Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat (2019) ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberler (22- 28 Şubat 2019)

Şubat ayının dördüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberler (22 – 28 Şubat 2019)”

22 – 28 Şubat 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Şubat ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Branding Türkiye Tv, Elon Musk, Reeder, Twitter, Microsoft, Pinterest, Fortnite, Glovo, Huawei ve Amazon Türkiye, ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Branding Türkiye Youtube Kanalı

Yeni Nesil Tematik Kanal: Branding Türkiye TV

Branding Türkiye, video yayıncılığı odaklı ve YouTube ağırlıklı gerçekleşecek yayınları için Branding Türkiye TV’yi kurdu. Branding Türkiye TVkonsept programlar, röportajlar, gündem değerlendirmeleri, ürün incelemeleri, raporlar, pazarlama analizleri, girişim değerlendirmeleri ile canlı yayınların olduğu özgün, sürdürülebilir, ilgi çekici ve kapsamlı bir içerik politikasına sahip. Branding Türkiye TV‘yi takip etmek ve kanala abone olmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri 22 - 28 Şubat 2019 - Elon Musk

Elon Musk, Kripto Para Hakkında Konuştu

Elon Musk, ARK Invest ile yaptığı röportajda kripto para konusu üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Musk yaptığı değerlendirmede kripto paraların fiziksel paralardan daha değerli olduğunu açıkladı. Musk’un konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Kripto para kontrollerini aşıyor, kâğıt para gidiyor. Ayrıca kripto para, değer aktarımı için bir parça kağıttan çok daha iyi, bu kesin.” 

Teknoloji Haberleri 22 - 28 Şubat 2019 - Reeder Samsun Fabrikası

Reeder Samsun’da Telefon Üretecek

Yerli cep telefonu ve bilgisayar üreticisi Reeder, ilk akıllı cep telefonunu P13 Life’ı piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Android 8.1 işletim sistemine sahip olan akıllı telefon, hızlı ve güvenilir olarak tasarlandı. Bu arada Reeder P13 Life, günde 250 adet, yılda ise 70 bin civarında üretilecek. Ayrıca telefon sadece Türkiye’de değil Romanya, Afrika, Dubai gibi bölgelerde de satışa sunulacak. Son olarak, Reeder’ın ürettiği akıllı cep telefonu, 16 GB dahili depolama, 1 GB RAM, ekran boyutu 5,7 inç, ön kamerası 5 MP, arka kamerası ise 8 MP özelliklerine sahip.

Teknoloji Haberleri 22 - 28 Şubat 2019 - Twitter

Twitter Silinen Mesajları Arşivliyor

Twitter’ın silinen mesajları arşivlediği ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacısı Karan Saini tarafından yapılan bir araştırmada Twitter’ın mesajları depoladığı ortaya çıktı. Kısacası Twitter kullanıcıları, mesajları silse dahi mesajlar tamamen ortadan kaybolmuyor. Twitter konu üzerine açıklama yaparak bu durumun detaylı biçimde incelendiğini belirtti. Bu arada Twitter, mesajların tamamen silinmesi için kullanıcının talepte bulunması gerektiğini de ifade etti. Veri koruma yasası tarafından korunan bu hakkı, talep doğrultusunda şirket koruyor. Kullanıcının talebi üzerine ise 30 gün içerisinde mesajlar kesin olarak siliniyor.

Microsoft İle ABD Ordusu Anlaştı

Microsoft ABD Ordusuyla Anlaştı

Teknoloji devi Microsoft, ABD ordusuyla 480 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı. Anlaşma Microsoft açısından iyi bir haber gibi gözükse de aslında bu durum çalışanların pek hoşuna gitmedi. Hatta bazı çalışanların bu konu akabinde şirketi protesto ettiği söyleniyor. Anlaşma kapsamında Microsoft, ABD ordusuna arttırılmış gerçeklik başlıkları üretecek.  ABD ordusu için holografik görüntüler yansıtan başlıklardan oluşan bu teknoloji, düşmanı tespit etme, düşmandan önce davranma gibi özellikler de içerecek.

Microsoft çalışanları, yapılan anlaşma sonrası; “Biz, Microsoft çalışanlarının küresel koalisyonuyuz ve savaş ve zulüm için teknoloji üretmeyi reddediyoruz.” şeklinde açıklama yaptı. Çalışanlar, anlaşmanın iptal edilmesini talep ediyor.

Pinterest Halka Arz

Pinterest 12 Milyar Dolar İle Halka Arz Ediliyor

Pinterest, halka arz olmaya hazırlanıyor. The Wall Street’İn haberine göre; Pinterest halka arz başvurusunda bulundu. Pinterest’in halka arzı gerçekleşirse, şirketin bundan 12 milyar dolar üstünde bir meblağ elde etmesi bekleniyor. Bu arada Pinterest 2019’da IPO (Initial Public Offering) arayan en son Silikon Vadisi Unıcorn şirketi olmuştu.

Teknoloji Haberleri 22 - 28 Şubat 2019 - Fortnite

Fortnite 10.7 Milyon Oyuncu İle Rekor Kırdı

Teknoloji Haberleri’ne oyun dünyasından gelişmelerle devam ediyoruz. Fortnite‘ın 2 Şubat 2019’daki oyununda anlık oyuncu sayısı 10.7 milyon kişiye ulaşınca şirket bu anlamda bir rekora imza atmış oldu. Fortnite geçtiğimiz süreçte ayrıca, “Oyun Dünyasının En Çok İzlenen Oyunu” ve “Aynı Anda En Fazla Kişinin İzlediği Oyun Yayını” şeklinde rekorlara da imza atmıştı.

Teknoloji Haberleri 22 - 28 Şubat 2019 - Glovo Ankara'da

Glovo, Ankara’da!

2018 Haziran ayında Türkiye pazarına giriş yapan Glovo, ilk olarak İstanbul’da faaliyetlerine başlamıştı. İstanbul’dan sonra İzmir’de hizmet veren Glovo, şimdi Ankara’da. Yemek sipariş uygulaması Glovo, Avrupa, Afrika ve Güney Amerika’da olmak üzere toplamda 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor.  Ayrıca uygulama üzerinden, günde 1 milyondan fazla sipariş veriliyor. Glovo üzerinden yemek, kahve, market alışverişi, hediye alımı gibi kategoriler bulunuyor. Uygulamanın kullanıcıları, aldıkları ürünlere 30- 35 dakika içerisinde ulaşabiliyor. Ayrıca kullanıcılar siparişlerinin takibini harita üzerinden yapabilme imkanına sahip.

Teknoloji Haberleri 22 - 28 Şubat 2019 - Huawei MateX

Huawei’den Katlanabilir Telefon

Çinli teknoloji firması Huawei, MateX katlanabilir akıllı telefon modeli ile pazara girerek haftanın en çok konuşulan aksiyonunu gerçekleştridi. 5G’yi destekleyen Huawei MateX bir süredir bekleniyordu. Huawei tarafından üretilen katlanabilir telefon, nihayet kullanıcılarla buluştu. Bu arada Huawei MateX, hem akıllı telefon hem de tablet olarak kullanılabiliyor. Katlanabilir Full View teknolojisi ile tasarlanan cihazın rengi ise Blue Wave. Telefonun piyasaya çıkış fiyatının 2.600 dolar olduğunu da belirtelim.

Amazon Haberleri

Amazon Türkiye’de İlk Üst Düzey Çalışan Alımı

Amerikalı teknoloji ve e-ticaret markası Amazon, Türkiye’de ilk üst düzey işe alımını gerçekleştirdi. Buna göre Amazon, Türkiye pazarlama operasyonlarının başına Özgür Ünlü’yü getirdi. Özgür Ünlü, Gustofis adlı ofis çalışanları için sağlıklı atıştırmalık servisi sunan bir uygulamanın kurucu ortağı. Girişimci ve yatırımcı olarak birçok işte yer alan Ünlü, dijital iletişim ve pazarlama konularında oldukça donanımlı bir kimliğe sahip.

Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2019) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 28 Şubat 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada aşağıdaki indeksten Şubat (2019) ayı boyunca yayınlanan “Teknoloji Haberleri”ne haftalık olarak ulaşabilirsiniz.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.