Koronavirüs salgınını bitirecek yegane unsur olarak görülen Koronavirüs aşısı yavaş yavaş tüm dünyada uygulanmaya başlandı. Peki Türkiye’de aşılama ne zaman başladı? Hangi ilde kaç kişi aşılandı? İşte detaylar!

2019’un son aylarında Çin’in Wuhan bölgesinde başlayıp kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, insanoğlu için hala büyük bir tehdit oluştururken, bu süreçte aşının bulunması ise bir nebze olsun herkesi rahatlattı. Her ne kadar başlarda aşıyla ilgili manipülasyon yapılmış olsa da bu söylenti ve dedikodular uzman doktorlar ve üst düzey yetkililer tarafından açıklığa kavuşturuldu. Aşının testleri başarıyla geçmesinden sonra Çin ile anlaşma yapan Türkiye, milyonlarca doz aşı alarak kimlerin önce aşılanması gerektiğine dair bir öncelik listesi oluşturdu. Sonra da aşılama başladı.

Hangi İlde Kaç Kişi Aşılandı?

Kısa bir süre önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabında Koronavirüs aşısına dair çok önemli detaylara yer vererek tüm şehirlerin başlangıçtaki Covid-19 aşılama rakamlarını açıkladı. Bakan Koca yaptığı açıklamada aşılama verileri için şu açıklamada bulundu;

“1.200.000’den fazla kişi şu ana kadar aşı oldu. Türkiye’de iller bazında aşı dağılımını görebilirsiniz. Pazartesi gününden itibaren bunu canlı olarak takip edebileceksiniz. En çok sağlık çalışanımızın bulunduğu İstanbul’da 224.000’den fazla kişi aşı oldu.”

Türkiye’de En Çok Aşı Yapılan Şehirler

Türkiye’de ilk Koronavirüs aşısını, Ankara Şehir Hastanesi’nde 13 Ocak tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptırdı. Buna karşın aşı çalışmalarının ilk gününde 285 bin sağlık çalışanı aşı olurken ikinci günde bu sayı 500 bin kişiye ulaştı. Ülke geneline baktığımızda ise aşı çalışmalarının 7. gününde ilk dozu yaptıranların sayısının 1 milyonu aştığını görüyoruz.

Peki hangi ilde kaç kişi aşılandı? Bu sorunun yanıtını veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 Ocak’ta Twitter’da yaptığı paylaşımla Türkiye’de en çok aşı yapılan şehirlerin hangileri olduğunu açıkladı.

İşte illere göre aşılama sayıları;

  1. İstanbul: 224 bin 472 kişi
  2. Ankara: 122 bin 332 kişi
  3. İzmir: 76 bin 688 kişi
  4. Antalya: 41 bin 305 kişi
  5. Bursa: 39 bin 470 kişi
  6. Adana: 31 bin 462 kişi
  7. Konya: 29 bin 320 kişi
  8. Mersin: 27 bin 5 kişi
  9. Kocaeli 25 bin 435 kişi
  10. Samsun 24 bin 283 kişi

Konuyla ilgili hazırlanan ve Branding Türkiye’nin Slidershare hesabında paylaşılan PDF’e ise buradan göz atabilirsiniz.


💡 Koronavirüs Raporu (Ücretsiz)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.