Dünyanın en popüler ve en çok tercih edilen ücretsiz ve açık kaynaklı içerik yönetim sistemi (CMS) olan WordPress 20 yaşında! 27 Mayıs 2023 tarihinde WordPress’in global “WP20 Kutlaması”na Türkiye’den de katılım oldu. İstanbul ve Ankara’daki etkinlikte WordPress’in 20. yılı için hazırlanan pasta sektörün önemli isimleri ve kurumları tarafından yapılan kutlamayla kesildi. İşte detaylar!

İnternet teknolojisindeki gelişmeler, mobil teknolojideki ilerleme ve dijitalleşmenin hız kazanması hiç şüphesiz bir anda olmadı. Bilimin karakteristiği gereği, her yeni teknolojik gelişme için bir öncekinden ilham ve destek alındı. İnternet teknolojisi odağında meseleye bakılacak olursa özellikle son 20 yılda internetin daha erişilebilir, daha güvenilir, daha kullanılabilir ve daha yaygın bir hale gelmesi için hem özel şirketler hem sivil toplum kuruluşları ve hem de uzmanlar bir hayli çaba gösterdi. Bu çabayı gösteren oluşumlardan biri de WordPress oldu.

WordPress 20 Yaşında!

20 yıl önce geliştirilen ve ilk versiyonuyla web dünyasına merhaba diyen WordPress, 27 Mayıs 2023’te 20. yaşını kutladı. Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olmanın yanında aynı zamanda dünyanın en büyük topluluğu olan WordPress 20 yaşında!

WordPress’in 20. yılı vesilesiyle dünyanın birçok bölgesinde kutlamalar yapılırken global WP20 Kutlamasına Türkiye’den de sektörün birçok öncü kurumu, kuruluşu ve uzmanı katılım gösterdi. Türkiye’de WP Okulu ve WordPress Türkiye‘nin öncülüğündeki 20. yıl kutlamaları İstanbul ve Ankara’daki etkinliklerle gerçekleştirildi.

Biz de Branding Türkiye ailesi olarak WordPress’in 20. yaşını kutluyor, bu anlamlı etkinliği düzenleyen, destekleyen ve Türkiye’deki ekosistemin öncüsü olan kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.


NOT: Etkinlikle ilgili fotoğraf ve paylaşımlar için WordPress Türkiye’yi ve WP Okulu’nu sosyal medyada takip edebilirsiniz.


WP Okulu | Hakkında

Dünya genelinde birçok kamusal ve kurumsal markaya WordPress odağında hizmet sunan WordPress Okulu aynı zamanda eğitim ve topluluk markasıdır. WordPress Okulu’nun bir iştiraki olan WP Kulüp, yeni nesil bir online eğitim ve iş platformudur. İnternet girişimcilerini ve internet girişimciliği hedefi olanları tek çatı altında toplayan bir topluluk olan WP Kulüp’te; hem eğitimlerden hem uzmanlardan hem de topluluktaki diğer katılımcılardan yeni bilgiler öğrenmek mümkün. Topluluk mantığına uygun bir yapıda faaliyet gösteren WP Kulüp’te üyeler birbirleri arasında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmakta ve gönüllü olarak yardım etmektedir.


WordPress Türkiye | Hakkında

WordPress Türkiye, WordPress kullanımıyla ilgili Türkçe döküman ve kaynak sıkıntısını gidermek için 19 Mayıs 2005 tarihinde birkaç arkadaş tarafından kuruldu. İlk dönemlerde WordPress haberleri ve forum üzerinden kullanıcı sorunlarına yardımcı olmayı hedefledik. Ancak daha sonraki dönemlerde artan kullanıcı sayısı nedeniyle belgeler adlı wiki bölümünü açarak ile kullanıcılara Türkçe döküman sağlamaya çalıştık. WordPress’in 1.5.x sürümlerinden sonra çıkarttığı 2.0.x sürümlerine kadar forum ağırlıklı olarak çalıştık. Topluluk olarak 2.0.1 sürümüne kadar kullanıcılarımızın hazırlamış olduğu Türkçe dil dosyalarını kullanıp, destekledik. Mayıs 2006’da 2.0.2 sürümü ile ilk Türkçe WordPress paketini kullanıcılara sunduk ve bu tarihten sonraki tüm sürümler için Türkçe paketi hazırlayıp güncelledik. Hâlâ forum ve belgelerin yanında, güncel sürümlerin Türkçe paketlerinin hazırlanması, eklentilerin ve temaların Türkçeleştirilmesi, WordPress Codex‘inde bulunan belgelerin Türkçeleştirilmesi konusunda WordPress Türkiye kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. (Kaynak)


WordPress I Hakkında

WordPress (WP veya WordPress.org) hypertext önişlemci (PHP) dilinde[1] yazılmış ve HTTPS ile desteklenen bir MySQL veya MariaDB veritabanıyla eşleştirilen bir ücretsiz ve açık kaynaklı içerik yönetim sistemi (CMS)‘dir. Özellikler, WordPress içinde “Temalar” olarak adlandırılan bir eklenti mimarisi ve bir şablon sistemi içerir. WordPress başlangıçta bir blog yayınlama sistemi olarak oluşturuldu ancak daha geleneksel posta listeleri ve [internet forumu|İnternet forumları]], medya galerileri, üyelik siteleri, öğrenim yönetim sistemleri (LMS) ve çevrimiçi mağazalar dahil olmak üzere diğer web içeriği türlerini desteklemek için gelişti. (Kaynak)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.