Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2022)

Temmuz ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Temmuz 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Asgari Ücrete Zam
 • Gençlere Müzekart Müjdesi
 • Hani Kurumsaldık’ın Yeni Sezonu Başladı
 • Bedelli Askerlik Ücretine Zam
 • Türkiye İle İtalya Arasında 9 Anlaşma
 • ANKARAPARK Davası Sonuçlandı
 • İngiltere Başbakanı İstifa Etti
 • Ayın Haberleri (Mayıs 2022)
 • Ekonomik Güven Endeksi (Haziran 2022)
 • Enflasyon (Haziran 2022)
 • ENAG Enflasyon (Haziran 2022)

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Asgari Ücrete Zam

Asgari Ücret, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere %30 artışla 5,500 TL’ye yükseltildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, Temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin kararı ise Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Bu arada 2016 yılından bu yana yıllık olarak belirlenen asgari ücret, 6 yıl aradan sonra ilk kez aynı yıl ikinci kez belirlenmiş oldu.

Gençlere Müzekart Müjdesi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine gençleri sevindirecek bir haber ile devam ediyoruz. 18 – 25 yaş arasındaki tüm gençlere müze ve ören yerlerine ücretsiz girebilecekleri “Müzekart GNS” dağıtılacak. Kartlar, “gencnesever.com” internet sitesinden alınabilecek.

Hani Kurumsaldık’ın Yeni Sezonu Başladı

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı popüler podcast serisi Hani Kurumsaldık’ın yeni sezonu başladı. Yeni sezonun ilk bölümünde Gerçek Zamanlı Pazarlama (Real Time Marketing) konuşuldu. Mürsel Ferhat Sağlam’ın hazırlayıp sunduğu Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu Hani Kurumsaldık her Cumartesi tüm dijital müzik ve video platformlarında!

Bedelli Askerlik Ücretine Zam

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bedelli askerlik ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Bedelli askerlik ücretine yapılan zam açıklandı. Buna göre bedelli askerlikte ücret, 6 aylık enflasyonla birlikte güncellenerek Temmuz-Aralık 2022 dönemi için 80 bin 64 TL’ye yükseltildi.

Türkiye İle İtalya Arasında 9 Anlaşma

İtalya Başbakanı Mario Draghi Türkiye’ye geldi! Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Hükümetlerarası Zirve Oturumu gerçekleştirildi. Akabinde Türkiye ile İtalya arasında 9 anlaşma imzalandı

ANKARAPARK Davası Sonuçlandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Ankaralıları sevindirecek bir haber ile devam ediyoruz. 2 yıldan fazla süredir devam eden ANKAPARK davası sonuçlandı. Buna göre Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği arazisi içindeki ANKAPARK’ın, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine karar verildi.

İngiltere Başbakanı İstifa Etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kabinesindeki 5 bakan ve 50’nin üzerindeki bakan yardımcısı ile hükümet görevlisinin istifası sonrasında Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etti. Buna karşın Johnson, sonbaharda yapılacak parti liderliği seçimine kadar başbakan olarak görevine devam edecek.

Ayın Haberleri (Mayıs 2022)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz.

Ekonomik Güven Endeksi (Haziran 2022)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Haziran 2022 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Haziran 2022’de azalış gösterdi.

Enflasyon (Haziran 2022)

Enflasyon Rakamları (Haziran 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Haziran ayında TÜFE aylık %4,95 artarken, yıllık bazda enflasyon %78,62 oldu. Haziran ayının zam şampiyonu ise fiyatı %24,80 artan şehir gazı ve doğalgaz oldu.

ENAG Enflasyon (Haziran 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir rapor ile tamamlıyoruz. TÜİK ile eş zamanlı olarak her ay yıllık ve aylık enflasyonu açıklayan ENAG’a göre Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Haziran’da %8,31 arttı. Yıllık enflasyon ise %175,55 olarak açıklandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Temmuz 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.