Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgiye göre bazı ürünlerde KDV indirildi. Peki KDV indirimi hangi ürünlere geldi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Gündeme dair önemli başlıkların yer aldığı konuşmada en dikkat çeken başlık ise KDV indirimi ile ilgili yapılan açıklamaydı. Buna göre bazı ürünlerde KDV oranı düşürüldü. Peki KDV indirimi uygulanan markalar hangileri?

KDV İndirimi Hangi Ürünleri Kapsıyor?

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına göre temel ihtiyaç ürünlerinden konuta, sertifikalı tohumdan fidana ve tıbbi cihazlara kadar birçok ürünün KDV’sinde değişikliğe gidilecek.

İşte KDV indirimi ile ilgili merak edilenlere dair detaylar; 

  • Temel ihtiyaç maddeleri arasında yer alan; sabun, şampuan, deterjan, dezenfektan, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil, peçete ile bebek ve yetişkin bezleri, hijyenik ped gibi ürünlerin satışında KDV %18’den %8’e indirilecek.
  • Yeme içme hizmetlerinde halen birinci sınıf işletme, üç yıldız ve üzeri otel gibi yerlerde %18 olarak uygulanan KDV oranı, bu hizmetlerin tamamında %8 olarak uygulanacak. Böylece yemek yenilen yere göre farklı oran uygulamasına son verilmiş olacak.
  • Konut teslimlerindeki KDV oranı yeniden düzenlenerek satın alınan konutun büyükşehirlerde olup olmadığına, arsa birim metrekare değerlerine bakılmaksızın aynı şartlarda KDV’ye tabi tutulması ve bu teslimlerdeki KDV oranının sadeleştirilmesi sağlanacak.
  • Konutların net alanının 150 metrekareye kadar olan kısmı için KDV oranı %8 olarak belirlendi. 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda, bu sınırı aşan kısım için %18 olarak belirlendi.
  • Arsa ve arazi teslimlerindeki KDV oranı da %18’den %8’e indirilecek.
  • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan tüm tohumluk ve fidanların KDV oranı yüzde 1’e indirilecek. Böylece sayma usulüyle sadece belli başlı tohumlar ve fidanlar değil, Bakalık tarafından sertifikalandırılan tüm tohumluklar ve fidanlar için aynı KDV oranının uygulanması esas alınacak. Tarife ve GTİP bazlı %8 KDV oranı uygulanan tarım makinelerinin kapsamına sütçülükte kullanılan makine ve cihazlar ile pancar, meyve, yumurta gibi ürünleri ayırmada ve temizlemede kullanılan bir takım makinalar da dahil edilecek.
  • Yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemilerinin KDV oranı %18 olarak uygulanacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Gıdada KDV İndirimi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.