Marka kavramının ne alama geldiğini ve markalaşmak için ne yapmak gerektiğini az çok herkes bilir. Peki ya kişisel markalaşma için ne yapılmalı? Bu sorunun tek bir cevabı yok. Bu makalede ise kişisel markalaşma için içerik pazarlama stratejisi konusuna değineceğiz!

Kişisel markanız için bir gelecek planlıyorsanız işe içeriklerinizden başlamalısınız. Çünkü ürettiğiniz içerikler aslında sizi yani kişisel markanızı yansıtan en önemli unsurdur. Bununla birlikte insanların sizi nasıl biri olarak gördükleri, yaptığınız işler, eğitim kariyeriniz, sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşımlarınız, elde ettiğiniz başarılar, kazandığınız ödüller vs. olmak üzere, hayatınızın tamamı kişisel markanıza doğrudan etki eder.

Kişisel Markalaşma İçin İçerik Pazarlama Stratejisi

Asıl konuya gelecek olursak; içerik pazarlama stratejileri ile kişisel markanıza nasıl yön verebilirsiniz? Bu sorunun tek bir cevabı yok. O yüzden başlık altında ancak konuyu çok uzatmadan meseleyi açıklamaya çalışacağım.

Orijinal Olun, Özgün Davranın

Kişisel markanız için içerik pazarlama stratejinizi oluştururken dikkat etmeniz en önemli faktör özgünlüktür. Çünkü sizi siz yapan şeylerin sahte olup olmadığını insanlar rahatça anlayabilirler. Bu yüzden orijinal olmakta ve özgün davranmakta yarar var.

Öte yandan yazdıklarınız ve söyledikleriniz sizin kişiliğinizi yansıtacaktır. Bu yüzden değerlerinizle ve hedeflerinizle, dışarıya karşı sergilediğiniz tavır ya da tutum birbiriyle tutarlı olmalıdır. Bu arada güçlü bir kişisel markaya sahip olmak takipçilerinizle aranızda güven oluşmasını da sağlar.

💡 Kişisel markanız tamamen sizinle ilgilidir. Bu yüzden kendiniz olmakta çekinmeyin!

Kişisel markalaşma eşittir satış yapmak ya da müşteri toplamak anlamına gelmez. Diğer bir ifadeyle kişisel marka olmak; kim olduğunuzu ve bu işi neden yaptığınızı yansıtan bir olgudur.

Unutmayın; kişisel markanız, paradan ve diğer şeylerden daha değerlidir. Özellikle kişisel markalaşma ile ilgili sürece yeni başladıysanız öyle davranın. Yani zaman içerisinde küçük adımlarla stratejinizi inşa etmek her şeyi bildiğinizi iddia etmekten daha iyidir.

Bu arada içerik pazarlama stratejilerinizi oluşturmanın ilk adımı hedefleri belirlemektir. Bu yüzden öncelikle marka hedeflerinizi belirleyin. Ayrıca kişisel markanızın size nasıl fayda sağlayacağını kendinize sorun. Bununla beraber stratejilerinizi ve hedeflerinizi belirlerken bu bilgileri belgelemekten kaçınmayın. Özetle; sizin ve diğer herkesin anlayabileceği şekilde bir doküman hazırlamanız iyi olur.

Kişisel Blog Oluşturun

Küçük ve büyük çapta hedeflerinizi belirlediyseniz artık harekete geçme zamanı. İşe bir blog oluşturarak başlayabilirsiniz. Bloglama içerik pazarlamanın temel taşlarından biridir. Ve kişisel markalaşmaya yeni başladıysanız bloglama en kolay yoldur diyebiliriz. Fakat şöyle bir detayı belirtmeliyim, blog potansiyel müşterileri çekmek için bir araç değil, bir güven faktörüdür.

İçerik Pazarlama Ve Blog Yönetimi

Tüketicilerin %81’i okuduğu bloglara güveniyor. Tekrar belirtiyorum, güven kişisel markanız için önemli bir faktördür.

Haftada 1-2 yazıyla başlayabilirsiniz. Bu arada konunuzu ve anahtar kelimenizi seçerken kişisel markanızla örtüşmesine dikkat edin. Yani kişisel markanızın neyi ifade etmesini ettiğinizi belirleyerek o doğrultuda içerikler üretmeye özen gösterin. Ayrıca bu içeriklerin başkaları tarafından sosyal ağlarda paylaşılabilirliğini kolaylaştırın. Bu, sizin daha fazla kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Bilindiği üzere kullanıcıların büyük bir bölümü sosyal ağlardadır. Bu da blogunuzu büyütmek için size fayda sağlayacaktır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedeflerinizi tamamladıktan ve blogunuzu oluşturduktan sonra kendinize çekmek istediğiniz hedef kitleyi belirleyin. Hedef kitleniz genel hedeflerinize bağlı olacaktır. Fakat müşterileriniz “kim olacak?” ve “ne istiyorlar? Öncelikle bu iki soruya doğru cevap vermeniz gerekiyor. Çünkü blogunuzda ve sosyal medya hesaplarınızda yayınlayacağınız içeriklerin kimlere hitap edeceğini ve onların hangi ihtiyacına karşılık geleceğini belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Temel bilgilerle başlayın…

Öncelikle demografik bilgilerini oluşturun. Kağıt üzerinde; kadın, erkek, yaşlı, genç, lokasyon gibi detayları belirleyin. Sonrasında ihtiyaçlarının ne doğrultuda olduğunu gözden geçirin. Yani ne yapmak istiyorlar ve amaçları neler?

Hedeflediğiniz kişilerin türlerini ve ne istediklerini belirledikten sonra onların eksiklerine değinecek şekilde çalışmalar yürütmelisiniz. Müşterilerinizin sahip olduğu problemlere değinerek, onların sorunlarını çözüme kavuşturacak hizmetinizi veya ürününüzü sunmanız gerekmektedir.

Müşterilerinizin sorunlarını belirlemek için kendinize birkaç soru sorun;

  • Kişinin günlük rutini nasıl işliyor?
  • Kişinin hedefleri neler?
  • Kişinin gün içerisinde en sinir bozucu anı hangisi?
  • Kişinin işinde en az keyif aldığı noktalar neler?

Bu sorunların her birini ürününüz ya da hizmetinizle çözebilmeniz gerekmektedir. Ve sorunları çözebildiğinizi içeriğinizle müşteriye bildirmeniz gerekir.

Farklı Sitelerde Yazar Olun

Kendi blogunuza ek olarak farklı web sitelerinde (internet gazetesi, dijital dergi, mecra, blog vb.) blog yazmak, kişisel markalaşma için içerik pazarlama stratejisinin önemli bir adımıdır.

Kendi alanınızdaki sitelerde yazmak sizin otoritenizi artırır. İnsanlar bu sitelerdeki yazılarınızı gördüğünde sizin bilgilerinize ve tecrübelerinize güven duyar. Hedef müşteriniz o siteyi ziyaret ediyorsa müşteriyi kendinize çekmek için akıllıca bir adım atmış olacaksınız. Böylece takipçileriniz / okuyucular sizi alanınızda uzman biri olarak görecek. Yazılarınızı farklı mecralarda okuyanlar web sitenizi ziyaret ettiğinde veya herhangi bir yerde sizi gördüklerinde bilgi ve becerilerinize güveneceklerdir. Bu sizin kişisel markanızın bir yansımasıdır.

Alanınızla ilgili sitelerde yazmak, kendi web sitenize / blogunuza trafik çekmenizi de sağlayacaktır. İnsanlar sitedeki makalenizi okuduklarında sizin sitenize de girecekler ve daha detaylı bilgi almak isteyeceklerdir. Bu size yazarlık yaptığınız sitelerden geri bağlantı kazandıracaktır.

Sosya Medyada Aktif Olun

Bu durum hem sosyal ağlar için hem de blogunuz için size büyük oranda fayda sağlayacaktır. Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus, Instagram gibi sosyal ağlarda hesaplarınızı aktif tutmaya özen göstermelisiniz. Sektörünüze bağlı olarak farklı sosyal ağları da kullanabilirsiniz.

Bu arada tüm sosyal medya hesaplarınızda aynı profil resminizi kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu kullanıcıların sizi hatırlamasına ve farklı platformlarda sizi tanımasına yardımcı olacaktır. İçeriklerinizi düzenli olarak sosyal ağlarınızda paylaştığınızdan emin olun. Çünkü insanların %62’si haberlerini sosyal ağlar üzerinden okuyor. Yani daha fazla erişim için içeriğinizi tüm sosyal ağlarda paylaşmalısınız.

Sosyal ağları sadece içeriklerinizi tanıtmak için değil aynı zamanda yeni bağlantılar kazanmak, ilişkiler kurmak için de kullanmalısınız. Mesela insanların sorularını cevaplayın. Ayrıca tartışmalara yorumunuzu katın ve iyi çalışmalarından dolayı diğer insanları tebrik edin.

Sonuç

Yazının genelinde vurgulamak istediğim ve ara ara belirttiğim en önemli faktör; kendiniz olmaya özen gösterin. Bu detay aslında kişisel markanız için en önemli kısmı oluşturuyor. Bu arada içerik pazarlama hedeflerinizi her altı ayda bir değerlendirin. Ve tüm içeriklerinizin bu hedeflere uygun olduğundan emin olun.

Unutmayın; kişisel markalaşma süreci devamlılık ve tutarlılık gerektirir. En az birkaç ay sonuç alamayabilirsiniz. Elle tutulur sonuçlar almak 6-9 ayınızı alabilir. Bu yüzden kısa sürede pes etmek yerine çalışmalarınızı sürdürülebilir kılmaya çalışın. Yani asla vazgeçmeyin!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.