Popüler Markaların İsim Ve Logolarının Hikayesi

Firma ismi ve logosu bir işletmenin markalaşmasında büyük rol oynar. Marka uzmanları bir işletmenin markalaşma sürecinde jenerik bir ismin ve hatırda kalan bir logonun önem taşıdığını sık sık vurgularken dünyaca ünlü birçok markanın bu temel kuralı gözardı etmediğini de çok iyi biliyoruz. Her şeyden önce isim ve logo bir marka için kimlik değeri taşır. Kısacası isim ve logo markalaşmada önemli bir etkendir. Ben bu yazımda dünyaca ünlü markaların isimlerine ve logolarına dair hikayelere kısaca yer vermek istedim.

YAHOO

Markanın ismi “Yet Another Hierarchical Officious Oracle” sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. Ayrıca Yahoo, Jonathan Swift’in ünlü “Gulliver’in Gezileri” adlı eserinde kaba, gürültülü ve şiddetli hayali bir tür olarak geçiyor.

NTV

1996 yılında Cavit Çağlar tarafından kurulan, Türkiye’nin ilk haber kanalı olan NTV’nin adı Cavit Çağlar’ın eşi olan ‘’Nergis’’ Çağlar’dan gelmektedir. Açılımı: ‘’Nergis Televizyonu’’dur.

VODAFONE

Şirketinin ismi; voice (ses) kelimesinden gelen VO, data ‘veri’ kelimesinden gelen DA ve phone kelimesinden esinlenilen FONE hecelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Logosu ise konuşma açmak anlamındaki tırnak (‘) sembolünden geliyor.

NIKE

Ünlü spor malzemesi üreticisi Nike, aslında Yunan mitolojisinde geçen bir tanrıçanın ismidir. Athena’nın evlatlarından bir tanesi olan Nike, Yunan mitolojisinde zafer tanrıçasıdır. Roma mitolojisindeki karşılığı ise Victoria’dır. Nike, çok hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahiptir. Ve insan görünümündedir. Bu arada Nike’ın logosu Carolyn Davidson’ın 1971’de Portland Üniversitesinde grafik tasarım öğrencisi iken yaptığı bir tasarımdır. Bu logoyu öğrencilik yıllarında Davidson 35 dolara yapmıştır.

ADIDAS

Adidas denince akla, markaya da adını veren firmanın kurucusu Adi (Adolf) Dassler gelir. Adi Dassler deyince de Rudolph Dassler… Rudolf da tıpkı diğer kardeşi gibi ünlü bir spor giyim markasının kurucusu aslında; Puma! Bilmeyenler için bu iki “düşman” kardeşin hikayesini biraz anlatmak istiyorum. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Almanya’da bir kasaba olan Herzogenaurach’ta iki kardeş ayakkabı yapıp satmak üzere bir atölye açarlar. Bu kardeşler ileride birbirlerine düşman olacak Adolph ve Rudolph Dassler’dir. Aslında önceden beri pek iyi anlaşamayan kardeşlerin arası ikinci dünya savaşının başladığı dönemde iyice açılır. Her ikisi de Nazi Partisi’ne üye olurlar. Ancak Rudolf parti ile daha içli dışlıdır ve partiyi benimsemiştir. Bir müttefik bombardımanı sırasında iki kardeş arasında başlayan atışma büyük bir küslüğe dönüşür. Savaş sonrası Herzogenaurach kasabasını ikiye bölen nehrin iki yakasına ayrı ayrı atölye açarlar. Adolf Adidas’ın temellerini bu atölyede atar ve çalışmalarına başlar, Rudolf ise diğer yakada Puma’yı kurar. Kasabada bu bölünmeden nasibini alır, savaş sonrası işsizlikte en başarılı şirketler olmayı başaran Adidas ve Puma’nın o dönemki çalışanları kasabada diğer yakaya geçmemeye çalışır ve rakip firma çalışanlarının gittiği restoran ve marketlere gitmemeye çalışırlarmış. İki kardeş dünyaya bu iki büyük markayı hediye etseler de, birbirlerine küs olarak hayata veda ettiler. Ve ilginç olan her iki markanın da genel merkezi hala Herzogenaurach kasabasında bulunmaktadır.

AUDI

Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafından verildi.

FERRARI

İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari‘ye hediye ettiği at maskot, Ferrari’nin logosunu şekillendirdi. Logodaki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşu şehir Modena’yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

AMAZON

Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını tercih etti. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri kabul edilen Amazon’da karar kılan Bezos bu şekilde şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyordu.

OPEL

Adam Opel‘in kurmuş olduğu firma öncelerde sadece dikiş makinesi üretiyordu. 1899 yılından itibaren araba üretimine başlayan Opel’in ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriliyor. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızı temsil ediyor.

APPLE

Bir dünya devi olan Apple’ın logosu ile ilgili birçok şehir efsanesi dolaşmaktadır. Bunlardan biri de logodaki ısırılmış elmanın, Enigma şifrelerini çözen ve bilgisayarın babası sayılan dahi matematikçi Alan Turing’e atıfta bulunduğudur. Zira Turing, siyanürlü bir elmayı ısırarak intihar etmiştir. Zaten logonun ilk halinde gökkuşağı renkleri vardı. Bir diğer iddia ise Ron Wayne tarafından ortaya atıldı. Wayne‘e göre Apple‘ın logosu Isaac Newton‘un kafasına düşen elmayı imgeleyerek tasarlanmıştır. Daha sonra logonun kirazla karışmaması için ısırık detayı eklenmiştir.

GOOGLE

Google, “googol” sözcüğünün üzerinde değişiklik yapılarak ortaya çıkmıştır. Edward Kasner isimli Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilen “googol” kelimesi 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terim aslında. Google’ın bu ismi internetteki bilgi selini organize etme misyonunu gösteriyor. Google’ın logosunu tasarlayan Ruth Kedar önceleri yaptığı açıklamada ilk Google logosunun çok renkli olduğunu, bu nedenle renklerden vazgeçmeden sadeleştirme yoluna gittiğini söyledi. Kedar, son olarak Google ismindeki ‘l’ dışındaki tüm harflere ana renkleri verirken ‘l’ harfine ise ara renk olan yeşil rengini verdi. Logoda ‘l’de ara renk olan yeşilin kullanılmasının ana fikri ise “Google kuralları takip etmez” sözü.

LEGO

Oyuncak üreticisi “Lego”nun ismi Danimarkaca’da “iyi oyna” anlamına gelen “legt godt” deyişinin birleşiminden geliyor. Lego, Latince’de ise “birleştiriyorum” anlamına geliyor.

TOYOTA

Japon firmanın kurucusu Kirchiro Toyoda, 1937 yılında üçlü elips kombinasyonu ile markasının logosunu oluşturdu. Elipsler araba ile müşteri arasındaki sıcaklığı, ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor.

COCA COLA

Dünyanın en ünlü ve güçlü markalarından olan Coca Cola, ismini karışımını tatlandıran “Coca” yaprakları ve “kola fıstığı”ndan alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için kola ismindeki k’yi c’ye çevirince şirketin ismi bugünkü halini almıştır.

PEPSİ

Dünyanın diğer bir önemli kola markası olan Pepsi adının sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan “Pepsin”den geldiğini biliniyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir