Pazarlama Önerileri: Annelere Pazarlamayla Nasıl Ulaşabiliriz?

Anneler Günü kampanyaları için son birkaç haftadır dijital pazarlamacılar, pazarlamacılar ve reklamcılar ciddi anlamda çalıştılar. Ben bu makalede Anneler Günü odağındaki kampanyaları baz alarak birkaç fikir vermek istedim. Bunu yaparken verileri kullandım. 

Anneler günü pazarlama ve reklamcılık kampanya kurgusu ve iş süreci

Bir varsayımla, kurguyla başlayalım: Anneler günü için bir dijital pazarlamacı olarak bir kampanya başlattınız. Kampanyanız kreatif bir fikir, slogan içeriyor. Hedefi var. Hedef kitlesi var. Markadan onay aldıktan sonra da önerdiğiniz veya kabul edilen bir bütçeniz var. Bütçe dahilinde tasarımcı çalışacak ve istediğiniz tasarımları hazırlayacak. Video için videograf çalışacak ve istenen videoları çıkaracak. Yazılımcı web sitesinde iyileştirmeler yapıp web sayfasını ayarlayacak. Analizci web sitesine ve URL’leri izlemek üzere takip ve entegrasyon kodları ayarlayacak ve yine yazılımcı bunları siteye entegre edecek. Reklamcı reklam kampanyalarını ayarlayacak. Medyacı medya satın alımlarını gerçekleştirecek veya programatik yapacak. Müştem (Müşteri temsilcisi) müşteri iletişimini ve onayları sağlayacak. Sosyal medyacı paylaşımları ve müşteri iletişimini sağlayacak ve markanın sosyal medyadaki süreç yönetimini gerçekleştirecek.

Kısacası ortalama bir kampanya yapmaya kalktığınızda gördüğünüz gibi ortaya çok ciddi bir iş çıkıyor. Diğer bir ifadeyle bir kampanyada çok fazla kişinin emeği oluyor. Çok fazla süre harcanıyor. Çünkü bir üretim yapılıyor, hizmet veriliyor.

Tüm bu emek yanlış bir strateji nedeniyle çöp olabilir. Çünkü yanlış strateji hedef kitleye ulaşmayı engeller. Bundan korunmak için ihtiyacımız olan verileri toplamamız gerekiyor.

Stratejinizi doğru kurun. Anneleri hedeflemek için yeni verileri kullanın…

1. Anneler, pazarlamacıların kendilerini ve yaşantılarını anlamadığını düşünüyor.

Araştırma, annelerin %56’sının böyle olduğunu düşündüğünü göstermiş. Çoğu marka, anne merkezli bir çalışma yaptığını sanıyor. Ama anneler öyle düşünmüyor. Düşünmek zorunda da değiller. Araştırma yapmaya, veri toplamaya devam etmek ve verileri anlamlandırmak önemli…

Annelerin ifadesine göre, markaların çalışmalarında anneler sürekli aklı başında, aziz, güçlü, mükemmel ve dünyanın en zor işini yapan kişiler olarak gösteriliyor. Aslında anneler; kendilerini kendine has ve kusurlu olarak, anneliği ise karmaşık bir rol olarak görüyorlar.

Şehirlerdeki anneler çoğunlukla çalışıyor. Bu anneler de genelde hedef kitlemiz oluyor. Bu durumda dikkate almanız gereken çalışan annelerin evleriyle yani annelikleriyle işleri arasında bir denge kurdukları gerçeğidir. Bizim ülkemiz henüz daha gelişmekte olan bir ülke olduğundan dolayı tabii ki bu verilerle bizim gerçeklerimiz tam anlamıyla örtüşmüyor. Ama yine de bu istatistiklerin ve analizlerin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi şehirler için geçerli olduğunu düşünebiliriz.

Kadınların gün içindeki rolleri; çalışanlar, yaşlılar, koç, güvenli ev, kahraman, fan/takipçi, arkadaş, oyun arkadaşı, kural yıkıcı, anne, sevgili…

Verilerle;

 • ABD için, annelerin %56‘sı markaların, onları anlamadığını düşünüyor.
 • Çalışan annelerin %70‘inin 18 yaş altı çocuğu var.
 • Evin reisi sıfatında olan anneler ve 18 yaş altı çocuğu olan anneler %40’lık bir dilimi oluşturuyor.

 

2. Anneler hırslı birer internet kullanıcısı ve mobil merkezliler…

İnternet artık neredeyse hepimiz için temel ihtiyaçlardan birisi. Bizim için çok fazla alanda hizmet veriyor. Yemek söylüyoruz, hesap yapıyoruz, kayıtları tutuyoruz, iş yönetiyoruz, iletişim kuruyoruz... Daha fazlası da var elbette, eğlence ve sosyallik gibi…

Anneler sürekli ayaktalar, sürekli bir sorunu çözmekte veya bir ihtiyacı gidermekteler. Bundandır ki internette çok fazla vakit geçiriyorlar. Bunu da ancak mobil cihazlarla yapabilirler. Tabii sürekli internette sosyalleşmek için, eğlence için, iletişim ve iş için yer almaları anneleri yine sıkıyor. Ara vermeleri gerektiğini de düşünüyorlar.

Verilerle;

 • ABD’de annelerin %96‘sı internet kullanıcısı.
 • İnternette her gün ort. 3,5 saat süre harcıyorlar.
 • Annelerin %63‘ü internete bağlanmanın çok önemli olduğunu düşünüyor.
 • %55‘i mobil cihaz, %36‘sı masaüstü, %9‘u tablet kullanıyor.
 • %52‘si internete ara vermeleri gerektiğini düşünüyor.

3. Annelerin yaşantısında sosyal medyanın yeri büyük…

İnternette gezinen annelerin çoğunlukla yaptığı şey iletişim ve sosyalleşme. Dolayısıyla sosyal medyada gezinme, durum yazma ve bildirim kontrolü her gün sosyal medyada vakit geçirirken yaptıkları arasında yer alıyor.

Ülkelere göre değişiklik gösterecek olsa da annelerin kullandığı en yoğun sosyal ağlar; Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Whatsapp olarak gözüküyor. Anneler sosyal medyada yaşantılarını, ailesini, başarımlarını, işlerini görselleştirerek paylaşıyorlar ve başkalarınınkine de etkileşim gösteriyorlar.

Verilerle;

 • ABD’de annelerin %87‘si sosyal medyada.
 • %49‘u birden fazla sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor.
 • Sosyal medyada ortalama 2.25 saat harcıyorlar.
 • Ortalama 8 sosyal ağda yer alıyorlar.
 • Facebook kullanan oranı %92
 • %38′i hayatlarını görselleştirerek paylaşıyor.

4. TV Anneler için önemli hala fakat kullanım alışkanlıkları farklı farklı.

Dijital kanalların ağırlığı artıyor tabii. Fakat TV gibi veya radyo gibi geleneksel kanallar da ölmüş değil. Medyada vakit geçirme konusunda TV’nin hala anneler nezdinde önemli bir yeri var. Anneler yeni markaları keşfetmek için -amaçları bu olmasa da- şu kanalları kullanıyor; TV, arama motorları (web araştırması), kulaktan kulağa, çevrim içi reklamlar…

Ülkemizden TV karşısında Twitter, Facebook ve Instagram aracılığıyla haber programlarına ve dizilere yönelik içerikler göndererek katılım sağlama gibi bir trend söz konusu. Kısacası anneler ve diğer kullanıcılar izledikleri yayınla ilgili fikirlerini beyan etmeyi sosyal medya aracılığıyla sağlayabiliyor. TV izlerken arkadaşlarla sohbet edip, sosyal medyada olmak annelerin en sevdiği eylem olarak gözüküyor.

Çalışan annelerle sürekli evde olan (çalışmayan) annelerin arasında TV ve mobil cihaz kullanımı konusunda bazı farklar bulunmaktadır. Örneğin çalışan anneler daha az TV kullanımı / tüketimi gerçekleştiriyorlar. Daha doğrusu çalışan kadınlar daha farklı saatlerde TV izliyorlar. Çalışmayan kadınlara göre daha erken vakitte ya da anlık olarak haberleri takip ediyorlar. Sürekli evde olan annelerse öğle vakti, öğleden sonra, akşama doğru olan vakitlerde daha çok TV’yle etkileşim halindeler.

Verilerle;

 • ABD’deki araştırmaya göre, anneler günde ortalama 2.5 saat TV izliyorlar.
 • Marka keşifleri; TV %43, araştırma %43, kulaktan kulağa %39, çevrim içi reklamlar %31 
 • Annelerin %84‘ünün ikinci ekranı akıllı cep telefonu.
 • Çalışan anneler haftada 5.5 saat daha az TV’ye vakit ayırıyorlar.

5. Alışveriş yapan anneler dijitalden anlıyor. Kulaktan kulağa aktarılan bilgilerle yönleniyor. Ve fırsatları seviyorlar.

Kim sevmiyor ki! Bedava, eşontiyon, indirim beni de mutlu ediyor. Hatta işime yarayacaksa ve pek marka vurgusu olmayacaksa daha güzel oluyor. Sokakta, ofiste Starbucks’ın termoslarıyla gezenler, ajansta kupalarıyla gezenler üstüne bir de para veriyorlar.

Anneler de bizim gibi dijitalci. Web’ten alışveriş yapıyorlar. Fırsat kolluyorlar. Uygun fiyata giysi, ayakkabı ev alışverişi yapıyorlar. Çocukları için oyuncak alıyorlar. İncelemeleri okuyorlar. Satın aldıkları ürünlerin çabucak adrese teslim edilmesini istiyorlar. Bunu hepimiz istemiyor muyuz? Anneler de insan. Doğal olarak aslında hepimiz aynı kategorideyiz. 🙂

Teşvik eden unsurlar; ücretsiz kargo, 4-5 yıldızlı ürünler, arkadaşlarının tavsiyesi / önerileri, indirimler veya eşontiyonlar, çocuklarının ihtiyaçlarını ürünün karşılaması, kuponlar…

Verilerle;

 • Annelerin %82’si geçtiğimiz ay çevrim içi alışveriş yapmış.
 • %88’i en azından 1 oyuncağı web’ten almış.
 • %40’ı incelemeler olumlu olduğunda satın alma eğiliminin arttığını belirtmiş.
 • %75’i beğendikleri markayı yakınlarıyla paylaştığını ifade etmiş.

Gördüğünüz üzere 5 adımda verilerle annelerin nasıl bir hedef kitle olduğuna değindik. Doğru kararlar almanız adına detayları sizlerle paylaştık. Sizlerin de bizlerle paylaşmak istediği veriler ve davranış örüntüleri varsa yorumda alabiliriz.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Kaynaklar;

 • BabyCenter Brand Labs,
 • Collective Bias,
 • Edison Research,
 • eMarketer,
 • Andrew Hutchinson,
 • Global Web İndex,
 • Pew Research Center,
 • Simmons Research,
 • U.S. Census Bureau.
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir