Teknoloji devi Google haber makaleleri için yayıncılara 3 yıl içerisinde toplamda 1 milyar dolar ödeyeceğini açıkladı.

Arama motoru pazarının lider markası Google’ın CEO’su Sundar Pichai, şimdilik yalnızca 2 ülkede hizmete sunulan ve fakat yakın zaman içerisinde tüm dünyada aktif edilecek olan Google News Showcase için yayıncılara 3 yıl içinde 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

Google Yayıncılara 1 Milyar Dolar Ödeyecek

Google, bir yandan yeni ürün ve hizmetler sunarken bir yandan da var olan ürünlerini iyileştirmeyi sürdürüyor. Şirketin iyileştirme yaparak geliştirdiği ürünlerden biri de Google News. Evet Google, yeni bir haber deneyimi sunmak için Google News Showcase‘i geliştirdi. Şimdilik sadece iki ülkede aktif edilen bu özellik yakında tüm dünyada kullanılabilir olacak. Google’ın, bu konuda önemli bir hazırlık içinde olduğunu belirtelim. Hatta, teknoloji devi bu iş için 1 milyar doları gözden çıkardı.

Konuya dair açıklamada bulunan Alphabet CEO’su Sundar Pichai, yayınladığı blog paylaşımında şunları söyledi;

“Son birkaç yılda, her ay dünya çapındaki haber sitelerine 24 milyar ziyaret gönderen Google News Initiative’in 300 milyon dolarlık taahhüdüyle, küresel olarak yerel yayıncılar için acil durum fonu da dahil olmak üzere haber endüstrisini desteklemek için pek çok adım attık. Covid-19 ve Dijital Büyüme Programı’mızın küçük ve orta ölçekli yayıncıların iş büyümelerini hızlandırmaya yönelik etkisini görüyoruz.”

Yayıncılara sağlanan desteğe dair de bilgi veren yazıda şu ifadeler yer aldı;

“Bugün Google’ın haber yayıncılarıyla ortaklıklar ve haberlerin geleceği için yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımla uzun vadeli desteğimizi duyurmaktan gurur duyuyorum.”

Hangi Ülkelerde Aktif?

Özetlemek gerekirse Google bu aksiyonuyla okuyuculara daha çok, daha hızlı ve daha doğru bilgi sağlamayı amaçlıyor. Hatta şirket bunun için ödüllü haber sitelerinden oluşan bir içerik küratörü oluşturmayı düşünüyor. 

Şimdilik yalnızca Brezilya ve Almanya‘da kullanıma açılan Google News Showcase, başlangıçta sadece Android cihazlar için ve Google Haberler uygulamasıyla birlikte sunulacak. Ancak ilerleyen süreçte uygulamanın küresel çapta kullanıma açılacağını ve iOS tabanlı cihazlara da getirileceğini belirtelim.

Google News Showcase Nedir?

Google’ın yeni bir haber deneyimi sunmak üzere geliştirdiği Google News Showcase, zaman çizelgeleri ve ilgili hikayeleri kullanarak, okuyucuların ilgi alanlarına dair içerik sunmayı amaçlıyor. Kısacası bu aracı kullanan yayıncılar, okuyucularla daha derinlemesine bir bağ kurabilecek.

Kaynak: Webtekno, Android Central


💡 Google’ın Marka Hikayesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.