Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan “KDV Sistemini Sadeleştirme Programı” kapsamında başlayan temel gıda ürünlerindeki KDV indirimi ile ilgili detayları sizler için derledik!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen “Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “KDV Sistemini Sadeleştirme Programı” na değinmişti.

Bu kapsamda 13 Şubat tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile birlikte gıda ürünlerindeki KDV indirimi de netleşmiş oldu. Peki bu indirimin kapsamı ne? KDV indirimi hangi gıda ürünlerini kapsıyor? Gıdada KDV indiriminden yararlanmayacak olan ürünler hangileri? İşte konuya dair merak edilen tüm detaylar!

Gıdada KDV İndirimi Ne Kadar?

İlk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan gıdada Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi 13 Şubat 2022’de Resmi Gazete’de yayınlandı. 14 Şubat 2022 tarihi itibariyle geçerli olan bu indirim kapsamında gıdada KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmiş oldu.

Evet, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı‘nın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra uygulamaya geçen bu yeni sisteme göre gıda ürünlerindeki KDV oranı artık %1 olacak.

Hangi Ürünler İçin Geçerli?

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre gıda ürünlerine yönelik yapılan bu KDV düzenlemesiyle birlikte; Özel Tüketim Vergisi‘ne tabi tutulan meyve suları, kola, havyar gibi ürünler hariç olmak üzere KDV indirimleri; pirinç, bulgur, nohut gibi tüm bakliyat ürünleri, su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, zeytin ve bunlardan yapılan ürünlerin fiyatlarında geçerli olacak.

Bunlara ek olarak, yumurta, patates, soğan, biber, domates, salatalık gibi sebze ürünleri, meyveler, konserveler, turşu, salça, reçel, bal, pekmez, tahin helvası, fındık ezmesi, çikolata, lokum, bisküvi, kraker, gofret, pasta, kek, baklava, yufka, makama, şehriye, tahıl gevreği, fındık, ceviz, Antep fıstığı, badem gibi kuruyemiş ürünleri, baharatlar, bebek mamaları da KDV oranı yüzde 1’e düşürülen ürünler arasında yer alıyor.

KDV indirimi ile birlikte gıda fiyatlarında indirim olması bekleniyor. Bu arada Resmi Gazete’de yer alan ilgili kararı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı, BloombergHT


Google Chrome Yeni Logo

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.