haftanin-teknoloji-haberleri-8-14-haziran-2019

Her hafta Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (8 – 14 Haziran 2019) birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. Hepsini sizler için derledik.

Haziran ayının ikinci haftasında teknolojik ve dijital anlamda birçok gelişme yaşandı. Bu hafta teknoloji devlerinin aksiyonları özellikle dikkat çekti. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarına devam ediyor. Bütün bunlarla birlikte işte Haziran’ın ikinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2019)”

8 – 14 Haziran 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri serimize Amazon’dan üç ayrı haber ile başlıyoruz. Ardından TikTok uygulamasının 9 Milyon dolarlık satış gerçekleştirmesi ve Intel’deki güvenlik açığı haberleri geliyor. Bu hafta, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Xiaomi’den de bir habere yer verdik. Ayrıca Yemeksepeti’nin Banabi uygulamasının İzmir’de hizmete başlaması ve Getir’in Getirbüyük ile yeni bir konsept geliştirmesi de bu haftanın gündeminde yer aldı.

Glovo Türkiye‘nin “Sipariş Trendleri” raporu, BDDK‘nın taksit sayısındaki güncellemesi ve Brand Finance tarafından hazırlanan “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası – 2019” raporu bu haftanın dikkat çeken haberleri arasındaydı.

Bu haftanın en önemli konusu ise iyzico’nun PayU tarafından satın alınmasıydı. Bunlara ek olarak #BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle tavsiye ettiğimiz kitapları haberimize ekledik.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Bu arada değerlendirilmesini istediğiniz bir haber olursa lütfen İletişim sayfasından bize ulaşın.

8 - 14 Haziran 2019Amazon, Kredi Kartı Çıkarıyor

Dünyanın en büyük e-ticaret markası Amazon.com, kendi kredi kartını çıkartmaya hazırlanıyor. Amazon müşterilerine daha kolaylıkla hizmet verebilmek için kredi kartı geliştirecek. Bu kredi kartıyla, Amazon üzerinden alışveriş yapmak kolay ve güvenilir olacak. Bu proje, Amazon Prime Store Card Credit Builder olarak adlandırdı. Amazon bu projesi için Synchrony Bank şirketiyle iş birliği yapacak. Amazon, kredi kartı kullanımında faiz oranını ise 28,24 olarak belirledi.

iyzico 165 Milyon Dolaraiyzico PayU Tarafından Satın Alındı 

6 yıl önce, 2013 senesinde 2 Türk girişimci; Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan ve bugün Türkiye’de Amazon, H&M, ZARA, sahibinden.com gibi markalar başta olmak üzere 30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan iyzico 165 milyon dolar (Bugünkü kur ile 960 milyon TL) karşılığında PayU’ya satıldı. Konuyla ilgili tüm detaylar için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Youtube KanalıBranding Türkiye Tv Yayınlarına Devam Ediyor

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyete geçirdiği ve “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuna sahip olan Branding Türkiye Tv‘de “Raporlar” konulu videolar yayınlanmaya başladı. TÜİK’in “İşgücü İstatistikleri” ile ilgili yayınladığı raporların 60 saniyelik özetinin yer aldığı bu videolar özgün konseptiyle büyük beğeni kazandı. Videoları izlemek ve bütünleşik pazarlamaya dair her şey için kanalımıza ABONE olun

Türkiye'nin En Değerli 100 Markası - 2019 (Tam Liste)Türkiye’nin En Değerli 100 Markası

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası” adlı raporunu yayınladı. Brand Finance’ın bu yıl 12. kez hazırladığı raporda, ilk sırayı Türk Hava Yolları aldı. Listedeki Türk markalarının toplam değeri ise 19,8 milyar dolar. Bu arada daha önce Branding Türkiye’de “Dünyanın En Değerli 500 Markası – 2019 (Tam Liste)” başlıklı bir rapor yayınlamıştık. Karşılaştırma yapmak için inceleyebilirsiniz.

8 - 14 Haziran 2019Amazon Türkiye, Avrupa’ya Açılıyor

Amazon.com geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Bu hamleden sonra Amazon KOBİ’ler ile işbirlikleri yapmaya başladı. KOBİ’ler ile birçok kategorideki ürünleri Avrupalı tüketicilere satabilecek. Yurt dışına satış uygulamasını daha evvelden Türkiye’deki “Hepsiburada” markası uygulamıştı.

Amazon.com.tr, 28 Avrupa ülkesine satışa başlayacak. İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yer aldığı 28 ülkede KOBİ’ler tüketicilerle buluşacak.

Amazon Restaurants Kapanıyor

Amazon, yemek teslimat girişimi Amazon Restaurants’ı kapatıyor. Amazon Restaurants’ın net kapatılma zamanı 24 Haziran. Amazon Restaurants 2015 yılında kurulmuştu. Online olarak yemek sipariş servisi olarak hizmet veriyordu. Lakin Amazon bu girişimden istediğini alamadı. Geçtiğimiz yıl Amazon Restaurants‘ın Londra’daki hizmetini durdurmuştu. Şimdiyse Amazon Restaurants’ı tamamen kapatmaya karar verdi.

8 - 14 Haziran 2019TikTok 9 Milyon Dolarlık Satış Gerçekleştirdi

TikTok uygulama içi satış gelirlerini %500 arttırdı. Mayıs ayı genelinde 9 milyon dolarlık satış gerçekleştiren TikTok, büyümeye devam ediyor.

Popüler sosyal medya platformu TikTok, reklam stratejilerinde yeniliklere gitmeyi düşünüyor. Uygulama üzerinden daha fazla gelir elde etmek isteyen TikTok, uygulama içi satın alım işlemlerini de sağlamaya çalışacak. Buna göre TikTok, uygulama içinde kullanıcıların daha kaliteli ve farklı özelliklere ulaşabilmeleri için ödeme imkânları da sunacak.

TikTok yıl içinde Facebook’un indirme sayısını da geçmiş bulunuyor. TikTok’un şu ana kadar 1,2 milyar kişi tarafından indirildi.

Glovo Türkiye Sipariş Trendleri

İspanya merkezli yeni nesil teslimat uygulaması Glovo, Türkiye pazarında bir yılı geride bıraktı. 500 bini aşkın kullanıcısına Ankara, İzmir ve İstanbul’da hizmet veren Glovo, bir yıllık istatistikleriyle Türkiye’de sipariş trendlerini analiz etti. Glovo Türkiye’nin Sipariş Trendleri ile ilgili infografiğini incelemek için buraya tıklayın.

Intel’de Güvenlik Açığı

Intel işlemcisinde güvenlik açığı tespit edildi. Sistemdeki güvenlik açığı korunaklı alanlardan veri sızdırılmasına neden oluyor. Ayrıca bu açığın cihazları hasara uğratabileceği de söyleniyor. Intel’deki güvenlik açığını CPU.fail adlı internet sitesi ortaya çıkardı. Güvenlik açığının 2011 yılından bu yana piyasadaki Intel işlemcilerinde olduğu iddia edildi.

Intel markasında yalnızca 8 ve 9. Nesil Core serisinde ve 2. nesil ölçeklendirilebilir Xeon işlemcilerinde donanımsal koruma bulunuyor. Bunun dışındaki ürünlerde koruma sistemi bulunmaması hackerların işlerini kolaylaştırıyor.

Xiaomi Anlık Çeviri Cihazı Geliştirdi

Xiaomi, anlık çeviri cihazını kamuoyuna tanıttı. Şirket geçtiğimiz günlerde gerçek zamanlı ve yapay zeka destekli cihazın tanıtımını gerçekleştirdi.

Xiaomi’nin gerçekleştirdiği etkinlikte başka ürünler de tanıtıldı. En fazla dikkat çeken ürün anlık çeviri cihazı oldu. Oxford ve Collins sözlükleriyle entegre şekilde çalışan cihazın içinde Çince sözlük de bulunuyor. Cihaz Çince, İngilizce, Japonca, Korece gibi dillerde çevrimdışı çeviri yapabiliyor.

Xiaomi teknoloji severler için oldukça kolaylık sağlayan bir cihaz ile kullanıcıların en üst seviyede memnuniyetini arttırmayı hedefliyor. Akıllı çeviri cihazı, 34 dilde ve 224 ülkeyi kapsayacak şekilde hizmete sunuldu. Mi Al Translator adlı cihaz 4G’siz olan modeli 72 dolar, 4G’li çalışan model ise 144 dolar olarak piyasaya sunuldu.

8 - 14 Haziran 2019Yemeksepeti’nin Teslimat Uygulaması Banabi İzmir’de

Banabi uygulamasını ilk olarak İstanbul’da hizmete sunan Yemeksepeti şimdi de İzmir’de tüketicilere sunuyor. Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın, Twitter üzerinden paylaştığı fotoğraf ile İzmir’de Banabi’nin hizmetini duyurdu. Aydın, yakın zamanda da Ankara’da da Banabi’nin çalışmalara başlayacağının mesajını verdi.

8 - 14 Haziran 2019Getir Yeni Uygulaması “Getirbüyük” İle Kullanıcıların Karşısında

Getir uygulaması Getir Yemek ile tüketicilerin karşısına çıkmıştı. Getir şimdi de Getirbüyük ile hizmet vermeye başlayacağını duyurdu. Henüz test aşamasında olan uygulama yakın gelecekte kullanıma sunulacak.

Ataşehir bölgesinde çalışmaya başlayacak olan Getirbüyük, 4 bin çeşit ürün yelpazesine sahip olacak. Getir’den farklı olarak kırmızı et, biberon gibi farklı ürünlerin de satışı olacak. Minimum sipariş fiyatı 100 TL olarak belirlenen uygulamanın, sipariş teslim süresi 30 dakika olarak belirlendi.

BDDK Taksit SayısıBDDK Taksit Sayısında Düzenleme Yaptı

BDDK, kredi kartı taksitlendirme süresi mobilya alımlarında 12 aydan 18 aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin kredi kartı harcamalarında 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Kurul ayrıca kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının 12 aydan 18 aya çıkarılmasına karar verdi. Kredi kredi asgari tutar ödemelerinde de önemli bir takım değişiklikler yapıldı.

APP Inventor#BrandingTürkiyeÖneriyor

Branding Türkiye’nin “İş Kitapları” kategorisinde yer verdiği ve #BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle yayınladığı profesyonellere kitap tavsiyeleri köşesinde bu hafta, Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle çıkan APP Inventor ile Mobil Uygulamalar kitabı vardı. İncelemek için buraya tıklayın.

 

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Haziran 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 2. haftası (8 – 14 Haziran 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir