Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2019)

İlk andan itibaren “Teknoloji Haberleri” köşemizi ilgiyle takip eden sevgili Branding Türkiye okuyucuları, yılın ilk yarısını tamamlamak üzereyiz. İşte, Haziran ayının ilk haftasını da (1 – 7 Haziran 2019) geride bıraktık. Her hafta olduğu gibi Türkiye ve dünyadan teknoloji ve dijital odaklı haberleri  sizler için hazırladık. 

Haziran ayının ilk haftasında teknolojik ve dijital anlamda birçok gelişme yaşandı. Bu hafta sosyal ağlar özelinde birçok gelişme vardı. Bunlar dahil olmak üzere haftaya damgasını vuran dijital ve teknoloji odaklı tüm haberleri sizler için hazırladık. İşte karşınızda Haziran’ın birinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2019)”

1 – 7 Haziran 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerine Facebook’un kripto para haberiyle başladık. Ardından Google’a ait 3 ayrı gelişmeye yer verdik. Ardından teknoloji haberlerine, Instagram’ın gerçekleştirdiği güncelleme ile devam ettik. Sonrasında ise Apple’ın otonom araç şirketini bünyesine katmasına dair detayları okuyacaksınız.

Milyarlarca kullanıcısı olan Facebook’a ait bir yenilik ve Youtube’un siber zorbalığa yönelik yaptığı çalışmalar hakkında haberleri de bu haftaki gündeme dahil ettik. Microsoft’a yönelik bir haberle bu haftayı tamamladık. Bunlara ek olarak #BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle sizlerle paylaştığımız kitaplara yer verdik. Ayrıca enflasyon rakamlarına dair rapordan birkaç detay paylaştık.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Bu arada değerlendirilmesini istediğiniz bir haber olursa lütfen İletişim sayfasından bize ulaşın.

Facebook Kripto Para İçin Hazırlanıyor

Facebook, White Paper adlı kripto parayı sunmaya hazırlanıyor. White Paper’ın kod adının ise Libra olduğu söyleniyor. Facebook 18 Haziran’da kripto parasını pazara sunacak.

Facebook’un geliştirdiği kripto parası transfer işlemlerinde, aile ya da arkadaşlar arasında ücretsiz olacak. Bu proje ile David Marcus ilgileniyor. Facebook tarafından geliştirilen kripto para ile ilgili henüz çok fazla bilgiye sahip olmasak da Facebook’un 18 Haziran’da pazara giriş yapması düşünülüyor.

Google Stadia 14 Ülkede Kullanıma Açılıyor

Bulut oyun hizmeti olan Google Stadia 14 ülkede kullanıma açılıyor. Google’a ait oyun platformu olan Stadia, 2019 Kasım ayında ise Kuzey Amerika ve Avrupa’da satışa çıkacak.

Google Stadia, bir bilgisayara veya oyun konsoluna ihtiyaç duymadan tarayıcı üzerinden oyun oynama imkânı sağlayacak. Stadia öncelikle Belçika, İtalya,Finlandiya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, İspanya, Fransa, İsveç, Almanya,İngiltere, İrlanda ve ABD’de kullanıma sunulacak.

Google Stadia pazara 129 dolar fiyat politikasıyla  giriş yapacak. Ancak oyuncular, yeni bir oyun almak istediklerinde bunun için ayrıca ödeme yapmak zorunda. Stadia’da 30 oyun olacağı ve HD kalitesinde hizmet vereceği biliniyor.

1 - 7 Haziran 2019Google, Veri Analiz Firması Looker’ı Satın Alıyor

Google bulut sistemi şirketi olan Looker’ı 2.6 milyar dolara satın aldı. Google Cloud şirketini güçlendirmek ve veri analizi konusunda şirkete destek sağlamak amacıyla Looker’ı bünyesine kattı.

Google Cloud veri bulutu şirketlerinden en gelişmiş ve ileri seviyede olanların başında geliyor. Looker ise 280 milyon dolarlık yatırım ile kendini kanıtlamış bir firmaydı. Looker’ın, Google bünyesine katılması her iki taraf için de artı bir değer oldu.

1 - 7 Haziran 2019Google Haritalar Artık Doğal Afetler İçin Uyarıcı Olacak

Google bu hafta birçok yeni haberle bizlerle oldu. Google’ın içinde bulunan birçok organizasyonda yenilikler devam ediyor. Google hem bünyesine yeni firmalar katıyor, hem de ürünlerini geliştiriyor.

Örneğin Google Haritalar, doğal afetler için uyarıcı olacak. Uygulamanın doğal afetlerde S.O.S alarmları ile entegre biçimde çalışması için uğraşılıyor. Uygulamada yollar üzerinde acil durum veya engel var ise S.O.S alarmlarıyla kullanıcılar uyarılacak.

Google Haritalar uygulamasında artık sel, deprem, hortum gibi afetlerin durumları kullanıcılar tarafından anlık görülebilecek. Google Haritalar bu afetlerle ilgili durumları afet merkezlerinden alarak kullanıcılara iletecek.

Mayıs (2019) Enflasyon Rakamları Açıklandı

Mayıs (2019) enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Mayıs (2019) ayında TÜFE yüzde 0,95 artarken, yıllık enflasyon yüzde 18,71 oldu. Mayıs ayının zam şampiyonu ise fiyatı %24,68 artan yer fıstığı oldu. TÜİK her ay açıkladığı ve kamuoyu tarafından büyük bir merakla beklenen enflasyon rakamlarını Mayıs (2019) için açıkladı. Buna göre TÜFE’de 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,71 ve 12 aylık ortalamalara göre %19,91 artış gerçekleşti.

Detaylar burada

Şarkı SözüInstagram’a Şarkı Ekleme Özelliği Geldi

Instagram,kullanıcıların “Story” kısmında şarkı sözü paylaşımına imkân sağlayacak. Şirket, uzun süredir test aşamasında olan bu özelliği Twitter üzerinden duyurdu. Henüz yeni bir özellik olduğu için şimdilik az sayıda şarkı olsa da zamanla şarkı sayısının artması düşünülüyor.

Apple, Otonom Araç Şirketi Satın Alıyor

Apple otonom araçlar üzerine çalışan Drive.ai şirketini satın almaya karar verdi. Apple yapay  zeka konusunda kendini daha ileriye götürmek ve geliştirmek için çalışmalarına son hızda devam ediyor. Drive.ai adlı otonom araç girişim şirketini satın alacak olan Apple, şirketin fikri mülkiyet hakkını almayacak.

Apple’ın, Drive.ai’yi ne kadara satın alacağı henüz netlik kazanmış değil. Ama Drive.ai şirketinin değerinin 200 milyon dolara ulaştığı söyleniyor.

Facebook’a Yeni Özellik

Facebook çift tıklama özelliğini kaldırıyor. Çift tıklama özelliği ile fotoğrafın büyümesini sağlayan Facebook, artık bu özelliği beğeni olarak çalışmasını sağlayacak.Özellik şu anlık sadece I-iOS cihazlarda kullanılıyor.

sosyal linçYoutube Siber Zorbalığa Karşı Önlem Alıyor

Sosyal medyadaki siber zorbalık gün geçtikçe artıyor. Youtube bu durumu engellemek amacıyla geçtiğimiz aylarda bazı önlemler almıştı. Buna göre Youtube, siber zorbalığa karşı yorum filtreleme özelliği getirmişti. Şimdiyse  Youtube’da ırkçılık, ayrımcılık, nefret içeren videolar tamamen yasaklandı. Youtube’un bu duyarlı davranışı sosyal medya kullanıcıları tarafından oldukça olumlu karşılandı.

1 - 7 Haziran 2019XBox ve Xbox 360 Kapatılıyor

Microsoft, Xbox ve Xbox360 için yeni bir oyun çıkartmamaya karar verdi. Xbox’ın önemli yetkililerden Jason Ronald konuyla ilgili detaylı açıklamalar yaptı. Buna göre Xbox, Xbox360 için oyun gelmeyecek. Diğer bir ifadeyle oyunlar var olanla sınırlı kalacak.

PHP Eğitim Kitabı

#BrandingTürkiyeÖneriyor

Branding Türkiye’nin “İş Kitapları” kategorisinde yer verdiği ve #BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle yayınladığı profesyonellere kitap tavsiyeleri köşesinde bu hafta, Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle çıkan PHP Eğitim Kitabı vardı.

 

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Haziran 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 1. haftası (1 – 7 Haziran 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir