Show TV ve Habertürk Kazaklara Satıldı

Türkiye’nin en saygın medya şirketlerinden biri olan Ciner Medya Grubu bünyesinde bulunan Show TV ve Habertürk TV, Kazaklara satıldı. Kazak grubun ismi ve satışın bedeli ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ciner Medya Grubu bünyesinde yer alan Show TV ve Habertürk TV Kazaklara satıldı. Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ bu konuyla ilgili çalışanlarına bir e-mail gönderdi.

Tekdağ gönderdiği mailde, “Bildiğimiz gibi, 20. yüzyılın büyük çoğunluğunda en önemli kitle iletişim aracı gazetelerdi. Bununla birlikte kitle iletişim araçları teknolojisinde meydana gelen olağanüstü gelişmeler (televizyon ve internetin yaygınlaşması, mobil iletişim teknolojisindeki baş döndürücü erişim artışı ve hızı) medya endüstrisinde gazetelerin yazılı baskısının 21. yüzyılda sürdürülebilir bir geleceği olup olmadığı konusunu gündeme getirdi. Özellikle son on yıllık gelişmeler dünyada medya endüstrisiyle ilgili çevrelerde bu soruya olumsuz yanıt verenlerin sayısında belirgin bir artışa yol açtı. Nitekim, öncelikle demografik olarak genç kuşağın yazılı basımdan uzaklaşması ve iletişimi mobilden yapmaya yönelmesi sonucunda meydana gelen önlenemez tiraj(baskı sayısı) düşüşleri, diğer taraftan medya ekosisteminde yazılı basının aldığı reklam payının düzenli olarak kayba uğraması gibi sebepler, Amerika ve Kanada başta olmak üzere İngiltere Fransa Almanya gibi Avrupa ülkelerinde Singapur Malezya gibi Uzakdoğu ülkelerinde yerel bölgesel ve ulusal nitelikte yüzlerce gazeteyi yazılı baskılarını sonlandırmak mecburiyetinde bıraktı. Elbette ülkemiz de bu gelişmelerin dışında kalmadı. Son on yılda internet erişimi nüfusumuzun ve coğrafyamızın neredeyse tamamını kapsadı aynı şekilde internet ve mobil iletişiminde dünyada en hızlı büyüme ve en uzun süreli zaman geçirme oranlarında ülkemiz dünya sıralamasında en üst sıralara yerleşti. Yaşanan bu gelişmeler ülkemizde de kitle iletişiminin doğasını değiştirdiği gibi Medya endüstrisinin parametrelerini de sarsıcı değişimlere zorladı. Son beş yılda ülkemizde de gazetelerin yazılı baskılarının tirajı düzenli olarak düşmekte, reklamdan aldığı pay düzenli olarak azalmakta buna mukabil baskı maliyetleri sürekli olarak artmakta iken televizyon ve İnternet mecralarının erişimi ve reklam payı düzenli olarak yükselmektedir. Bu gelişmelerin ve değişimlerin sonucunda dünyada olduğu gibi ülkemizde de yazılı basının bir endüstri kolu olarak geleceğinin olup olmadığı bir tartışma konusudur.” dedi.

Tekdağ, çalışanlara göndermiş olduğu bu maille satış iddialarını da doğrulamış oldu. Kazakistanlı yatırımcıların ismi ve satış bedeli ise henüz bilinmiyor. Ciner Medya Grubu‘nun sahibi Turgay Ciner, detayların kısa süre sonra kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.

Medyada Ciner Dönemi Kapandı

Bu satışla birlikte Aydın Doğan’dan sonra medyada Ciner dönemi de kapanmış oldu. Zaten Ciner Holding’in sahibi Turgay Ciner’in uzun süredir medyadan çıkmak istediği ve İngiltere’ye yerleştiği konuşuluyordu. Bir süredir Türkiye’ye gelmeyen Turgay Ciner son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın daveti ile Yeni Ekonomi Programı tanıtım toplantısına katılmıştı.

Büyük yatırımlarla hayata geçirdiği Habertürk Gazetesi‘ni alıcı bulamadığı için kapatan Turgay Ciner, Habertürk TV ve Show TV’yi satıp medyadaki Ciner ağırlığını bitirmiş oldu.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir