İnternetin olmadığı, TV ve radyoların sınırlı olduğu dönemlerde markalar için en önemli reklam aracı gazete ilanları ve reklam afişleri idi. Sizler için hem yerli hem de global markaların Türkiye’deki ilk reklam afişlerini listeledik.

Dünyada sayısız işletme, marka ve ürün var. Her marka her işletme pazardaki varlığını korumak için diğer markalarla rekabet etmek zorundadır. Rekabet yarışında galip gelebilmek içinse “reklam” olmazsa olmaz bir olgudur. Ancak reklam ya da pazarlama, iletişim, satış gibi olgular eskiden, bugünkü gibi kolay gerçekleştirilen aksiyonlar değildi. Zira reklam araçları sınırlıydı.

Şimdi dijital medya, sosyal ağlar, forumlar, bloglar, haber siteleri, dijital dergiler, dijital radyolar, online televizyonlar, Youtube, Spotify gibi mecra ve araçlar var. Ancak bir zamanlar televizyon ve radyo bile sınırlıydı.

Tanıtım Aracı Olarak Reklam Afişleri

Herkesin evinde televizyonun ya da radyonun olmadığı; gazetelerin önemli olduğu, afişlerin; reklam, pazarlama, iletişim aracı olarak kullanıldığı dönemlerde markaların aksiyonları nasıldı? Bu soruya yanıt verebilmek adına Branding Türkiye okurları için “Popüler Markaların Türkiye’deki İlk Reklam Afişleri” adlı bu listeyi hazırladık.

Bu derleme aynı zamanda global markaların farklı kültürel lokasyonlar için uzun vadeli stratejiler yaptıklarını göstermesi açısından da önem taşıyor. İşte yerli ve uluslararası markaların Türkiye’deki reklam afişleri. 

Popüler Markaların Türkiye’deki İlk Reklam Afişleri

Sizler için popüler markaların dünden bugünde Türkiye’deki reklam afişlerini derledik. İşte o markalara ait, nostalji içeren birbirinden ilginç reklam afişleri!

Coca Cola – 1964

Coca Cola Afişi

Harley Davidson – 1936

Harley Davidson Reklam Afişi

Omo – 1965Omo Reklam Afişi

Tat – 1975

Tat Reklam Afişi

McDonals – 24 Ekim 1986 – Hürriyet

McDonald's Reklam Afişi

Gillette – 04 Aralık 1948 – Son Posta Gazetesi

Gillette Reklam Afişi

Nivea Kremi – 1930’lar

Nivea Reklam Afişi

Sana I Reklam Afişi

Sana Reklam Afişi

Çokokrem – 1970

Çokokrem Reklam Afişi

Selpak – 1970

Selpak Reklam AfişiGripin

Reklam Afişleri - Gripin

Garanti Bankası – 1950

Reklam Afişleri - Garanti Bankası

Ülker Bisküvileri – 1953

Reklam Afişleri - Ülker

Blendax

Reklam Afişleri - Blendax

Turkcell – 1994

Reklam Afişleri - Turkcell

Akbank – 1951 I Reklam Afişi

Akbank Afişi

Arçelik I Reklam Afişi

Arçelik Reklam Afişi

Tamek I Reklam Afişi

Tamek Afişi

Türkiye İş Bankası I Reklam Afişi

Türkiye İş Bankası Afişi

Markaların dünden bugüne Türkiye’deki reklam afişlerini sizler için derledik. İçerisinde birçok ünlü ve global markanın olduğu bu derlemede nostaljik bir yolculuğa çıktık desek yeridir. Bu arada eğer bu listeye eklememizi düşündüğünüz bir reklam afişi varsa bize iletebilirsiniz. Tabi bu reklam afişinin nostalji içeriyor olması gerekiyor. 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.