Bir süre önce Whatsapp’ın Türkiye’deki kullanıcılara mecbur tuttuğu yeni gizlilik sözleşmesiyle ilgili soruşturma başlatan Rekabet Kurulu Whatsapp konusunda kararını verdi. 

Yakın zaman önce Whatsapp, bir duyuru yayınlayarak Türkiye’deki kullanıcılar için yeni gizlilik sözleşmesinin söz konusu olduğunu ve bunu 8 Şubat’a kadar onaylamayan kullanıcıların artık Whatsapp’ı kullanamayacağını bildirmişti.

Konuya dair a’dan z’ye tüm detayları Whatsapp’ın Gizlilik Politikasıyla İlgili Bilinmeyenler (Detaylı Analiz) başlıklı makalede yazmıştık. Ayrıntılı bilgi almak ve detaylı okuma yapmak için ilgili makaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Evet, işte bu makalede detaylarının anlatıldığı Whatsapp’ın yeni gizlilik sözleşmesine ilişkin, Rekabet Kurulu geçtiğimiz günlerde bir soruşturma başlatmıştı. Bu konuya dair detayları okumak içinse WhatsApp Hakkında Soruşturma Başlatıldı başlıklı makaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Gizlilik Politikası Hakkında Soruşturma

Hatırlanacağı üzere Rekabet Kurulu, Whatsapp’ın Türkiye’deki kullanıcılara mecbur tuttuğu yeni gizlilik politikasıyla ilgili bir soruşturma başlatmıştı. Bu kapsamda Rekabet Kurulu’nun konuya dair yaptığı açıklama şöyleydi;

“Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsAppInc.veWhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.”

Şimdiyse Rekabet Kurulu Whatsapp konusunda karara vardığını açıkladı.

Rekabet Kurulu Whatsapp Konusunda Karara Vardı 

Rekabet Kurulu’nun Whatsapp ve Facebook hakkında yürüttüğü soruşturma için paylaştığı karar şu şekilde:

“Düzenlenen rapora ve incelenen dosya kapsamına göre, 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca; Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

Bu arada Whatsapp, gizlilik sözleşmesi ve hizmet şartlarında değişikliğe gideceğini açıklamasının ardından büyüyen tepki nedeniyle, 8 Şubat’ta yürürlüğe sokmayı planladığı uygulamayı, 15 Mayıs’a kadar ertelediğini duyurmuştu. Bakalım bundan sonraki süreçte neler olacak. Gelişmeleri anlık olarak sizlere aktarıyor olacağız.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.