Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2019)

Haziran ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2019)”

1 – 7 Haziran 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Haziran ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Facebook, Google Stadia, Looker, Google Haritalar, Enflasyon Rakamları, Instagram Hikayeler’e Şarkı Sözü, Apple, Drive.ai, Facebook, Youtube, XBox ve Branding Türkiye Öneriyor ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Haziran 2019 - Facebook Libra

Facebook Kripto Para İçin Hazırlanıyor

Facebook, White Paper adlı kripto parayı 18 Haziran’da pazara sunmaya hazırlanıyor. White Paper’ın kod adının ise Libra olduğu söyleniyor. Facebook’un geliştirdiği kripto para, transfer işlemlerinde, aile ya da arkadaşlar arasında ücretsiz olacak. Bu proje ile David Marcus ilgileniyor.

Google Stadia 14 Ülkede Yayında

Google Stadia 14 Ülkede Kullanıma Açılıyor

Bulut oyun hizmeti olan Google Stadia 14 ülkede kullanıma açılıyor. Google’a ait oyun platformu olan Stadia, 2019 Kasım ayında ise Kuzey Amerika ve Avrupa’da hizmete başlayacak. Google Stadia, bir bilgisayara veya oyun konsoluna ihtiyaç duymadan tarayıcı üzerinden oyun oynama imkânı sağlayan bir sistem. Google’ın yeni girişimi öncelikle Belçika, İtalya,Finlandiya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, İspanya, Fransa, İsveç, Almanya,İngiltere, İrlanda ve ABD’de kullanıma sunulacak. Bu arada Google Stadia pazara 129 Dolar ile giriş yapacak. Ancak oyuncular, yeni bir oyun almak istediklerinde bunun için ayrıca ödeme yapmak zorunda. Stadia’da 30 oyun olacağı ve HD kalitesinde hizmet vereceği biliniyor.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Haziran 2019 - Looker

Google, Looker’ı Satın Aldı

Teknoloji şirketi Google bulut sistemi şirketi olan Looker’ı 2.6 milyar dolara satın aldı. Google Cloud şirketini güçlendirmek ve veri analizi konusunda şirkete destek sağlamak amacıyla Looker’ı bünyesine kattı. Google Cloud veri bulutu şirketlerinden en gelişmiş ve ileri seviyede olanların başında geliyor. Looker ise 280 milyon dolarlık yatırım ile kendini kanıtlamış bir firmaydı. Bu açıdan bakıldığında Looker’ın, Google bünyesine katılması her iki taraf için de faydalı oldu diyebiliriz.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Haziran 2019 - Google Haritalaar

Google Haritalar Doğal Afetler İçin Uyaracak

Google Haritalar, doğal afetler için uyarıcı olacak. Uygulamanın doğal afetlerde S.O.S alarmları ile entegre biçimde çalışması için uğraşılıyor. Böylece doğal afet durumunda eğer yol üzerinde acil durum veya engel var ise S.O.S alarmlarıyla kullanıcılar uyarılacak. Kısacası Google Haritalar uygulamasında artık sel, deprem, hortum gibi afetlerin durumları kullanıcılar tarafından anlık görülebilecek. Google Haritalar bu afetlerle ilgili durumları afet merkezlerinden alarak kullanıcılara iletecek.

Mayıs 2019 Enflasyon Rakamları

Mayıs (2019) Enflasyon Rakamları

Mayıs (2019) enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Mayıs (2019) ayında TÜFE yüzde 0,95 artarken, yıllık enflasyon yüzde 18,71 oldu. Mayıs ayının zam şampiyonu ise fiyatı %24,68 artan yer fıstığı oldu. Bu konuda detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Şarkı Sözü Ekleme Özelliği

Instagram’a Şarkı Ekleme Özelliği Geldi

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Instagram, bundan böyle kullanıcıların Hikayeler yani Stories kısmında şarkı sözü paylaşımına imkân sağlayacak. Şirket, uzun süredir test aşamasında olan bu özelliği Twitter üzerinden duyurdu. Henüz yeni bir özellik olduğu için şimdilik az sayıda şarkı olsa da zamanla şarkı sayısının artması düşünülüyor. Bu arada yeni özellik Türkiye’de henüz kullanılamıyor.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Haziran 2019 - Drive.ai

Apple, Otonom Araç Şirketi Satın Alıyor

Amerikalı teknoloji şirketi Apple otonom araçlar üzerine çalışan Drive.ai şirketini satın almaya karar verdi. Bu arada Apple, şirketin fikri mülkiyet hakkını almayacak. Apple’ın, Drive.ai’yi ne kadara satın alacağı henüz netlik kazanmış değil. Ama Drive.ai şirketinin değerinin 200 milyon dolara ulaştığı söyleniyor.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Haziran 2019 - Facebook Yeni Özellik

Facebook’a Yeni Özellik

Facebook çift tıklama özelliğini kaldırıyor. Çift tıklama özelliği ile fotoğrafın büyümesini sağlayan Facebook, artık bu özelliği beğeni olarak çalışmasını sağlayacak.Özellik şu anlık sadece iOS cihazlarda kullanılıyor.

Sosyal Linç Ve Siber Zorbalık

Youtube Siber Zorbalığa Karşı Önlem Alıyor

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Sosyal medyadaki siber zorbalık gün geçtikçe artıyor. Youtube bu durumu engellemek amacıyla geçtiğimiz aylarda bazı önlemler alarak siber zorbalığa karşı yorum filtreleme özelliği getirmişti. Şimdiyse  Youtube’da ırkçılık, ayrımcılık, nefret içeren videolar tamamen yasaklandı. Youtube’un bu duyarlı davranışı sosyal medya kullanıcıları tarafından oldukça olumlu karşılandı.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Haziran 2019 - XBox

XBox ve Xbox 360 Kapatılıyor

Teknoloji devi Microsoft, Xbox ve Xbox360 için yeni bir oyun çıkartmamaya karar verdi. Xbox’ın önemli yetkililerden Jason Ronald konuyla ilgili detaylı açıklamalar yaptı. Buna göre Xbox, Xbox360 için oyun gelmeyecek. Diğer bir ifadeyle oyunlar var olanla sınırlı kalacak.PHP Eğitim Kitabı

#BrandingTürkiyeÖneriyor

Teknoloji Haberleri’ni kitap önerisiyle tamamlıyoruz. Branding Türkiye’nin “İş Kitapları” kategorisinde yer verdiği ve #BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle yayınladığı profesyonellere kitap tavsiyeleri köşesinde bu hafta, Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle çıkan PHP Eğitim Kitabı vardı.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Haziran 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.