Yerli mesajlaşma uygulaması BiP sınırları aşarak dünya çapında kullanılan bir iletişim ve yaşam platformu oldu. Bu başarının bir kanıtı olarak BiP, 2018’de en çok indirilen yerli mobil uygulama unvanını kazandı. 

Turkcell tarafından geliştirilen yerli ve milli mesajlaşma uygulaması BiP, 2018 yılında en fazla indirilen yerli uygulama oldu.

2018’de En Çok İndirilen Yerli Uygulama

Bir iletişim ve yaşam platformu olarak anılan BiP’i indiren kişi sayısı bir yılda yaklaşık olarak ikiye katlandı. Buna göre; BiP’i mobil cihazına indiren kişi sayısı 34 milyona yaklaştı. Tabii BiP ile ilgili tek pozitif ve gurur verici istatistik bu değil. Uygulamanın küresel düzeyde bir marka olma yolunda olduğunu kanıtlayan birkaç istatistik daha var.

34 Milyar Mesaj Gönderdik

BiP’in indirilme sayısındaki hızlı artış BiP odağındaki iletişime de yansıdı desek yanlış olmaz. Mesela BiP ile gönderilen mesaj sayısı 2018 yılında toplam 34 milyar adede ulaştı. Buna göre; BiP ile mesaj trafiği 3.5 kat artarken arama-aranma trafiği ise 2.5 kat artmış oldu. Uygulamanın hızlı yükselişini BiP’in 2017’deki istatistiklerini baz alarak görebiliriz. Örneğin; BiP üzerinden 2017 yılında gönderilen mesaj sayısı 9.7 milyar iken 2018 yılında bu sayı 34 milyara ulaştı.

BiP’ten arama süresi ise bir yılda 427 milyon dakikadan 1 milyar 61 milyon dakikaya çıktı. İlk defa BiP abonelerinin deneyimlediği 6 kişiyle aynı anda görüntülü görüşme özelliğiyle ise toplamda 87 milyon dakika kullanıldı.

Kaan Terzioğlu’ndan Açıklama

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu çalışmaları aralıksız sürdüreceklerini belirtirken konuya dair şöyle bir açıklama yaptı;

“Turkcell mühendisleriyle gece gündüz çalışarak artık bugün global rakiplerinin dahi özelliklerini taklit ettiği, ülkemize ait iletişim ve yaşam platformu BiP’i tüm dünyanın kullanımına sunduk. BiP şu anda Afrika’dan Antarktika’ya Amerika’dan Avustralya’ya kadar 192 farklı ülkeden milyonlarca kullanıcısı olan bir platform. BiP örneğinde de görüldüğü gibi kendimize güvendiğimizde dünya çapında ilgi gören ürün ve servislere imza atabiliyoruz. 2019 yılında da yerli ve milli ürünlere destek vererek çalışmalarımızı ülkemiz ve insanlarımız için aralıksız sürdüreceğiz” 

BiP 2018 İstatistikleri

BiP tarafından kamuoyuyla paylaşılan ve uygulamaya dair temel istatistikleri gösteren tabloyu incelemek için aşağıdaki infografikten yararlanabilirsiniz.

BiP İstatistikleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.