Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2019)

Kasım ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım  2019)”

15 – 21 Kasım 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Kasım 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Outlook, Google ile Entegre Oluyor
 • Elon Musk İlk Elektrikli Pick-Up Aracı Cybertruck’ı Tanıttı
 • Twitter’a Tweet Zamanlama Özelliği Geldi
 • Samsung 2. Katlanabilir Telefonu Pazara Sunmaya Hazırlanıyor
 • Apple 2020 iPhone Satış Hedefi: 100 Milyon
 • UPS Drone Taşımacılığı Lisansını Aldı
 • IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi 27 Kasım’da
 • TÜRK-İŞ Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Ekim 2019
 • Çorum Fidan Dikme Rekoru İle Guinness’e Girdi
 • Ankara’da Öğrenciler İçin Aylık Akbil Dönemi
 • 2018 Yılı Vergi Rekortmenleri Açıklandı
 • Gelişen Teknoloji Günleri (GETEK) 26 – 27 Kasım’da

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Outlook Google Entegrasyonu

Outlook, Google ile Entegre Oluyor

Teknoloji devi Microsoft, Outlook uygulamasını Google ile entegre ediyor. Outlook hesapları olan kullanıcılar, bundan böyle e- posta adresleriyle Gmail’e ulaşabilecekler. Ayrıca yeni güncelleme Outlook kullanıcılarının Google Drive’a ve Google Takvim’e de ulaşmasını da sağlayacak. Bu arada Outlook’a ait yeni özellikler iOS ve Android hesaplarında da kullanılabilir biçimde olacak. Dosya görüntüleme, mail hesapları arasında geçiş, hesapların birbirine aktarımları, belgelerin gönderimi gibi birçok konuda Outlook daha işlevsel olacak.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Kasım 2019) - Cybertruck

Elon Musk İlk Elektrikli Pick-Up Aracı Cybertruck’ı Tanıttı

Elon Musk’ın ilginç projelerinden biri olan ilk elektrikli pick-up olan Cybertruck, geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Zırhlı biçimde tasarlanan aracın tanıtımını Elon Musk bizzat gerçekleştirirken aracın 2021 yılında pazara sunulacağı ifade edildi. Bu arada aracın başlangıç fiyatının 39 bin dolar olacağını da belirtelim.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Kasım 2019) - Tweet Zamanlama

Twitter’a Tweet Zamanlama Özelliği Geldi

“Teknoloji Haberleri”ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Son zamanlarda yaptığı güncellemelerle sosyal ağ pazarındaki dinamizmini sürdürmeyi hedefleyen Twitter’a bu defa da tweet zamanlama özelliği geldi. Anlık ileti ve gönderi paylaşımı odağında bir mecra olan Twitter, düzenli paylaşım yapan kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak bir güncelleme yaptı. Buna göre kullanıcılar artık içeriklerini zamanlayarak paylaşabilecek. Twitter yeni özelliğini şu anda sadece sınırlı kullanıcılar için deniyor. Şimdilik beta formatta olan güncelleme yakın gelecekte tüm kullanıcılar için aktif edilecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Kasım 2019) - Samsung W20

Samsung 2. Katlanabilir Telefonu Pazara Sunmaya Hazırlanıyor

Teknoloji markası Samsung, katlanabilir telefonun tanıtımı için çalışmalara başladı. Samsung, 2019 yılının ilk aylarında ilk katlanabilir telefonu olan Galaxy Fold’un tanıtımını gerçekleştirmişti. Samsung’un geliştirdiği 2. katlanabilir telefon Samsung W20’nin tanıtımı ise Çin’de gerçekleştirildi. 5G destekli ve 12GB RAM depolamasına sahip akıllı cihazda üçlü kamera kurulumu da yer alıyor. Samsung katlanabilir telefonun fiyatına dair ise henüz açıklama yapmadı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Kasım 2019) - 100 Milyon iPhone

Apple 2020 iPhone Satış Hedefi: 100 Milyon

Apple, gelecek yıl için iPhone satış hedeflerini açıkladı. Amerikalı teknoloji devi, halen akıllı cihaz üretiminde birinci sırada yer alıyor. Apple, 5G teknolojisinin gelişmesiyle birlikte iPhone satışlarında da artış olmasını bekliyor. Şirketin 2020 için hedefi 100 milyon adet! 2019 yılının son ayında olduğumuz bu günlerde Apple’ın bu yılki satış hacminin 80 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu sayının gelecek yıl artış göstermesi için Apple, tedarikçi firmalarına şimdiden bir açıklama iletti. Bakalım gelecek yıl Apple, iPhone satışları için hedeflediği 100 milyon adet sayısına ulaşacak mı? Bekleyip göreceğiz. 🙂

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Kasım 2019) - UPS Drone Lisansı

UPS, Drone Taşımacılığı Lisansını Aldı

Dünyaca ünlü kargo şirketi UPS, drone taşımacılığı lisansı aldı. Buna göre şirket, artık drone aracılığıyla hava yolunu kullanarak da kargo taşıyabilecek. Drone taşımacılığı lisansını ilk olarak hastane yerleşkelerinde kullanmaya başlayacak olan UPS, bu şekilde küçük çapta hizmetler sunmaya hazırlanıyor. Drone ile kargoların teslimatını hem daha hızlı sağlayıp, hem de farklı deneyimler ile müşteri memnuniyetini sağlayacak olan UPS, bu lisansı alarak bir ilki gerçekleştirmiş oldu. UPS’nin drone taşımacılığını uygulayacağı teslimat merkezleri henüz netlik kazanmış değil. Ama yakın zamanda UPS’den konuyla ilgili açıklama gelmesi bekleniyor.

IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi

IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi 27 Kasım’da

IFS Türkiye bir ilke imza attı ve Türk şirketlerinin geleceğe yatırım yapma idealinin bir karşılığı olarak “IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu”nu kurdu. Platform, dijitalleşmenin en önemli buluşma noktalarından biri olma hedefiyle kuruldu. Platform’un ilk etkinliği olan “IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi”, ise 27 Kasım 2019 tarihinde Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Ekim 2019

TÜRK-İŞ Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Ekim 2019

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne Türk – İş tarafından açıklanan raporla devam ediyoruz. Türk-İş, geçim şartlarına farkındalık sağlamak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine olan yansımasının ne boyutta olduğunu vurgulamak adına her ay “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” adlı bir rapor yayınlıyor. Bu raporun Ekim 2019 sonuçları geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Çorum Fidan Dikme Rekoru

Çorum Fidan Dikme Rekoru İle Guinness’e Girdi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ve tüm Türkiye’nin destekleyerek dahil olduğu fidan dikme kampanyasında Çorum fidan dikme rekoru kırdı. 1 saat içerisinde 303 bin 150 fidan diken Çorumlular Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ankarada Öğrenciler İçin Aylık Akbil

Ankara’da Öğrenciler İçin Aylık Akbil Dönemi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşımda önemli bir karar aldı. 20 Ekim itibariyle başlayan uygulamaya göre Ankara’da öğrenciler artık aylık akbil kullanacaklar. Uygulama kapsamında karta yüklenecek 60 TL ile 200 binişlik hak elde edilmiş olacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

2018 Yılı Vergi Rekortmenleri Listesi

2018 Yılı Vergi Rekortmenleri Açıklandı

“Teknoloji Haberleri”nde yer alan bir diğer haberse vergi şampiyonlarıyla ilgili… Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Türkiye’nin 2018 yılı vergi rekortmenleri listesini kamuoyuyla paylaştı. Listenin ilk 2 sırasında yer alan vergi rekortmenleri isminin açıklanmasını istemezken 3. sırada Rahmi Koç yer aldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Gelişen Teknoloji Günleri

Gelişen Teknoloji Günleri (GETEK) 26 – 27 Kasım’da

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni medya sponsoru olduğumuz bir etkinliğe dair detaylarla bitiriyoruz. IEEE İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa ve Mühendislik Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilecek olan Gelişen Teknoloji Günleri (GETEK ’19) 26 – 27 Kasım tarihlerinde Mühendislik Fakültesi A Blok Konferans Salonu’nda misafirlerini ağırlayacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Kasım 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 3. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.