YÖK’ten milyonlarca üniversite öğrencisinin yüz yüze eğitim ile ilgili merakla beklediği açıklama geldi. Peki 2020 – 2021 Bahar Dönemi’nde üniversiteler yüz yüze eğitime başlayacak mı? İşte detaylar!

2019’un sonlarında Çin’de başlayan ancak kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alan Koronavirüs tehlikesi hala devam ediyor. Öte yandan salgını önlemede bir numaralı etken olan aşı çalışmalarının Türkiye’de hız kazanmasıyla normalleşme adımları da atılmaya başlandı. Bu kapsamda milyonlarca üniversite öğrencisi ve yüz binlerce akademisyenin merak ettiği konu 2020 – 2021 Bahar Dönemi’nde yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağı. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılacak. YÖK, yayınladığı bültenle konuya ilişkin detaylı açıklama yaptı.

YÖK’ten Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

YÖK, bir süredir merakla beklenen yüz yüze eğitimle ilgili detaylı bir açıklama yaptı. İşte o açıklamadan kısımlar;

Yükseköğretim Kurulunca konunun en önemli paydaşları olan “öğretim elemanları” ile “öğrencilerimizin” de bu sürece dair görüşlerinin alınması yoluna da gidilmiştir. Bu maksatla 1 milyon 300 yüz bin kişiye yakın katılımcıyla YÖK tarafından Türkiye’nin ulusal ölçekte en büyük anketi gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları Sağlık Bakanlığı dâhil ilgili kurumlar ile paylaşılmıştır. Bu çerçevede özellikle mezun durumunda olan öğrencilerin yetkinliklerinin kazandırılmasında telafisi güç eksiklikler oluşabileceği düşünülerek uygulamalı ve teorik eğitimlerin sürdürülüş şekline dair Sağlık Bakanlığından görüş alınması uygun görülerek 02.02.2021 tarihinde Bakanlığa bu görüş talebi iletilmiştir. 

Sağlık Bakanlığı’nın görüş talebimize dün akşam cevaben yollamış olduğu yazıda “Son 3 haftadır ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha dikkatli davranılmasını gerektirmektedir. Yükseköğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe sebep olabileceği de unutulmamalıdır.” şeklinde bilgi verilerek, “Yükseköğretim kurumlarında uygulamalı eğitimlerde azami dikkat ile ve sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze eğitimin yapılabileceği, ancak teorik eğitimlerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim yöntemleri kullanılarak devam ettirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir” denilmektedir.

Bu arada yayınlanan bültende, Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 17.02.2021 tarihli toplantısında alınan kararların neler olduğu da yer aldı. İşte o kararlar;

  • Uygulamalı eğitimlerin “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüz yüze yapılabileceği.
  • Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığının görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması.
  • Sağlık Bakanlığınca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacağının göz önünde bulundurulması.
  • Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlandırılması.
  • Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde de yoğunlaşmanın önemli olması hasebiyle rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi.

💡 Rekabet Kurulu’nun Whatsapp Kararı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.