Hasoğulları Hafriyat Konkordato İlan Etti

Son zamanlarda konkordato (iflas anlaşması) haberleri üst üstte geliyor. Ayakkabı ve inşaat sektörlerinin konkordato ilanlarına Hasoğulları Hafriyat ile birlikte hafriyat sektörü de eklendi.

Hafriyat sektöründe 20 yıldır faaliyet gösteren, aynı zamanda Ankara hafriyat piyasasının %70’ini elinde bulunduran Hasoğulları Hafriyat konkordato(iflas anlaşması) ilan etti.

Hasoğulları Hafriyat,  konkordato ilan etmesindeki nedenleri şu şekilde sıraladı;

  • İmalatın dövize endeksli olması
  • Rekabet nedeniyle hizmet fiyatlarının düşmesi
  • Bankaların kredi faiz oranlarını arttırması
  • Banka kredisi almanın zorlaşması

Konkordato mühleti için mahkemeye başvuru yapan Hasoğulları Hafriyatın avukatı Ebubekir Elmalı, müvekkili olan şirketin ödemelerinde kademeli olarak sıkıntı yaşamaya başladığını, bu durumun firmanın ticari faaliyetlerini etkiler boyutlara ulaştığını belirtti.

Elmalı bu konuyla ilgili bir açıklama yaparak şöyle konuştu: “Konkordato bir borçtan kaçma yolu değil, aksine her borçlunun alacağının tamamının ödenmesi için İcra İflas Kanunu da (İİK) düzenlenen bir yapılandırma yoludur. Konkordato hem borçluyu hem de borçluların alacaklılarını korumaya yarayan bir hukuki kurumdur. Müvekkil şirket borçlularını mağdur etmemek ve faaliyetlerine devam etmek için konkordato talep etmiştir. Konkordato mühleti içerisinde borçların ödenmesi için her türlü önlemler alınacaktır. Amaç hiçbir alacaklının mağdur olmamasıdır”

Sektör fark etmeksizin birçok firma son döviz artışından büyük oranda etkilenirken, bu sürecin üstesinden gelemeyen ve daha büyük mağduriyetlerin oluşmasını istemeyen şirketler konkordato ilan ediyor. Böylece firmalar kendini toparlamaya çalışıyor. Dileriz bir an önce konkordato ilanı veren firmalar sıkıntıları atlatarak Türk ekonomisine değer katmayı sürdürür.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir