Microsoft’tan oyun sektöründe dikkat çeken satın alma! Teknoloji devi Microsoft, birçok popüler oyunun yapımcısı olan Activision Blizzard’ı rekor denilebilecek bir rakamla satın aldı. 

Microsoft’tan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre şirket oyun sektöründe önemli bir satın almaya imza attı. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Microsoft; Call of Duty ve World of Warcraft başta olmak üzere milyonlarca kişi tarafından oynanan oyunların yapımcısı olan Activision Blizzard’ı rekor bir rakama satın aldı

Microsoft’tan Oyun Sektöründe Önemli Satın Alma

Günümüzde dünya nüfusunun neredeyse yarısına tekabül eden bir sayıda insanın oyun oynadığı düşünülürse, oyun alanında yapılan girişimlerin ve yatırımların ne denli önem arz ettiği daha iyi anlaşılır. Zaten Microsoft tarafından yapılan açıklamada da bu noktaya dikkat çekilerek bugün 3 milyar insanın aktif olarak oyun oynadığı ve oyunun artık en hızlı büyüyen eğlence biçimi olduğu bildirildi.

Oyun odağındaki faaliyetlerini Xbox Game Pass gibi hizmetlerle arttıran Microsoft, geçtiğimiz günlerde yaptığı resmi açıklamayla dikkatleri üzerine çekti. Zira şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Microsoft Activision Blizzard‘ı satın aldı.

68,7 Milyar Dolarlık Satın Alma

Şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, bu satın almanın akabinde Microsoft; Tencent ve Sony‘nin ardından dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi haline gelecek. Bu arada Microsoft, Activision Blizzard’ı hisse başına 95 dolar olmak üzere tamamı nakit olacak şekilde 68,7 milyar dolar bedel ile satın aldı.

Oyun alanındaki bu dev satın alma ile birlikte Microsoft, artık Blizzard ve King gibi stüdyoların elinden çıkan Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty ve Candy Crush gibi serilerin ve Major League Gaming gibi küresel e-spor aktivitelerinin de çatı kuruluşu olmuş olacak. Buna ek olarak Activision Blizzard’ın oyunları, oyuncular için Microsoft Game Pass’e eklenecek.

Şu detayı da paylaşalım; Microsoft satın alımla toplam 30 oyun geliştirici stüdyoya ve ek yayın ve e-spor kabiliyetlerine kavuşacak.

Daha evvel buradan sizlere yerli oyun şirketlerinin global oyun firmaları tarafından satın alınmasına yönelik haberleri paylaşmıştık (Örn: Yerli Oyun Şirketi Rollic Games Zynga’ya Satılıyor, Peak Zynga Tarafından 1.8 Milyar Dolara Satın Alındı) Şimdi de Microsoft’un global düzeydeki bu dev satın almasına yönelik detayları aktardık.

Bu gelişmeyle birlikte bir kez daha görülmüş oldu ki oyun sektörüne yönelik girişimler ve yatırımlar hız kesmeden sürüyor. Ayrıca bu sektördeki atılımlar değer buluyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı, Wall Street Journal, WebTekno, NTV, Dünya Gazetesi, Shift Delete, DonanımHaber 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.