Habertürk Gazetesi Kapanıyor

Ana akım medyanın önemli medya organlarından biri olan ve Türkiye’nin en etkin gazetelerinden Habertürk herkesi şaşırtan bir karar aldı. Habertürk Gazetesi 6 Temmuz Cuma günü okuyucusuyla son kez buluşacak. Ciner Holding tarafından 1 Mart 2009 tarihinde kurulan Habertürk Gazetesi, yayın hayatını dijitalde sürdürecek. 

“Gücü özgürlüğünde” sloganıyla Türk basınında ana akım medyanın önemli bir ögesi olan Habertürk Gazetesi 6 Temmuz’da son kez basılacak ve okuyucusuna veda edecek. Habercilikteki en önemli kriteri “doğruluk” olan, tarafsız ve bağımsız gazetecilikle sadık bir okur kitlesine sahip olan Habertürk Gazetesi’nin kapatılma kararı herkesi şaşırttı.

Habertürk Gazetesi’nin kapatılma kararı yeni değil. Zira gazete, Anadolu’da bulunan baskı tesislerini ve bürolarını bir süre önce aşama aşama olmak üzere kapatmaya başlamıştı. Olumsuz ekonomik gidişatın devam etmesi gazeteyi ayakta tutmayı zorlaştırdığından Habertürk Gazetesi kesin bir kararla 6 Temmuz 2018 Cuma günü son kez basılmak üzere bir karar aldı. 

Gazetenin kapatılmasında tirajların düşmesi önemli bir etken olarak gösteriliyor. Örneğin 22 – 28 Şubat tarihinde 48.825 tiraj elde edilirken, 03 – 09 Mart tarihleri arasında bu oran 42.781’e kadar gerilemiştir. Diğer bir ifadeyle satışlarda 0,044 oranında düşüş olmuştur. Mart ayında ise gazete ortalama 44.797 adet satış yapmıştır. Rakamlar gazetenin içinde bulunduğu zor durumu özetler niteliktedir. Bunlara ek olarak gazetenin 10 günlük bir kağıt stokuna sahip olduğu açıklandı. Bu açıklama bir anlamda gazetenin kapatılacağının sinyaliydi.

Habertürk Gazetesi İkinci Kez Kapanıyor

Habertürk markası 1999 yılında Ufuk Güldemir tarafından internet sitesi olarak kurulmuş sonrasında televizyon kanalı ve gazete olarak yoluna devam etmiştir. Habertürk, Ciner Holdin’e satılmadan önce de basılı bir gazete olarak faaliyet göstermiş ancak markanın basılı gazete dönemi bir yıl kadar sürmüş ve 2013 yılında “Gazete Habertürk” kapanmıştır.

Habertürk, 2009 yılında Ciner Holding tarafından ikinci kez, basılı gazete formatında ana akım medyanın önemli bir oyuncusu olma amacıyla dönüş  yaptı. Farklı, dinamik ve tarafsız gazetecilik vurgusuyla medyadaki varlığını sürdüren Habertürk, tirajların günden güne düşmesiyle son yıllarında ciddi anlamda ekonomik bir bunalım yaşıyordu. Bu şekilde yola devam edemeyeceğini vurgulayan gazete, 6 Temmuz’da son kez basılacak ve Habertürk, yayın hayatını dijitalde sürdürecek. 

Habertürk’ün Yenilikleri

Ergonomik boyutu, kağıt ve baskı kalitesi, okunabilir ve anlaşılabilir habercilik anlayışıyla Habertürk birçok ilke imza atmıştır.

Türk medyasında öncü konumunda bulunan gazete, gelişen baskı teknolojileri sayesinde perforaj ve kokunun yanında dijitalle olan entegrasyonuyla 3D reklam imkanı sunabilmiş ve bu anlamda rakiplerinin önünde olmuştur.

Berliner formatına yakın olan boyutu “Ciner Formatı” olarak kavramsallaştırıldı ve bu boyuttaki baskısıyla Türkiye’de yayın yapan ilk gazete oldu. Dijital platformlardaki ilklerine gelecek olursak Habertürk Gazetesi, “HD Dokun” uygulamasını geliştirerek dijital gazetecilikte yeni bir akım başlattı. Bu uygulama sayesinde Habertürk, okurlarına “3D Gazete” deneyimini yaşattı. 

Tercih “Dijital Gazetecilik”

Dünya genelinde kağıt gazeteler bir hayli azaldı. Kağıt gazetelerin yerini artık “dijital gazeteler” alıyor. Habertürk, kapatılma kararının ardından dijitale ağırlık vereceğini vurgulayarak dijital gazetecilik alanında büyük, radikal ve ciddi adım atmış oldu. 

Habertürk Gazetesi’nin Ekleri

Haftaiçi Her Gün

İstanbul, Ankara ve İzmir’de HT Spor, HT Magazin + Bulmaca ve HT İstanbul / Ankara / İzmir (bölgeye ve ile göre) olmak üzere 4; diğer illerde ise HT Spor, HT Magazin + Bulmaca olmak üzere 2 ek gazeteyle beraber satılmaktaydı. Buna ek olarak Salı ve Cuma günleri tüm Türkiye’de “İddaa Rehberi” ek olarak verilmekteydi. 

Cumartesi

Habertürk Gazetesi; İstanbul, Ankara ve İzmir’de, HT Spor, HT Magazin + Bulmaca, HT İstanbul / Ankara / İzmir (bölgeye ve ile göre) ve HT Cumartesi olmak üzere 5; diğer illerde ise HT Spor, HT Magazin+Bulmaca ve HT Cumartesi olmak üzere 3 ek gazeteyle beraber satılmaktaydı.

Pazar

İstanbul, Ankara ve İzmir’de, HT Spor, HT Pazar + Bulmaca, HT İstanbul / Ankara / İzmir (bölgeye ve ile göre) ve HT Kariyer olmak üzere 5, diğer illerde HT Spor ve HT Pazar + Bulmaca olmak üzere 3 ek gazeteyle beraber satılmaktaydı. Ayrıca tüm illerde Murat Bardakçı ile Habertürk Tarih eki de tüm okuyuculara Pazar günleri ücretsiz olarak verilmekteydi. 

GÜNCELLEME

Habertürk Gazetesi 6 Temmuz 2018 Cuma günü son kez yayınlanarak Türk medyasına veda etti. Basılı gazeteden dijital gazete formatına yönelen Habertürk Gazetesi’ne, Branding Türkiye ailesi olarak bu yeni yayın hayatında başarılar diliyoruz.

Habertürk Gazetesi son baskısında okuyucusuyla şu şekilde buluştu: 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir