat Ülker olurken, dünyanın en zengin insanı ise 177 milyar dolar servetle Jeff Bezos oldu.
 • Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından hazırlnan “Patent Index 2020” raporunda 2020 yılı özelinde patent istatistikleri yayınlandı. Ülkeler, şirketler ve sektörler bazında patent istatistiklerinin yer aldığı rapora göre en çok patent alan ülke 44 bin 293 adet ile ABD oldu. Türkiye ise 594 adet patent ile 24. sırada yer aldı.

İkinci Hafta (8 – 14 Nisan 2021)

 • Popüler sosyal ağ Linkedin siber saldırıya uğradı. Kamuoyuna yansıyan bilgiye göre 500 milyon kullanıcının bilgileri çalındı ve bu veriler internet üzerinden satışa çıkarıldı.
 • Popüler sosyal ağ Pinterest,Sosyal Medya Yasası kapsamında Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu. Böylece günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı.
 • Çin’de, Devlet Piyasa Düzenleme KurumuSAMR tarafından e-ticaret ve teknoloji devi Alibaba’ya tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle 2,8 milyar dolar tutarında rekor bir para cezası kesildi.
 • Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs ile mücadelede kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Bakanlık bu bağlamda “İş Yeri/Ofislerde COVID-19 İçin Alınacak Önlemler” adlı 15 maddelik bir broşür yayınladı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, Ramazan ayı için alınacak Koronavirüs tedbirleri hakkında “Alternatifli kapanma önerimiz var” dedi.
 • Kabine Toplantısı’nın ardından Koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanma uygulamasına geçildiğini duyurdu. Bu süreçte uygulanacak yasaklar ve tedbirler de açıklandı.
 • Rekabet Kurumu, Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığı ile ilgili soruşturmasını tamamladı. Bu bağlamda Google’ın rekabet kurallarını ihlal ettiğine hükmedildi ve teknoloji devine 296,1 milyon TL para cezası kesildi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Nisan 2021)

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ‘Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte, “Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz” ifadeleri yer aldı.
 • TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen bir tasarıyla Kurumlar Vergisi‘ne zam yapılmasına karar verildi. Buna göre kurumlar, 2021 yılı için yüzde 25, 2022 yılı içinse yüzde 23 oranında vergiye dahil olacaklar. Uygulama, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren verilmesi gereken beyannamelerle başlayacak.
 • Twitter çöktü. Türkiye saati ile 03:00 sıralarında başlayan erişim sorunu gün içinde de devam etti. Masaüstü cihazlardan oturum otomatik olarak kapatılırken bazı kullanıcılar siteye erişmekte ve akışın yenilenmesinde sorunlar yaşadı. Twitter ise konuya ilişkin “En kısa sürede normal hale getirmek için çalışmayı sürdürüyoruz. Bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.
 • Kripto para piyasalarında gece yarısı ani bir düşüş yaşandı. Bitcoin 62 bin dolar seviyesinden 50 bin dolar seviyelerine geriledi. Bitcoin’deki düşüş altcoinleri de etkiledi. Birçok kripto para biriminde sert düşüşler oldu.
 • İngiltere, İspanya, İtalya’dan 12 kulüp bir araya gelerek “Avrupa Süper Ligi” adıyla hafta içinde oynanacak yeni bir turnuvanın kurulması konusunda anlaşma sağladığını açıkladı.
 • Kripto para, Türkiye’de ilk kez bir mahkeme tarafından menkul değer olarak kabul edildi. Diğer bir ifadeyle borçlunun sahip olduğu kripto para, haciz işlemi için menkul kıymet olarak sayıldı. Kripto para borsası ise borçlunun hesabına bloke koydu. İstanbul İcra Hukuk Mahkemesi’nin aldığı bu karar aynı zamanda Türkiye’de kripto paralara yönelik ilk hukuki işlem olması nedeniyle emsal değer taşıyacak.
 • İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Nisan 2021)

 • Yaklaşık 400 bine yakın kullanıcısı olan ve son günlerde para transferlerinde sorun yaşanması nedeniyle dolandırıcılık iddialarıyla gündeme gelen yerli kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in en az 2 milyar dolarlık (16.4 milyar TL) kripto parayla İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıkış yaptığı öğrenildi. MASAK ise THODEX’in tüm hesaplarına bloke koyduğunu açıkladı.
 • Kripto para borsası Vebitcoin “Faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık” açıklamasında bulundu.
 • ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Tepkilere neden olan açıklamanın akabinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarına yönelik açıklamasını lanetledi.
 • Kısmi kapanmada 2 hafta geride kaldı. Buna göre Türkiye’de son 24 saatte 260 bin 280 Kovid-19 testi yapıldı, 38 bin 553 kişinin testi pozitif çıktı, 347 kişi ise hayatını kaybetti.
 • Türkiye’de tam kapanma kararı alındı. Buna göre Kovid-19 tedbirleri kapsamında 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde “tam kapanma”ya geçileceği ilan edildi.
 • Uluslararası Para Fonu (IMF) “Covid-19’la Mücadelede Mali Önlemler” başlıklı bir rapor yayınladı. Rapor, Ocak 2020 ile Mart 2021’i kapsayan dönemde ülkelerin GSYİH’lerine oranla Koronavirüs salgını için ne kadar harcadığını gösteriyor. Rapora göre, Türkiye GSYİH’nın yüzde 1,9’unu salgınla mücadeleye harcıyor. Bu oranla Türkiye bu konuda en az harcama yapan ülkeler listesi içerisinde yer alıyor
 • Formula 1‘in resmi internet sitesinden bir açıklama yapıldı. Buna göre iptal edilen Kanada GP’sinin yerine Türkiye GP’sinin eklendiği duyuruldu. Yeni karara göre Türkiye, Haziran ayında düzenlenecek sezonun 7. turuna ev sahipliği yapacak.
 • Yeni tip Koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’e kadar devam edecek tam kapanma dönemi resmen başladı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rus aşısı Sputnik-V için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından acil kullanım onayı verildiğini açıkladı. Buna ek olarak 6 ayda 50 milyon doz Sputnik-V aşısının teslim edilmesinin beklendiği de açıklandı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2020” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


💡 Günün Gündemi (Mart 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.