Anneler Günü kampanyaları için son birkaç haftadır dijital pazarlama uzmanları, pazarlama uzmanları ve reklamcılar ciddi anlamda çalıştılar. Ben de bu makale aracılığıyla Anneler Günü odağındaki kampanyaları baz alarak birkaç fikir ve pazarlama önerileri vermek istedim.

Anneler Günü özelinde dijital pazarlama ve pazarlama kampanyalarına dair öneriler sunduğum bu makaleyi hazırlarken verilerden yararlandım. O halde Anneler Günü özelinde hazırladığım pazarlama önerileri!

Anneler Günü Kampanya Süreci

Bir varsayımla yani kurguyla başlayalım: Anneler günü için bir dijital pazarlamacı olarak bir kampanya başlattınız diyelim. Kampanyanız kreatif bir fikir, slogan içeriyor. Hedefi ve hedef kitlesi var. Markaya önerdiğiniz ve sonra da onay aldığınız yani kabul edilen bir bütçeniz var. Bütçe dahilinde bir tasarımcı çalışacak ve kampanya için tasarımları hazırlayacak. Video için videograf çalışacak ve istenen videoları çıkaracak. Yazılımcı web sitesinde iyileştirmeler yaparak web sayfasını ayarlayacak. Analizci web sitesine; URL’leri izlemek üzere takip ve entegrasyon kodları ayarlayacak. Sonrasında yazılımcı bunları siteye entegre edecek.

Reklamcı ise reklam kampanyalarını optimize edecek. Medya tarafında ise bir medya satın alma uzmanı, medya satın alımlarını gerçekleştirecek veya programatik yapacak. Müşteri temsilcisi de müşteri iletişimini ve onayları sağlayacak. Son olarak sosyal medya uzmanı kampanyaya dair paylaşımları ve müşteri iletişimini sağlayacak. Böylece markanın sosyal medyadaki süreç yönetimi de gerçekleşmiş olacak.

Anneler Günü kampanya stratejinizi doğru kurmak ve anneleri hedeflemek için yeni verileri kullanın!

Kısacası ortalama bir kampanya yapmaya kalktığınızda dahi görüldüğü üzere ortaya çok ciddi bir iş yükü çıkıyor. Diğer bir ifadeyle en basit bir kampanyada dahi çok fazla insanın emeği oluyor. Ayrıca kampanyanın hazırlık süreci için çok fazla zaman gerekiyor. Çünkü tam anlamıyla hizmet odaklı bir üretim yapılıyor.

Fakat! Tüm bu emek yanlış bir strateji nedeniyle çöp olabilir. Çünkü yanlış strateji hedef kitleye ulaşmayı engeller. Bundan korunmak içinse öncelikle kampanya kurgusu sürecinde ihtiyacımız olan verileri toplamamız gerekiyor. Bu noktada birkaç konuya dikkat çekmek istiyorum.

Pazarlama Önerileri

1. Anneler, Pazarlamacıların Kendilerini Anlamadığını Düşünüyor

Yapılan bir araştırmaya göre, annelerin %56’sı böyle düşünüyor. Oysa çoğu marka anne merkezli kampanya yaptığını sanıyor. Ama araştırmaya göre anneler pek öyle düşünmüyor. Düşünmek zorunda da değiller. Bu süreçte araştırma yapmaya, veri toplamaya devam etmek ve verileri anlamlandırmak önemli…

Annelerin ifadesine göre, markaların çalışmalarında anneler sürekli aklı başında, aziz, güçlü, mükemmel ve dünyanın en zor işini yapan kişiler olarak gösteriliyor. Aslında anneler; kendilerini kendine has ve kusurlu olarak, anneliği ise karmaşık bir rol olarak görüyorlar.

Şehirlerdeki anneler çoğunlukla çalışıyor. Bu anneler de genelde kampanya sürecinde hedef kitlemiz oluyor. Bu durumda dikkate almanız gereken çalışan annelerin evleriyle yani annelikleriyle işleri arasında bir denge kurdukları gerçeğidir. Bizim ülkemiz henüz daha gelişmekte olan bir ülke olduğundan dolayı tabii ki bu verilerle bizim gerçeklerimiz tam anlamıyla örtüşmüyor. Ama yine de bu istatistiklerin ve analizlerin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi şehirler için geçerli olduğunu düşünebiliriz.

Kadınların gün içindeki rolleri; çalışanlar, yaşlılar, koç, güvenli ev, kahraman, fan/takipçi, arkadaş, oyun arkadaşı, kural yıkıcı, anne, sevgili…

Yapılan araştırmaya göre;

 • ABD ‘de, annelerin %56‘sı markaların, onları anlamadığını düşünüyor.
 • Çalışan annelerin %70‘inin 18 yaş altı çocuğu var.
 • Evin reisi sıfatında olan anneler ve 18 yaş altı çocuğu olan anneler %40’lık bir dilimi oluşturuyor.

2. Anneler Hırslı Bir İnternet Kullanıcısı

Ancak annelerle ilgili tek söyleyebileceğimiz bu değil. Çünkü anneler hırslı birer internet kullanıcısı olduğu gibi aynı zamanda mobil merkezliler.

İnternet artık neredeyse hepimiz için temel ihtiyaçlardan birisi… Kısacası internet bizim için çok fazla şey ifade ediyor. Örneğin internet aracılığıyla yemek sipariş ediyoruz, hesap yapıyoruz, kayıt tutuyoruz, iş yönetiyoruz, iletişim kuruyoruz. Daha fazlası da var elbette. Mesela eğlenmek ve sosyalleşmek gibi…

Öte yandan anneler sürekli ayaktalar. Yani anneler sürekli bir sorunu çözmek veya bir ihtiyacı gidermek için çaba harcamaktalar. Bundandır ki anneler de internette çok fazla vakit geçiriyor. Gün içindeki tempo nedeniyle bunu yani internetle olan iletişimi ancak mobil cihazlarla yapmaktalar. Tabii internet; sosyalleşmek için, eğlence için, iletişim ve iş için kullanmak veya bu amaçlarla internette bulunmak anneleri yine sıkıyor. O yüzden bir süre sonra ara vermeleri gerektiğini düşünüyorlar.

Yapılan araştırmaya göre;

 • ABD’de annelerin %96‘sı internet kullanıcısı.
 • İnternette her gün ort. 3,5 saat süre harcıyorlar.
 • Annelerin %63‘ü internete bağlanmanın çok önemli olduğunu düşünüyor.
 • %55‘i mobil cihaz, %36‘sı masaüstü, %9‘u tablet kullanıyor.
 • %52‘si internete ara vermeleri gerektiğini düşünüyor.

3. Sosyal Medyanın Önemli

İnternette gezinen annelerin çoğunlukla yaptığı şey iletişim ve sosyalleşme. Dolayısıyla sosyal medyada gezinme, durum yazma ve bildirim kontrolü annelerin sosyal medyada her gün vakit geçirirken yaptıkları faaliyetler arasında yer alıyor.

Ülkelere göre değişiklik gösterecek olsa da annelerin yoğun olarak kullandığı sosyal ağlar; Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Whatsapp diyebiliriz. Bu arada anneler sosyal medyada; yaşantılarını, ailesini, başarımlarını, işlerini paylaşıyorlar. Ve bunu görselleştirerek yapıyorlar. Ayrıca anneler sosyal medyada bağlantıda oldukları kişilerin / arkadaşlarının içeriklerine de etkileşim gösteriyorlar.

Yapılan araştırmaya göre;

 • ABD’de annelerin %87‘si sosyal medyada.
 • %49‘u birden fazla sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor.
 • Sosyal medyada ortalama 2.25 saat harcıyorlar.
 • Ortalama 8 sosyal ağda yer alıyorlar.
 • Facebook kullanan oranı %92
 • %38′i hayatlarını görselleştirerek paylaşıyor.

4. Onlar İçin Tv Hala Önemli

Evet, anneler için tv hala önemli ama annelerin tv kullanım amacı farklılık gösteriyor. Bu arada annelerin dijital kanalları tercih etme ağırlığı da artıyor. Fakat TV veya radyo gibi geleneksel kanallar da anneler tarafından tamamen terk edilmiş değil. Medyada vakit geçirme konusunda TV’nin hala anneler nezdinde önemli bir yeri var. Anneler yeni markaları keşfetmek için -amaçları bu olmasa da- şu kanalları kullanıyor;

 • TV
 • Arama motorları (web araştırması)
 • Kulaktan kulağa (tavsiyeler)
 • Çevrim içi reklamlar

Türkiye’deki kullanıcılar; TV izlerken bir taraftan da Twitter, Facebook ve Instagram aracılığıyla haber programlarına veya dizilere yönelik paylaşım yapıyor. Kısacası bir tv yayınına anlık olarak sosyal medya aracılığıyla katılım trend halini alıyor. Bu arada anneler de izledikleri bir tv yayınıyla ilgili fikirlerini beyan etmeyi sosyal medya aracılığıyla sağlayabiliyorlar. TV izlerken arkadaşlarla sohbet edip, sosyal medyada olmak son zamanlarda annelerin en sevdiği eylem olarak gözüküyor.

Çalışan annelerle sürekli evde olan (çalışmayan) annelerin arasında TV ve mobil cihaz kullanımı konusunda bazı farklar bulunduğunu da belirtelim.

Örneğin çalışan anneler daha az TV kullanımı / tüketimi gerçekleştiriyorlar. Daha doğrusu çalışan kadınlar daha farklı saatlerde TV izliyorlar. Diğer bir ifadeyle örneğin çalışan kadınlar; çalışmayan kadınlara göre daha erken vakitte ya da anlık olarak haberleri takip edebiliyorlar. Sürekli evde olan annelerse öğle vakti, öğleden sonra, akşama doğru olan vakitlerde TV ile etkileşim halindeler.

Yapılan araştırmaya göre;;

 • ABD’deki araştırmaya göre, anneler günde ortalama 2.5 saat TV izliyorlar.
 • Marka keşifleri; TV %43, araştırma %43, kulaktan kulağa %39, çevrim içi reklamlar %31 
 • Annelerin %84‘ünün ikinci ekranı akıllı cep telefonu.
 • Çalışan anneler haftada 5.5 saat daha az TV’ye vakit ayırıyorlar.

5. Alışveriş Yapan Anneler Dijitalden Anlıyor

Ayrıca anneler, kulaktan kulağa aktarılan bilgilerle yönleniyor. Ve fırsatları seviyorlar. Gerçi fırsatları kim sevmez ki!

Bedava, eşontiyon, indirim gibi sözcükler açıkçası beni de mutlu ediyor. Hatta işime yarayacaksa ve pek marka vurgusu olmayacaksa o indirim yahut eşantiyon daha güzel oluyor. Sokakta ya da ofiste Starbucks’ın termoslarıyla gezenler, evde ya da iş yerinde bir markanın kupalarıyla çay – kahve içenler bunun için üstüne bir de para veriyorlar. Bu da eşantiyonun/bedavanın gücünü gösteriyor.

Bu arada anneler de bizim gibi dijitalci. Yani anneler de artık internetten alışveriş yapıyorlar. Hatta fırsatları kolluyorlar. Bu sayede uygun fiyata giysi, ayakkabı ev alışverişi yapıyorlar. Mesela çocukları için oyuncak alıyorlar. Ayrıca anneler ürün incelemelerini de okuyorlar. Bir de anneler satın aldıkları ürünlerin çabucak adrese teslim edilmesini istiyorlar.

Bunu hepimiz istemiyor muyuz? Anneler de insan. Doğal olarak aslında hepimiz aynı kategorideyiz. 🙂

Bu noktada anneleri alışverişe teşvik eden unsurlar şöyle sıralanabilir; ücretsiz kargo, 4-5 yıldızlı ürünler, arkadaşlarının tavsiyesi / önerileri, indirimler veya eşontiyonlar, çocuklarının ihtiyaçlarını ürünün karşılaması, kuponlar…

Yapılan araştırmaya göre;;

 • Annelerin %82’si geçtiğimiz ay çevrim içi alışveriş yapmış.
 • %88’i en azından 1 oyuncağı web’ten almış.
 • %40’ı incelemeler olumlu olduğunda satın alma eğiliminin arttığını belirtmiş.
 • %75’i beğendikleri markayı yakınlarıyla paylaştığını ifade etmiş.

Gördüğünüz üzere 5 adımda, verilerden de yararlanarak, pazarlama önerileri sunduk ve annelerin nasıl bir hedef kitle olduğuna değindik. Anneler Günü kampanyalarınızda doğru stratejiler hazırlamanız adına bir kampanyaya dair tüm detayları sizlerle paylaştık. Sizlerin de bizlerle paylaşmak istediği veriler, pazarlama önerileri ve davranış örüntüleri varsa yorum yapabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler!


     Kaynakça

 • BabyCenter Brand Labs,
 • Collective Bias,
 • Edison Research,
 • eMarketer,
 • Andrew Hutchinson,
 • Global Web İndex,
 • Pew Research Center,
 • Simmons Research,
 • U.S. Census Bureau.

💡 Moda Pazarlaması Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.