Türk oyun firması Peak Amerika merkezli global oyun şirketi Zynga tarafından 1.8 milyar dolara satın alındı. Böylece Peak, Türkiye’nin ilk unicorn (Turcorn) şirketi oldu.

Hatırlanacağı üzere ABD’li global oyun firması Zynga, 2017 yılında Peak Games’e ait olan bazı oyunları 100 milyon dolara satın almıştı. Sonrasında ise 2018 yılında yine Türk oyun şirketi olan Gram Games’i 250 milyon dolara satın alarak bünyesine katan Zynga, şimdi de Peak’in tüm hisselerini alarak bir ilke imza attı. Zira bu satın almayla birlikte Türkiye’den ilk unicorn çıkmış oldu. Öte yandan bu satın alma Zynga tarafından yapılmış en yüksek bütçeli aksiyon olma özelliği de taşıyor.

Tüm bunlarla birlikte işte 1,8 milyar dolar düzeyinde rekor bir rakamla gerçekleşen satışa ilişkin tüm detaylar!

Peak, Zynga Tarafından 1.8 Milyar Dolara Satın Alındı

Geçtiğimiz hafta bazı medya organlarında Peak’in satılacağına ilişkin duyumlar yayınlanmıştı. Akabinde Zynga CEO’su Frank Gibeau yaptığı bir açıklamada, Türk oyun şirketi Peak’in Zynga tarafından 1.8 milyar (12.5 milyar TL) dolara satın alındığına ilişkin bir açıklama yaptı. Ve böylece Peak Games’in satışına ilişkin duyumlar netlik kazanmış oldu. Zynga CEO’su Gibeau, konuya ilişkin yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Peak’e ‘aramıza hoş geldin’ demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. ToonBlast ve Toy Blast’ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek.”

Bu açıklama ek olarak Peak Games Kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin de satış anlaşmasına ilişkin olarak bir açıklama yaptı. İşte Sidar Şahin’in konuya dair açıklaması;

“Bugün geldiğimiz nokta tüm Türkiye için gurur verici ve biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Zynga ile devam edeceğimiz bu yolculukta, birlikte daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz.”

3 Bakandan Tebrik

10 yıllık bir sürede Türkiye’nin en değerli girişimlerinden biri haline gelen Peak, global oyun şirketi Zynga tarafından 1.8 milyar dolar gibi rekor bir fiyata satın alındı. Bu durum Türk iş dünyası ve girişimcilik ekosistemi başta olmak üzere herkesi sevindirdi.

Bu satışla Türkiye’nin ilk unicorn şirketi olan Peak’in başarısına dair gerek iş dünyasından gerekse girişimcilik ekosistemindeki paydaşlardan birçok mesaj yayınlandı. Herkesin ortak görüşü bu topraklardan nice Peak gibi girişimlerin çıkması yönündeydi. Bu arada Peak’i takdir ve tebrik edenler arasında 3 bakan da vardı.

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak girişim ekosistemi için önemli bir gelişme olarak yorumladığı gelişmeye dair şu ifadeleri kullandı;

“Girişim ekosistemimiz güzel bir haberle parlıyor. Türk oyun şirketimiz Peak, 1,8 milyar dolar değerlemeyle Zynga tarafından satın alınarak Türk ekonomi tarihinin en büyük şirket satışlarından biri oldu. Tebrikler arkadaşlar!”

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Peak için Turcorn tabirini kullandı ve yayınladığı mesajda şunları söyledi;

“İlk Türk unicorn yani Turcorn hayırlı olsun. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi açısından çok önemli bir gelişme.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise Peak’in Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen bir girişim olduğunu vurgulayarak elde edilen başarıya ilişkin şunları söyledi;

“Bakanlığımız desteklerinden de faydalanan ve sektörün en önemli oyuncularından biri hâline gelen Peak, Zynga tarafından satın alındı. Bu, Dijital Oyun ihracatında büyük başarılar elde eden firmalarımız için gurur verici bir gelişme. Desteklerimizle sektörümüzün arkasındayız.”

10 Yılda Gelinen Nokta

Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü, satışa ilişkin yaptığı açıklamada mutluyuz, gururluyuz ama en çok da bundan sonra başaracaklarımız için heyecanlıyız ifadelerini kullandı. İşte Ömer İnönü’nün açıklamasının tamamı;

“10 yıl içinde global mobil oyun sektörünün devlerinden birini Türkiye’den ortaya çıkardık. Bu hem Peak hem de ülkemiz adına gerçekten gurur verici. Büyümemizi, ilerlememizi ve yarattığımız etkiyi daha da artırmak adına, stratejik bir ortak ile güç birliği yapmak için en doğru zamanı bekledik. Bize olan yaklaşımları ve güvenleri ile gerçekten upuzun bir yolculuğa çıkabileceğimize inandığımız Zynga’nın bu stratejik birliktelik için en doğru şirket olduğuna inanıyoruz. Yaptığımız anlaşma en temelinde Peak’in bütün ekibine, yaptıklarına ve yapacaklarına olan güvenin ve Peak’in potansiyelinin bir göstergesi. Mutluyuz, gururluyuz ama en çok da bundan sonra başaracaklarımız için heyecanlıyız.”

Peak Türk Şirketi Olarak Kalacak

Bitirmeden evvel satışa ilişkin önemli bir detayı paylaşalım. Bu satışla aslında sadece şirketin ortaklık yapısı değişmiş. Yani Peak’in faaliyetlerinde, ekibinde ve yönetiminde hiçbir değişiklik olmayacak. Diğer bir ifadeyle Peak, çalışmalarını kendi markası altında sürdürerek bir Türk şirketi olarak kalmaya devam edecek.

Peak Games Türk Unicorn

Bu arada Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, Peak ile Zynga arasındaki satış sürecine ilişkin Linkedin‘de yaptığı paylaşımda Peak ailesini tebrik ederek şunları söyledi;

“Peak, Türkiye’nin ilk unicorn diğer bir ifadeyle Turcorn şirketi oldu. Büyük başarı. Gurur duyduk. 👏 Ama bence asıl iş şimdi başlıyor. Umarım ekosistemi sürdürülebilir kılmak adına aksiyon gösterirler. Çünkü desteklendiği takdirde dünya markası haline gelebilecek birçok girişimimiz var. Sırf patent masrafları nedeniyle aksiyon alamayan nice proje biliyorum. Yatırımcıları bazı konularda tüm sayısal verilere rağmen ikna edemiyoruz. Bu anlayışın değişmesi lazım. Bunu da Peak Games gibi bir başarıya imza atanlar yapabilir. 🌎”

Biz de Branding Türkiye ekibi, ailesi ve okurları olarak Peak’i tebrik ediyor, bu gelişmenin girişimcilik ekosistemi için bir başlangıç olmasını diliyoruz. Umarız ki daha nice girişim, bu şekilde büyür ve global bir şirket haline gelir.


💡 Peak Games 41 Tv Kanalında Reklam Yayınladı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.