İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yeni taksi sistemi hakkında Twitter hesabından önemli paylaşımlarda bulundu.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen özellikle İstanbul’da taksi odağındaki problemlere yönelik çözüm arayışı sürüyor.

Bu arada hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı, taksilerle alakalı bir genelge hazırlayarak 81 il valiliğine göndermişti. İçişleri Bakanlığı’ndan Taksiciler İçin 12 Kural başlıklı haberde bu konuya dair detayları okuyabilirsiniz. Bu yazıda ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni taksilerle ilgili planladığı iyileştirmelere dair detayları aktaracağız. Zira geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kişisel Twitter hesabından kısa bir tiwit serisi (flood) yayınlayarak yeni taksi sistemi hakkında bilgi verdi.

Yeni Taksi Sistemi Neleri Barındırıyor?

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip metropollerinden biri olan İstanbul’da özellikle son zamanlarda fark edilir ölçüde artan taksi odağındaki problemlere kalıcı çözümler bulunmaya çalışılıyor. Bu minvalde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir takım iyileştirmeler planlıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu taksiler odağında yapılacak olan iyileştirmelerle ilgili kişisel Twitter hesabından açıklamada bulundu. İşte İmamoğlu tarafından paylaşılan tiwitler ve yeni taksi sisteminin detayları;

  • Maaş, sosyal yardımlar ve tüm primler dahil ortalama aylık NET 6.622 TL olacak.
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi taksi şoförlerine yılda 2 maaş performans primi ödenecek.
  • Yılda 2 defa giyim yardımı yapılacak.
  • Eve gidiş gelişte servis sağlanacak.
  • 1 öğün yemek ücreti ayrıca ödenecek.
  • Mesai saatleri, İş Kanunu’ndaki gibi haftada 45 saat olacak.
  • SGK ödemeleri haftada 45 saat, ayda 30 güne göre yapılacak.
  • Güvenli ve konforlu yolculuk içim şoförlere düzenli eğitimler verilecek.

İBB tarafından yapılması planlanan taksilerle ilgili bu iyileştirmeler gösteriyor ki hem sistem daha stabil ve işler bir hale gelecek hemde taksi şoförlerinin hakları korunmuş olacak. Ayrıca korsan taksiciliğin önüne de geçilmiş olacak. Elbette ilerleyen süreçte bu iyileştirmeler detaylandırılacaktır. Böylesi bir durum söz konusu olduğunda yani konuya dair ayrıntılı bilgi aktarımı yapıldığında bunu da yine Branding Türkiye aracılığıyla sizlere aktarıyor olacağız.

Bu arada bitirmeden evvel taksi krizi için yeni kanun taslağı hazırlandığını da hatırlatalım. Bu sayede artık plakalar elden ele geçmeyecek. Bunun sonucunda ise taksi şoförleri emeklerinin karşılığını alabilecekler.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.