Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Kasım ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Kasım 2022)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Kasım ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Kasım 2022)

Kasım (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Kasım 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Kasım 2022)

 • Twitter’ı satın alan ABD’li milyarder Elon Musk, Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) özelliğinin bundan böyle ücretli olacağını açıkladı. Musk tarafından yapılan açıklamaya göre artık “Mavi Tik” olan hesaplardan aylık 8 dolar ücret alınacak.
 • ABD Merkez Bankası FED, 2 günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. FED, politika faizini 75 baz puan artırırken ABD Merkez Bankası, bu kararla birlikte 4. kez 75 baz puanlık artış yapmış oldu.
 • Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %85,51 aylık ise %3,54 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %185.34 aylık ise %7.18 oldu.
 • Interbrand tarafından Dünyanın En Değerli Markaları açıklandı. Listenin ilk 3 sırasında yer alan şirketler ve bu şirketlerin marka değeri şöyle; Apple (482,215 milyar dolar), Microsoft (278,288 milyar dolar) ve Amazon (274,819 milyar dolar)
 • Dünyaya en yakın ‘kara delik’ tespit edildi. Buna göre; 1.600 ışık yılı uzaklıktaki Gaia BH1 adlı bu kara delik, güneşten 10 misli daha büyük ve yeryüzüne daha önce tespit edilenden 3 misli daha yakın.
 • Kotler Impact & World Marketing Summit Group öncülüğünde düzenlenen,”Dünyanın En Büyük Pazarlama Etkinliği” olarak ifade edilen “World Marketing Summit – 2022” bugün başladı! Türkiye’de Kişisel Marka Akademisi himayesinde gerçekleştirilen ve Branding Türkiye ile Hani Kurumsaldık’ın medya partneri olduğu etkinliğin bu sene 100+ milyon kişi tarafından takip edileceği tahmin ediliyor.
 • “Avrupa’da Seo ve İçerik” ana temalı bir araştırma için uluslararası bir anket başlatıldı. WhitePress tarafından hayata geçirilen bu önemli araştırma 20’den fazla ülkeyi kapsıyor. Branding Türkiye’nin proje ortağı olduğu küresel araştırmada tamamlanan her anket için WWF’e bağışta bulunulacak.

İkinci Hafta (8 – 14 Kasım 2022)

 • Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para borsası FTX’i satın alıyor. Binance Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Changpeng Zhao, FTX’in likidite sıkışıklığı yaşadığını ve kendilerinden yardım istediğini belirterek FTX’i satın almayı planladıklarını açıkladı.
 • İstanbullu şirketler, Türkiye’nin en büyük odası olan İstanbul Ticaret Odası – İTO’da kendilerini 4 yıl boyunca temsil edecek meslek komitesi ve meclis üyelerini seçmek için bugün saat 08.00’den itibaren Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) sandık başına gitti. Mevcut Başkan Şekib Avdagiç, 273 kişilik meclise 195 üye gönderdi. Diğer iki aday da İTO Meclisi’ne 78 üye gönderdi.
 • Twitter’da ücretli Mavi Tik, tüm iOS kullanıcıları için açıldı. Buna göre fiyatı 8 Dolar olan Twitter Blue üyeliğini aktifleştiren kullanıcıların hesabı otomatik olarak onaylanarak profile mavi tik eklendi. Twitter Blue hizmetinin Türkiye fiyatı ise 109 TL oldu.
 • Geçtiğimiz günlerde likidite sıkıntısı yaşadığını duyuran kripto para platformu FTX, ABD’de iflas başvurusu yaptı. FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried ise istifa ettiğini duyurdu. İflas açıklamasının ardından Bitcoin’de yüzde 5’in üzerine sert düşüş meydana geldi.
 • Türkiye geneli ve KKTC’de, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü dolayısıyla saat 18.57’de “Çök Kapan Tutun” tatbikatı yapıldı. Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57’de tüm vatandaşların cep telefonlarına Türkçe ve İngilizce “Hayati Uyarı Bildirimi” gönderildi. Ayrıca televizyon ve radyo kanallarından tatbikatla ilgili mesaj yayınlandı.
 • Taksim İstiklal Caddesi’nde saat 16:20 sularında terör saldırısı sonucu patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi vefat etti, 81 kişi ise yaralandı. RTÜK, İstanbul’daki patlamayla ilgili “geçici yayın yasağı” getirirken, BTK tarafından ise ülke genelinde sosyal medya platformları için bant daraltma uygulaması yapıldı.
 • Ticaret Bakanlığı, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) verileriyle bu yılın 6 aylık dönemine ilişkin elektronik ticaret istatistikleri raporunu hazırladı.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Kasım 2022)

 • Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından yapılan açıklamaya göre dünya nüfusu, 15 Kasım 2022 tarihi itibariyle 8 milyar kişi oldu. Buna göre küresel nüfusa sadece son 11 yılda 1 milyar insan eklendi.
 • NASA, Artemis 1 roketini fırlattı. Keşif görevi kapsamında 2024’e kadar Ay’a insanlı seferler düzenlenmesi amaçlanıyor.
 • Çevrimiçi sohbet uygulaması WhatsApp’a anket özelliği geldi. Ankete en az 2, en fazla 12 şık eklenebiliyor.
 • FIFA, Katar’daki 2022 Dünya Kupası maçlarının oynanacağı statlarda ve çevresinde alkollü içecek satışının yasaklandığını duyurdu.
 • Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) temsilcileriyle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, matrah düzenlemesiyle ilgili açıklamada bulundu. Buna göre sıfır otomobil almak isteyenlerin beklediği matrah düzenlemesinin, 1 Aralık 2022 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.
 • 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılış töreni Katar’ın başkenti Doha’daki Al Bayt Stadı’nda yapıldı.
 • Dünyanın dört bir yanından bilim insanı, Fransa’da bir araya gelerek, en büyük ve en küçük sayıları daha kolay ifade edebilmek için yeni ölçü birimlerini belirledi. Böylece Uluslararası Birimler Sistemi’ne 30 yılı aşkın süre sonra ilk kez yeni örnekler eklenmiş oldu. Yeni karara göre en büyük sayılar için “ronna” ve “quetta”, en küçükler içinse “ronto” ve “quecto” kullanılacak. Bunlar gram ve metre gibi ölçü birimlerinin önüne ek olarak gelecek.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Kasım 2022)

 • İnşasına 21 Aralık 2012 tarihinde başlanan 275 metre yüksekliğe sahip Yusufeli Barajı hizmete girdi. Türkiye’nin birinci, dünyanın ise beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı Artvin ile Erzurum arasında Çoruh Nehri üzerinde inşa edildi.
 • Düzce’de saat 04.08’de 5,9 büyüklüğünde bir deprem yaşandı.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, politika faizinin yüzde 10,50’den yüzde 9’a indirilmesine karar verdi.
 • Elon Musk, “Twitter Blue” adlı hizmetin 2 Aralık’ta yeniden başlatılacağını duyurdu. Buna göre yeni sistemde şirketler için altın renkli, hükümetler için gri renkli, bireyler için ise mavi renkli (ünlü olsun ya da olmasın) doğrulama işareti kullanılacak.
 • NASA Artemis programı kapsamında uzay aracı Orion’u Ay’a göndermeyi başardı. Bu sayede Ay yörüngesinde yeni bir rekor kırılmış oldu.
 • 16 meslekte, 1 Ocak 2023’ten itibaren Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından verilen mesleki yeterlilik belgesi şartı aranacak.
 • 2017’de kurulan ABD merkezli kripto para platformu BlockFi, New Jersey Bölgesi İflas Mahkemesi’ne iflas başvurusunda bulundu.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında açıkladığı sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasına ilişkin detayları paylaştı.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Ekim 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.