Dünya genelinde 2 milyardan fazla kullanıcısı olan sosyal medya devi Facebook Korona Virüsü tedavisiyle ilgili yanıltıcı reklamları yasaklamaya karar verdi.

Son zamanlarda siyasi reklamlar üzerindeki kontrol eksikliği nedeniyle sık sık eleştirilen Facebook bu kez Covid-19 olarak bilinen Korona Virüsü ile gündemde.

Toplamda 2 milyarı aşkın kullanıcısı olan sosyal medya devi, Korona Virüsü tedavisine yönelik yanıltıcı reklamlar konusunda aldığı kararı kamuoyuna duyurdu. Buna göre  Facebook Korona Virüsü tedavisiyle ilgili yanıltıcı reklamları yasaklayacak.

Facebook Korona Virüsü İle İlgili Önlem Aldı

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ancak kısa süre içerisinde 42’nin üzerinde ülkeye/bölgeye yayılarak global bir salgına dönüşen Korona Virüsü salgını sürüyor. Hatta bu yazının yayına hazırlandığı tarih itibariyle salgından dolayı 3.000’den fazla kişi hayatını kaybetti. Bu arada salgının anlık durumunu görmek için Corona Virüsü’nün Gerçek Zamanlı Yayılma Haritası başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Evet, salgın bir yandan maske ve dezenfektan taleplerinde patlama meydana getirirken diğer taraftan tüm dünya hastalığa karşı aşı ve ilaç geliştirilmek için seferber olmuş durumda.

Medyaya yansıyan haberlerde ise hastalığın her geçen gün daha da yayıldığı görülüyor. İşte böylesi bir ortamda, bir de toplumsal panik yaratmaya veya var olan panik havasından yararlanmaya çalışan kişi ve kurumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Oysa böylesi dönemlerde toplumun yanlış bilgilendirilmemesi için meselelerin konunun uzmanları tarafından açıklanması ve insanların da yapılan bu açıklamalara kulak vermesi gerekiyor.

Facebook Reklamlarına Korona Virüsü Ayarı

İşte tam da böylesi bir karmaşa ortamında Facebook’tan yeni reklam politikasına dair bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre Facebook artık komplo teorileri ve yanlış bilgilendirme yapan paylaşımları / reklamları sıkı bir denetime tabi tutacak. Ayrıca Facebook Korona Virüsü ile ilgili hastalığı önleme ve hastalığa dair tedavisi iddiasında bulunan ilaç reklamlarını da engelleyecek. Kısacası Facebook hastalığın tedavisiyle ilgili asılsız bilgileri filtreleyecek.

Şirket sözcüleri tarafından geçtiğimiz günlerde medyaya yapılan açıklamada yanıltıcı reklamlara karşı verilecek mücadeleyle ilgili bilgi verildi. Açıklamada COVİD-19’a ilişkin insanlarda panik yaratan, örneğin “Sınırlı stok” ibaresi içeren; hastalığı tedavi ya da önleyeceğini garantileyen içeriklerin engelleneceği belirtildi. Ayrıca Facebook Marketplace‘te de aynı tip söyleme sahip paylaşımlar için bu yasağın uygulanacağı ifade edildi.

Korona Virüs Aşısı

Bu arada Facebook’un sahibi olduğu Instagram’da da benzer bir politika uygulanacak. Facebook, paylaşımları ve reklamları bilgi denetçisi olan bir yapay zeka ile sıkı denetim altında tutuyor. Ek olarak Facebook, San Francisco’da 9 – 12 Mart tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planladığı Küresel Pazarlama Zirvesi’ni Corona Virus nedeniyle iptal ettiğini açıklamıştı.

Dijital Platformların Duyarlılığı

Bu tip önlemleri sadece Facebook almıyor. Google da geçtiğimiz günlerde Youtube videolarında yanıltıcı bilgiler veren kullanıcıların ilgili videodaki reklamlarını aktif etmeyeceğini belirtmişti.

Sosyal medyanın önemli bir güç haline geldiği ve her isteyenin belirli bir bütçeyle çok geniş kitlelere ulaşabildiği günümüzde, dijital platformların duyarlılık göstererek böylesi sorumluluklar alması, önemli bir gelişme olarak değerlendirilmeli. Özellikle insan sağlığını tehdit eden Korona Virüsü salgını gibi tüm dünyanın etkilendiği bir meselede…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.