Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2019)

Haziran ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2019)”

8 – 14 Haziran 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Haziran ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Amazon Kredi Kartı, Iyzico, PayU, Branding Türkiye Tv, Brand Finance, Amazon Türkiye, Amazon Restaurants, TikTok, Glovo, Intel, Xiaomi, Banabi, Getir, BDDK ve Branding Türkiye Öneriyor ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Haziran 2019 - Amazon Kredi Kartı

Amazon, Kredi Kartı Çıkarıyor

Amazon.com, kendi kredi kartını çıkartmaya hazırlanıyor. Amazon müşterilerine daha kolay hizmet verebilmek için kredi kartı geliştirecek. Bu kredi kartıyla, Amazon üzerinden alışveriş yapmak kolay ve güvenilir olacak. Bu proje, Amazon Prime Store Card Credit Builder olarak adlandırdı. Bu arada e-ticaret devi; bu projesi için Synchrony Bank şirketiyle iş birliği yapacak. Amazon, kredi kartı kullanımında faiz oranını ise 28,24 olarak belirledi.

iyzico 165 Milyon Dolara

Iyzico PayU Tarafından Satın Alındı 

6 yıl önce, 2013 senesinde 2 Türk girişimci; Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan ve bugün Türkiye’de Amazon, H&M, ZARA, sahibinden.com gibi markalar başta olmak üzere 30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan iyzico 165 milyon dolar (Bugünkü kur ile 960 milyon TL) karşılığında PayU’ya satıldı. Konuyla ilgili tüm detaylar için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Youtube Kanalı

Branding Türkiye Tv Yayınlarına Devam Ediyor

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyete geçirdiği ve “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuna sahip olan Branding Türkiye Tv‘de “Raporlar” konulu videolar yayınlanmaya başladı. TÜİK’in “İşgücü İstatistikleri” ile ilgili yayınladığı raporların 60 saniyelik özetinin yer aldığı bu videolar özgün konseptiyle büyük beğeni kazandı. Videoları izlemek ve bütünleşik pazarlamaya dair her şey için kanalımıza olun

Türkiye'nin En Değerli 100 Markası - 2019 (Tam Liste)

Türkiye’nin En Değerli 100 Markası

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası” adlı raporunu yayınladı. Brand Finance’ın bu yıl 12. kez hazırladığı raporda, ilk sırayı Türk Hava Yolları aldı. Listedeki Türk markalarının toplam değeri ise 19,8 milyar dolar. Bu arada daha önce Branding Türkiye’de “Dünyanın En Değerli 500 Markası – 2019 (Tam Liste)” başlıklı bir rapor yayınlamıştık. Karşılaştırma yapmak için inceleyebilirsiniz.

Amazon Türkiye, Avrupa'ya Açılıyor

Amazon Türkiye, Avrupa’ya Açılıyor

Amazon.com.tr, 28 Avrupa ülkesine satışa başlayacak. Böylece Türkiye’deki KOBİ’ler İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yer aldığı 28 Avrupa ülkesinde satış yapabilecek.

Amazon Restaurants Kapanıyor

Amazon Restaurants Kapanıyor

Amerikalı e-ticaret ve teknoloji firması Amazon, yemek teslimat girişimi Amazon Restaurants’ı kapatıyor. Markanın net kapatılma tarihi ise 24 Haziran. Bilindiği üzere Amazon Restaurants 2015 yılında kurulmuştu. Ve online olarak yemek sipariş servisi olarak hizmet veriyordu. Lakin Amazon bu girişimden istediğini alamadı. Geçtiğimiz yıl Amazon Restaurants‘ın Londra’daki hizmetini durdurmuştu. Şimdiyse Amazon Restaurants’ın tamamen kapatılmasına karar verildi.

TikTok Reklam Gelirleri

TikTok 9 Milyon Dolarlık Satış Gerçekleştirdi

TikTok uygulama içi satış gelirlerini %500 arttırdı. Buna göre Mayıs ayı genelinde 9 milyon dolarlık satış gerçekleştiren TikTok, büyümeye devam ediyor. TikTok yıl içinde Facebook’un indirme sayısını da geçmiş bulunuyor. Güncel verilere göre TikTok’u şu ana kadar 1,2 milyar kişi indirdi.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Haziran 2019 - Glovo İstatistikleri

Glovo Türkiye Sipariş Trendleri

İspanya merkezli yeni nesil teslimat uygulaması Glovo, Türkiye pazarında bir yılı geride bıraktı. 500 bini aşkın kullanıcısına Ankara, İzmir ve İstanbul’da hizmet veren Glovo, bir yıllık istatistikleriyle Türkiye’de sipariş trendlerini analiz etti. Glovo Türkiye’nin Sipariş Trendleri ile ilgili infografiğini incelemek için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Haziran 2019 - Intel Güvenlik Açığı

Intel’de Güvenlik Açığı

Teknoloji şirketi Intel’in işlemcisinde güvenlik açığı tespit edildi. Sistemdeki güvenlik açığı korunaklı alanlardan veri sızdırılmasına neden oluyor. Ayrıca bu açığın cihazları hasara uğratabileceği de söyleniyor. Intel’deki güvenlik açığını CPU.fail adlı internet sitesi ortaya çıkardı. Öte yandan bu açığın 2011 yılından bu yana piyasadaki Intel işlemcilerinde olduğu da iddia edildi. Bilindiği üzere Intel’in yalnızca 8 ve 9. Nesil Core serisinde ve 2. nesil ölçeklendirilebilir Xeon işlemcilerinde donanımsal koruma bulunuyor. Bunun dışındaki ürünlerde koruma sistemi bulunmaması hackerların işlerini kolaylaştırıyor.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Haziran 2019 - Xiaomi Çeviri Cihazı

Xiaomi Anlık Çeviri Cihazı Geliştirdi

Çinli teknoloji devi Xiaomi, anlık çeviri cihazını kamuoyuna tanıttı. Xiaomi’nin gerçekleştirdiği etkinlikte başka ürünler de tanıtıldı. En fazla dikkat çeken ürün anlık çeviri cihazı oldu. Oxford ve Collins sözlükleriyle entegre şekilde çalışan cihazın içinde Çince sözlük de bulunuyor. Cihaz Çince, İngilizce, Japonca, Korece gibi dillerde çevrimdışı çeviri yapabiliyor. Xiaomi teknoloji severler için oldukça kolaylık sağlayan bir cihaz ile kullanıcıların en üst seviyede memnuniyetini arttırmayı hedefliyor. Akıllı çeviri cihazı, 34 dilde ve 224 ülkeyi kapsayacak şekilde hizmete sunuldu. Mi Al Translator adlı cihaz 4G’siz olan modeli 72 dolar, 4G’li çalışan model ise 144 dolar olarak piyasaya sunuldu.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Haziran 2019 - Banabi İzmir'de

Banabi İzmir’de

Teknoloji Haberleri’ni teslimat girişimleriyle ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. İlk olarak İstanbul’da hizmete sunulan Banabi şimdi de İzmir’de! Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın, Twitter üzerinden paylaştığı fotoğraf ile İzmir’de Banabi’nin hizmete girdiğini duyurdu. Aydın, yakın zamanda Ankara’da da Banabi’nin çalışmalara başlayacağının mesajını verdi.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Haziran 2019 - Getirbüyük

Getirbüyük Hizmete Başladı

Getir uygulaması en son Getir Yemek ile tüketicilerin karşısına çıkmıştı. Getir, şimdi de Getirbüyük ile hizmet vermeye başlayacağını duyurdu. Henüz test aşamasında olan uygulama yakın gelecekte kullanıma sunulacak. Ataşehir bölgesinde çalışmaya başlayacak olan Getirbüyük, 4 bin çeşit ürün yelpazesine sahip olacak. Getir’den farklı olarak GetirBüyük’te; kırmızı et, biberon gibi farklı ürünlerin de satışı olacak. Minimum sipariş fiyatı 100 TL olarak belirlenen uygulamanın, sipariş teslim süresi 30 dakika olarak belirlendi.

BDDK Taksit Sayısı

BDDK Taksit Sayısında Düzenleme Yaptı

Teknoloji Haberleri’ne tüketiciler için önemli bir haberle devam ediyoruz. BDDK, kredi kartı taksitlendirme süresini; mobilya alımlarında 12 aydan 18 aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin kredi kartı harcamalarında 9 aydan 12 aya çıkardı. Kurul ayrıca kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının 12 aydan 18 aya çıkarılmasına karar verdi. Kredi kredi asgari tutar ödemelerinde de önemli bir takım değişiklikler yapıldı.

APP Inventor

#BrandingTürkiyeÖneriyor

Teknoloji Haberleri’ni önerdiğimiz bir kitapla tamamlıyoruz. Branding Türkiye’nin “İş Kitapları” kategorisinde yer verdiği ve #BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle yayınladığı profesyonellere kitap tavsiyeleri köşesinde bu hafta, Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle çıkan APP Inventor ile Mobil Uygulamalar kitabı vardı. İncelemek için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Haziran 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.