Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2023)

Temmuz ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2023)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2023)

Bu haftanın (22 – 31 Temmuz 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Branding Türkiye Öneriyor: Girişimcilerin Büyük Hataları
 • Hibrit Etkinlik Platformu: Oniki
 • Turkey.org Alan Adı Yabancılara Satıldı
 • Nöro Pazarlama Kitabı Çıktı
 • Dijital Dünyaya Sivas’tan Bakış Zirvesi
 • Zam Şampiyonu (Mayıs 2023)
 • Seo Vibes on Tour İstanbul (Etkinlik Notları)
 • Marker Groupe, AdsMovil İle Anlaştı
 • Depremler 2 Saat Önce Tahmin Edilebilecek
 • Twitter’ın Logosu Değişiyor
 • Göç İstatistikleri Açıklandı
 • İstanbul’da Sıcaklık Rekoru
 • Faiz Kararı Açıklandı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Branding Türkiye Öneriyor: Girişimcilerin Büyük Hataları

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta Branding Türkiye Yayınları’ndan çıkan Girişimcilerin Büyük Hataları kitabı var. Mürsel Ferhat Sağlam’ın kaleme aldığı kitap girişimciler için başucu kaynağı olma niteliği taşıyor.

Hibrit Etkinlik Platformu: Oniki

2022 yılında faaliyetlerine başlayan Oniki, geliştirdiği yapay zeka destekli B2B matchmaking yapan hibrit etkinlik teknolojisiyle iş dünyasında yapılan etkinliklere yeni bir boyut kazandırıyor. Platform söz konusu teknolojisiyle konferans, kongre, zirve ve B2B toplantılarını; fiziksel ve online ortamlarda, ölçülebilir, verimli ve keyifli bir hale getiriyor.

Turkey.org Alan Adı Yabancılara Satıldı

Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliği‘ne bugünlerde sosyal medyadan yoğun bir talep var. Sebebi ise Turkey.org alan adı! Büyükelçilik, domain ile ilgili yenileme işlemini gerçekleştirmediği için Turkey.org, GoDaddy üzerinde düşük bir fiyata açık artırmaya sunularak satıldı. 

Nöro Pazarlama Kitabı Çıktı

Nöro pazarlamaya dair temel dinamiklerin anlaşılır bir üslupta değerlendirildiği ve Serenay Palabıyık’ın kaleme aldığı Nöro Pazarlama kitabı Branding Türkiye Yayınları’ndan çıktı!

Dijital Dünyaya Sivas’tan Bakış Zirvesi

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, HTK (Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi) Kamu Bilişim Derneği ve Harput Ajans tarafından düzenlenmiş olan “Anadolu Bilişim Buluşmaları & Dijital Dünyaya Sivas’tan Bakış” etkinliği, T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sivas Valiliği, , Sivas Belediyesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, TÜBİTAK Bilgem’in katılım, destek ve işbirlikleriyle 26-27-28 Temmuz 2023 tarihlerinde Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlendi. Branding Türkiye‘nin medya sponsoru olduğu etkinlikte iş ve ekonomi dünyasının paydaşları bir araya geldi.

Zam Şampiyonu (Mayıs 2023)

Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Mayıs (2023) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %37,10 ile “Patates Ve Bazı Yumru Bitkiler” oldu. Bununla birlikte işte fiyatı en çok artan ürünler ile fiyatı en çok azalan ürünler listesi!

Seo Vibes on Tour İstanbul (Etkinlik Notları)

WhitePress International tarafından hazırlanan ve bu yıl Avrupa’nın birçok şehrinde organize edilen, seo ana konseptine sahip uluslararası bir etkinlik serisi olan “SEO Vibes On Tour”un Türkiye buluşması 30 Mayıs’ta İstanbul’daki Delta Hotels’de gerçekleşti. Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu WhitePress Türkiye tarafından düzenlenen etkinlikte arama motoru optimizasyonuna dair önemli konu başlıkları konuşulurken aynı zamanda sektörün paydaşları da bu organizasyonda bir araya geldi.

Marker Groupe, AdsMovil İle Anlaştı

Markaların dijital dünyadaki bilinirliğini ve marka değerini arttırmak için Digital Marker, Marker Creative ve Marker Influencer ajanslarını tek çatı altında toplayarak 360 derece dijital iletişim odaklı hizmetler sunan Marker Groupe, reklam platformu portföyüne bir yenisini ekledi. Global reklam platformu markası Adsmovil ile işbirliği yapan ajans, bu sayede hizmet alanını da genişletmiş oldu.

Depremler 2 Saat Önce Tahmin Edilebilecek

Science dergisinde yayımlanan bilimsel bir araştırmaya göre jeofizikçi sismologlar Bletery ve Nocquet, 7 ve üzeri depremleri 2 saat önceden tahmin eden bir teknoloji keşfetti. Çalışma kapsamında; büyük depremlerden önce ortaya çıkan öncü kayma fazının varlığı gözlemlendi. Bu buluş, depremlerin önceden tahmin edilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Twitter’ın Logosu Değişiyor

Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter’ın CEO’su Elon Musk, sosyal medya platformunun klasik “kuş” logosunu “X” harfi ile değiştireceğini duyurdu.

Göç İstatistikleri Açıklandı

TÜİK, Uluslararası Göç İstatistikleri (2022) raporunu yayınladı. Yurt dışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısı 2022 yılında, bir önceki yıla göre %33,2 azalarak 494 bin 52 kişi oldu. Göç eden nüfusun %52,9’unu erkekler, %47,1’ini ise kadınlar oluşturdu. Yurt dışından gelen nüfusun 94 bin 409’unu Türk vatandaşları, 399 bin 643’ünü ise yabancı uyruklular oluşturdu. Türkiye’den yurt dışına göç eden kişi sayısı 2022 yılında bir önceki yıla göre %62,3 artarak 466 bin 914 oldu. Göç eden nüfusun %55,7’sini erkekler, %44,3’ünü ise kadınlar oluşturdu.

İstanbul’da Sıcaklık Rekoru

İstanbul’da termometreler 41 dereceyi gördü ve 85 yıllık sıcaklık rekoru kırıldı. Meteoroloji verilerine göre İstanbul’da bugüne kadar ölçülmüş ve rekor kabul edilen en yüksek sıcaklık değeri 40.6 derece ile 13 Temmuz 1938 tarihinde kaydedilmişti.

Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini artırdı. Buna göre TCMB, yıl sonu enflasyon tahminini %58’e (önceki %22,3), 2024 için %33’e (önceki %8,8) yükseltti. 2025 sonu enflasyon tahmini ise %15 olarak belirlendi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2023) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Temmuz 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.