2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüs ile ilgili ölü ve vaka sayısı artmaya devam ediyor. Peki Corona Virüs aşısı ne zaman bulunacak? Sizler için Korona (Corona) Virüsü ve tedavi sürecindeki gelişmeleri derledik.

2019’un son ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü ile ilgili ölü ve vaka sayısı artmaya devam ediyor. Dünya genelinde hastalığa dair güncel istatistiklerin yer aldığı “Korona (Corona) Virüs Haritası”nı birkaç hafta önce sizlerle paylaşmıştık. Şu an salgının ne boyutta olduğunu incelemek için Corona Virüsü’nün Gerçek Zamanlı Yayılma Haritası başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bu arada virüse yarasa çorbasının neden olduğu gibi iddialar sosyal medyada dolaşırken bu iddialara geçtiğimiz günlerde “Pangolin” isimli memeli hayvan da eklendi. Diğer bir ifadeyle virüsün aslında bu hayvan nedeniyle yayıldığı ifade edildi. Bu arada bir yandan hastalığın kaynağı araştırılırken bir taraftan da “Corona Virüs”ün tedavisi için çalışmalar da devam ediyor.

Corona Virüs Aşısı Bulundu Mu?

Corona Virüsü için ne yazık ki henüz geliştirilmiş bir aşı tedavisi yok. Ancak Tayland’da yeni tip Korona Virüs görülen kişilere, HIV ve gripte kullanılan ilaçların karışımıyla tedavi uygulandığı iddia edildi. Hatta hastaların bu tedaviye olumlu cevap verdiği de söylentiler arasında…

Korona Virüs Aşısı

Ancak henüz hastalığın tedavisi için tam manasıyla bir aşı bulunmuş değil. Bunun için epey uzun bir süre beklenmesi gerekecek.

Corona Virüsü’nün Resmi Adı: COVID-19

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’de çıkan yeni tip Corona Virüs’e “Covid-19” adının verildiğini duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü‘nün Cenevre’deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında bir açıklama yapan Ghebreyesus konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı;

“Şimdi hastalık (Corona Virüs) için bir adımız var bu Covid-19… Coğrafi bir yere, bir hayvana, bir bireye veya bir grup insana atıfta bulunmayan, aynı zamanda telaffuzu mümkün ve hastalıkla bağlantılı bir isim bulmalıydık.”

Ghebreyesus ayrıca virüse yeni isim verilmesinin “yanlış veya damgalayıcı” olabilecek diğer adların kullanılmasını önleyeceğini de belirtti. Zira bilim insanları, bir süredir Dünya Sağlık Örgütü’ne bu virüse resmi bir isim verilmesi konusunda çağrıda bulunuyordu. Corona Virüsü’ne “Covid-19” denmesiyle bu talep de gerçekleştirilmiş oldu. Bu arada yapılan açıklamada virüse verilen ismin gelecekteki tüm Corona Virüs salgınları için standart bir format olarak kullanılacağı da vurgulandı.

İlk Aşı 18 Ay Sonra

Virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkelere “mümkün olabildiğince agresif” mücadele vermesi çağrısında bulunan Dünya Sağlık Örgütü, “Corona Virüs”e karşı geliştirilecek ilk aşının ise ancak 18 ayda tamamlanabileceği bildirdi. Ghebreyesus konuya ilişkin “… bugün mevcut silahları kullanarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.” İfadesini kullandı.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.