Geçtiğimiz haftanın en rekabetçi reklamı Hyundai’dan geldi. Elektrikli araç konusunda dünya çapında bir marka olan Tesla’ya, biboardlar aracılığıyla seslenen Hyundai’ın bu hareketi epey çekti. Dünya medyasında Hyundai’dan Tesla’ya mesaj şeklinde yankı bulan işin detayları haberimizde! 

Hyundai geçtiğimiz günlerde yayınladığı reklamlar aracılığıyla Tesla Ceo’su Elon Musk’a, “Senin Sıran Elon” şeklinde anlamlı bir mesaj gönderdi. Hyundai’dan Tesla’ya mesaj şeklinde yorumlanan bu hareket tüm dünyada epey ilgi çekti.

Otomotiv Sektöründeki Değişim

Dünyaca ünlü girişimci Elon Musk’ın Ceo’su olduğu Tesla sayesinde son yıllarda elektrikli araçlara dair farkındalık bir hayli arttı. Diğer bir ifadeyle otomotiv sektöründe inanılmaz ve hızlı bir değişim yaşandı. Tüketiciler de artık tercihini elektrikli arabadan yana kullanmaya başladı. Böyle olunca da dünyaca ünlü köklü araba markaları rotasını elektrikli araç üretimine çevirdi. Hyundai da bu markalardan biri…

Evet, elektrikli araç bugünün ve geleceğin gerçeği. Ancak bu konuda en popüler, en ilgi çekici ve en çığır açan gelişmeler genellikle Tesla’dan geliyor. Kısacası tüketiciler Tesla’nın bu anlamda gerçekleştirdiği aksiyonlara alıştı. Fakat son yıllarda diğer otomobil markaları da elektrikli araç piyasasında tutunmak için dikkat çeken aksiyonlar gerçekleştiriyorlar. Diğer bir ifadeyle birçok otomobil markası, elektrikli araç sektörüne girmek ve/veya o sektörde kendini tüketiciye kabul ettirmek için ciddi çaba harcıyor.

Bir de işin şöyle bir boyutu var; Tesla için doğal olan durumlar diğer otomobil markaları için ekstra olabiliyor. Bunun farkında olan otomobil şirketleri bazen Tesla ile bir şekilde aynı kareye girmeye çalışıyor. Hyundai’ın son reklam kampanyası buna en güzel örnek…

Hyundai’dan Tesla’ya Mesaj Var!

Hyundai, geçtiğimiz hafta “Electrek” isimli sitesinden SUV sınıfındaki yeni elektrikli aracı olan “Hyundai Kona Electric”i duyurmuştu.

Yakın gelecekte seri üretimi yapılacak olan araç için firma şimdiden reklam yapmaya başladı. Hatta Hyundai, Kona Electric adını taşıyan yeni arabasının tanıtımı için Avrupa’nın bazı şehirlerinde billboardlar kiraladı. Fakat bu billboardlarda Hyundai’ın piyasa sürdüğü arabadan daha çok “Senin sıran, Elon.” ifadesi dikkat çekti.

Hyundai: Senin Sıran Elon

Bu durum global markaların rekabetçi reklam anlayışını gözler önüne sermesi açısından büyük önem taşıyor. Ancak şöyle bir gerçek var; iki marka arasında gerçek anlamda bir rekabetin olabilmesi için öncelikle bu aracın piyasaya sürülmesi gerekiyor.

Hyundai – Tesla Elektrikli Araç Karşılaştırması

İki markanın elektrikli araçları arasında basit bir karşılaştırma yapıldığında: Hundai’ın piyasaya süreceği Hyundai Kona Electric adlı araç  saatte 167 km maksimum hıza sahip. Aracın ek seferde kat edebileceği mesafe ise 470 km olarak biliniyor. Buna karşın Tesla’nın SUV aracı Tesla Model X‘in ise tek seferde 475 km yol kat ettiği biliniyor. Kısacası Hyundai rakamsal olarka Tesla’ya yaklaşmış gözüküyor. Fakat marka algısı ve elektrikli araba piyasasına dair hakimiyet noktasında Tesla hala çok önde diyebiliriz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.