Kişisel Markalaşma İçin İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Marka kavramının ne alama geldiğini artık hepimiz biliyoruz. Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız, logonuz, şirketinizin kurumsal görünüşünü ve itibarını temsil eder. Kurumsal markalara bu anlamda birçok örnek verebiliriz. Fakat burada önemli olan senin kişisel markalaşma için ne yaptığın ya da ne yapmak istediğindir.

Kişisel markanız için bir gelecek planlıyorsanız işe içeriklerinizden başlamalısınız. İçerikleriniz bir marka olarak sizi yansıtır ve sesiniz olur. Yani kişisel markanız, kendinizi müşterilerinize nasıl pazarladığınıza göre oluşur. İnsanların sizi nasıl biri olarak gördükleri, yaptığınız işler, sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşımlarınız, elde ettiğiniz başarılar vs. kısacası hayatınızın tamamı kişisel markanıza doğrudan etki etmektedir.

Asıl konuya gelecek olursak; içerik pazarlama stratejileri ile kişisel markanıza nasıl yön verebilirsiniz? Bu sorunun tek bir cevabı yok tabii ki. Birkaç başlık altında konuyu çok uzatmadan özetlemeye çalışacağım.

Orijinal Olun Özgün Davranın

Kişisel markanız için içerik pazarlama stratejinizi oluştururken dikkat etmeniz en önemli faktör özgünlüktür. Çünkü sizi siz yapan şeylerin sahte olup olmadığını insanlar rahatça anlayabilir. Yazdıklarınız ve söyledikleriniz sizin kişiliğinizi yansıtacaktır. Bu yüzden değerleriniz ve hedeflerinizle, dışarıya karşı sergilediğiniz tavır tutarlı olmalıdır. Güçlü bir kişisel marka sizin ve takipçileriniz arasında bir güven oluşturur. Kişisel markanız tamamen sizinle ilgili, bu yüzden kendiniz olun.

Kişisel markanız sizin için sadece satış yapmaya ya da müşteri çekmeye yönelik değildir. Kim olduğunuz ve bu işi neden yaptığınızla ilgilidir. Markanız, paradan ve diğer şeylerden daha değerlidir. Yeni başlayan birisiyseniz öyle davranın. Zaman içerisinde küçük adımlarla stratejinizi inşa etmek her şeyi bildiğinizi iddia etmekten daha iyi bir seçenektir.

İçerik pazarlama stratejilerinizi oluşturmanın ilk adımı hedeflerinizi belirlemektir. Marka hedeflerinizi belirleyin ve kişisel markanızın size nasıl fayda sağlayacağını kendinize sorun. Stratejilerinizi, hedeflerinizi belirlerken bu bilgileri belgelemekten kaçınmayın. Sizin ve diğer herkesin anlayabileceği şekilde bir döküman hazırlayın.

Kişisel Blog Oluşturun

Küçük ve büyük çapta hedeflerinizi belirlediyseniz artık harekete geçme zamanı. İşe bir blog oluşturarak başlayabilirsiniz. Bloglama içerik pazarlamanın temel taşlarından biridir. Kişisel markalaşmaya yeni başladıysanız bloglama en kolay yoldur diyebiliriz. Fakat şöyle bir detayı belirtmeliyim, blog potansiyel müşterileri çekmek için bir araç değil, bir güven faktörüdür. Tüketicilerin %81’i okuduğu bloglara güveniyor. Tekrar belirtiyorum, güven kişisel markanız için önemli bir faktördür.

Haftada 1-2 yazıyla başlayabilirsiniz. Konunuzu ve anahtar kelimenizi seçerken kişisel markanızla örtüşmesine dikkat edin. Kişisel markanızın neyi ifade etmesini ettiğinizi belirleyerek o doğrultuda içerikler üretmeye özen gösterin. Sosyal ağlarda paylaşılabilirliğini kolaylaştırın. Bu, sizin daha fazla kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Kullanıcıların büyük bir bölümü sosyal ağlardadır. Bu da blogunuzu büyütmek için size fayda sağlayacaktır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedeflerinizi tamamladıktan ve blogunuzu oluşturduktan sonra kendinize çekmek istediğiniz hedef kitleyi belirleyin. Hedef kitleniz genel hedeflerinize bağlı olacaktır. Fakat, müşterileriniz “kim olacak?” ve “ne istiyorlar?” Bu iki soruya doğru cevabı vermeniz gerekiyor.

Blogunuzda ve sosyal medya hesaplarınızda yayınlayacağınız içeriklerin kimlere hitap edeceğini ve onların hangi ihtiyacına karşılık geleceğini belirlemeniz hedef kitlenizi oluşturacaktır.

Temel bilgilerle başlayın…

Öncelikle demografik bilgilerini oluşturun. Kağıt üzerinde; kadın, erkek, yaşlı, genç, lokasyon gibi detayları belirleyin. Sonrasında ihtiyaçlarının ne doğrultuda olduğunu gözden geçirin. Ne yapmak istiyorlar, amaçları neler? Hedeflediğiniz kişilerin türlerini ve ne istediklerini belirledikten sonra onların eksiklerine değinecek şekilde çalışmalar yürütmelisiniz. Müşterilerinizin sahip olduğu problemlere değinerek, onların sorunlarını çözüme kavuşturacak hizmetinizi veya ürününüzü doğru sunmanız gerekmektedir.

Müşterilerinizin sorunlarını belirlemek için kendinize birkaç soru sorun;

  • Kişinin günlük rutini nasıl işliyor?
  • Kişinin hedefleri neler?
  • Kişinin gün içerisinde en sinir bozucu anı hangisi?
  • Kişinin işinde en az keyif aldığı noktalar neler?

Bu sorunların her birini ürününüz ya da hizmetinizle çözebilmeniz gerekmektedir. Ve sorunları çözebildiğinizi içeriğinizle müşteriye bildirmeniz gerekir.

Farklı Sitelerde Yazar Olun

Kendi blogunuza ek olarak farklı web sitelerinde (internet gazetesi, dijital dergi, mecra, blog vb.) blog yazmak, içerik pazarlama stratejisinin önemli bir adımıdır. Kendi alanınızdaki sitelerde yazmak sizin otoritenizi artırır. İnsanlar bu sitelerdeki yazılarınızı gördüğünde sizin bilgilerinize ve tecrübelerinize güven duyar. Hedef müşteriniz o siteyi ziyaret ediyorsa müşteriyi kendinize çekmek için akıllıca bir adım atmış olacaksınız. Böylece takipçileriniz / okuyucular sizi alanınızda uzman biri olarak görecek. Yazılarınızı farklı mecralarda okuyanlar web sitenizi ziyaret ettiğinde veya herhangi bir yerde sizi gördüklerinde bilgi ve becerilerinize güveneceklerdir. Bu sizin kişisel markanızın bir yansımasıdır.

Alanınızla ilgili sitelerde yazmak, kendi web sitenize / blogunuza trafik çekmenizi de sağlayacaktır. İnsanlar sitedeki makalenizi okuduklarında sizin sitenize de girecekler ve daha detaylı bilgi almak isteyeceklerdir. Bu size yazarlık yaptığınız sitelerden geri bağlantı kazandıracaktır.

Sosya Medyada Aktif Olun

Bu durum hem sosyal ağlar için hem de blogunuz için size büyük oranda fayda sağlayacaktır. Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus, Instagram gibi büyük sosyal ağlarda hesaplarınızı aktif etmeye özen göstermelisiniz. Sektörünüze bağlı olarak farklı sosyal ağları da kullanabilirsiniz.

Tüm sosyal medya hesaplarınızda aynı profil resminizi kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu kullanıcıların sizi hatırlamasına ve farklı platformlarda sizi tanımasına yardımcı olacaktır. İçeriklerinizi düzenli olarak sosyal ağlarınızda paylaştığınızdan emin olun. İnsanların %62’si haberlerini sosyal ağlar üzerinden okuyor. En fazla erişim için içeriğinizi tüm sosyal ağlarda paylaşmalasınız.

Sosyal ağları sadece içeriklerinizi tanıtmak için değil aynı zamanda yeni bağlantılar kazanmak, ilişkiler kurmak için de kullanmalısınız. İnsanların sorularını cevaplamak için zaman ayırın. Tartışmalara yorumunuzu katın ve iyi çalışmalardan dolayı diğer insanları tebrik edin.

Sonuç

Kişisel markanızı oluştururken içerik pazarlamasından mutlaka faydalanın ve uygulayın. Yazının genelinde vurgulamak istediğim ve ara ara belirttiğim en önemli faktör; kendiniz olmaya özen gösterin. Bu detay aslında kişisel markanız için en önemli kısmı oluşturuyor.

İçerik pazarlama hedeflerinizi her altı ayda bir değerlendirin. Tüm içeriklerinizin bu hedeflere uygun olduğundan emin olun.

Kişisel markalaşma süreci devamlılık ve tutarlılık gerektirir. En az birkaç ay sonuç alamayabilirsiniz. Elle tutulur sonuçlar almak 6-9 ayınızı alabilir. Bu yüzden kısa sürede pes etmek yerine çalışmalarınızı sürdürülebilir bir şekilde planlayın ve asla vazgeçmeyin.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir