Son zamanlarda konkordato (iflas anlaşması) haberleri üst üstte geliyor. Ayakkabı ve inşaat sektörlerinin konkordato ilanlarına Hasoğulları Hafriyat ile birlikte hafriyat sektörü de eklendi.

Son zamanlarda art arda gelen konkordato haberleri fark edilir boyutta çoğaldı. Hatta yoğun konkordato haberleri nedeniyle ayrı bir kategori oluşturmak zorunda kaldık diyebiliriz. Türkiye ekonomisinin zor günlerden geçtiği bu süreçte konkordato (iflas anlaşması) ilan eden firmalardan biri de Hasoğulları Hafriyat oldu.

Hasoğulları Hafriyat Konkordato İlan Etti

Hafriyat sektöründe 20 yıldır faaliyet gösteren, aynı zamanda Ankara hafriyat piyasasının %70’ini elinde bulunduran Hasoğulları Hafriyat konkordato (iflas anlaşması) ilan etti. Peki ama neden? Firma tarafından bu sürece ilişkin birkaç maddelik bir açıklama yayınlandı.

Konkordato İlan Nedenleri

  • İmalatın dövize endeksli olması
  • Rekabet nedeniyle hizmet fiyatlarının düşmesi
  • Bankaların kredi faiz oranlarını arttırması
  • Banka kredisi almanın zorlaşması

Hasoğulları Hafriyat Avukatından Açıklama

Konkordato mühleti için mahkemeye başvuru yapan Hasoğulları Hafriyat firmasının avukatı Ebubekir Elmalı, müvekkili olan şirketin ödemelerinde kademeli olarak sıkıntı yaşamaya başladığını belirtti. Avukat Elmalı ayrıca bu durumun firmanın ticari faaliyetlerini etkiler boyutlara ulaştığını ifade ederek konuya dair bir açıklamada bulundu.

İşte Avukat Ebubekir Elmalı’nın bu konuyla ilgili yaptığı o açıklama;

“Konkordato bir borçtan kaçma yolu değil, aksine her borçlunun alacağının tamamının ödenmesi için İcra İflas Kanunu da (İİK) düzenlenen bir yapılandırma yoludur. Konkordato hem borçluyu hem de borçluların alacaklılarını korumaya yarayan bir hukuki kurumdur. Müvekkil şirket borçlularını mağdur etmemek ve faaliyetlerine devam etmek için konkordato talep etmiştir. Konkordato mühleti içerisinde borçların ödenmesi için her türlü önlemler alınacaktır. Amaç hiçbir alacaklının mağdur olmamasıdır”

Sektörü, pazar hacmi, ihracat düzeyi ve büyüklüğü fark etmeksizin birçok firma son zamanlardaki döviz artışından büyük oranda etkilenirken, bu sürecin üstesinden gelemeyen ve daha büyük mağduriyetlerin oluşmasını istemeyen şirketler hızlı bir aksiyon alarak konkordato ilan ediyor.

Konkordato bir avlu atma süreci değil. Tam tersine firmalar iflas anlaşması sürecinde kendini toparlamaya çalışıyorlar. Dileriz bir an önce konkordato ilanı veren firmalar yaşadıkları tüm sıkıntıları atlatarak Türk ekonomisine değer katmayı sürdürürler.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.