Alışverişin Uğurlu Adresi sloganıyla bilinen alışveriş sitesi n11.com, Atatürk’ün vefat yıldönümü olan 10 Kasım’da mobil kullanıcılarına skandal bir bildirim gönderdi.  Bu durum N11.com’a sosyal medyadan tepki yağmasına sebep oldu.

Her yıl 11 Kasım tarihi, online alışveriş için pik noktası haline geliyor. E-ticaret markaları da bu güne özel kampanyalar düzenleyerek kitlelerini artırmaya çalışıyor. Ancak bu süreçte bazen hiç olmayacak iletişim hataları yapan markalar en çok kazanacakları günde itibar yönetimiyle uğraşmak zorunda kalıyorlar. Bunun son örneği N11.com’un yaşadığı kriz oldu.

N11.com’a Sosyal Medyadan Tepki

Mobil kullanıcılarına “11.11’e Dakikalar Kaldı” şeklinde bir bildirim gönderen n11.com, büyük tepki çekti. Türk milletinin en hassas ve hüzünlü olduğu bir günde böylesi bir mesaj iletmiş olmak tek kelimeyle hazindir!

Peki mesajın içeriğinde ne vardı. İşte N11.com’un uygulama aracılığıyla kullanıcılarına gönderdiği bildirim:

“İçimize sinmedi, rahatsız olabileceğini göze alarak -en azından siren çalmayarak- mesaj atıyoruz. Saat 00.00 itibariyle özel indirimli ürünler sayfası açılacak, web & mobil fırsatlar….”

Skandal 10 Kasım Bildirimi

Mesajda yer alan “En azından siren çalmayarak” ifadesi yüzünden kullanıcılar sosyal medya üzerinden N11.com’a tepki yağdırdı. Şirket bu tepkiler üzerine kamuoyununa bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

N11’den 10 Kasım Açıklaması

Binlerce kişi tarafından 10 Kasım’a ve Atatürk’e saygısızlık olarak algılanan bildirim sonucu N11.com kamuoyununa bir açıklama yaptı. Şirketin yaptığı açıklama ise şöyle;

“Değerli kamuoyuna, Bu gece saat 00:00’da uygulamamızdan atılan bildirimle ilgili açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.Öncelikle, şu an derin bir üzüntü yaşadığımızı tüm samimiyetimizle sizlerle paylaşmak isteriz.Gece yarısı rahatsızlık vermemek amacıyla sessiz modda gönderilen bildirim metnine, kampanya temamız olan “siren” kavramını konu etmek, aziz ata’mızın hatırasına sahip çıktığımız bu günde maalesef çok yanlış anlaşılmış ve yanlış yorumlanmıştır.Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e ve onun ilkelerine bağlılığımız bizim en vazgeçilmez değerlerimizden biri iken, bu talihsiz durumla karşılaştığımız için oldukça üzgünüz. Bu yanlış anlaşılmaya mahal veren bildirimden dolayı içtenlikle özür dileriz”

N11 Kamuoyu Açıklaması

N11.com, bu süreci nasıl yönetecek ve özür mahiyetinde başka hangi adımları atacak hep birlikte göreceğiz. Bu anlamda herhangi bir güncel bilgi aldığımızda sizlerle anında paylaşacağımıza emin olabilirsiniz.


💡 Marriot Hotel’e Siber Saldırı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.