Sert ekonomik kriz ve yüksek enflasyon yaşayan ülkelerin para birimi öyle değersizleşir ki insanlar, temel ihtiyaçlara dair ürün ve hizmet satın almak için bavul dolusu para ödemek zorunda kalır. Bunun son örneği Venezuela’da yaşandı. Biz de bu içerikte Venezuela’daki ekonomik krizin ibretlik fotoğraflarını derledik.

Gelişmemiş veya gelişmekte olan birçok ülkenin ekonomi modeli üretim odaklı değildir. Tüketim ekonomisine sahip ülkelerde ise belli aralıklarla sert ekonomik krizler yaşanmaktadır. Bunun son örneği Venezuela’da yaşandı.

Venezuela’da Ekonomi Çöktü

Ekonomik kriz denilince kafanızda bir şablon oluşmuyorsa Venezuela’daki durumu özetlediğimiz bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Uluslararası mali sistemin işleyişini düzenleyen IMF (International Monetary Fund – Uluslararası Para Fonu) Venezuela’da yaşanan ekonomik kriz için geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. IMF’nin yaptığı açıklama, çarpıcı bir gerçeği de gözler önüne serdi. Zira IMF’ye göre Venezuela’daki enflasyon  yüzde 1 milyon seviyelerine ulaşabilir.

Paradan 5 Sıfır Atıldı

Venezuela hükumeti, ülkede yaşanan ekonomik kriz için daha doğrusu krizin etkilerini hafifletmek adına bir mücadele planı başlattı. Venezuela hükumetinin başlattığı mücadele planın ilk aşamasında, Venezuela’nın para birimi olan Bolivar’dan 5 sıfır atıldı. Yeni para biriminin adı ise “Egemen Bolivar” oldu.

Para biriminden 5 sıfır atılması ve para biriminin adının değiştirilmesi Venezuela’daki alım gücüne etki etmedi. Zira alım gücü hala aynı seviyede. Diğer bir deyişle, ekonomiyi düzeltmek adına yapılan değişiklikler halkı pek etkilemedi. Bu durumu anlamamızı sağlayansa Reuters muhabiri Carlos Garcia Rawlins‘in Venezuela’da çektiği görüntüler oldu.

Venezuela’daki Ekonomik Krizin İbretlik Fotoğrafları

Reuters muhabiri Carlos Garcia Rawlins tarafından çekilen ve görenleri şaşkına çeviren fotoğraflar, aynı zamanda bir para biriminin değerinin ne kadar düşebileceğini de somut olarak gösteriyor. Şimdi sizleri bu fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz.

2.4 kilogramlık tavuk 16 milyon 600 bin Bolivar

2.4 KG Tavuk 16 Milyon 600 Bin Bolivar

10 adet orta boy havuç 3 milyon Bolivar

10 Adet Orta Boy Havuç 3 Milyon Bolivar

1 paket pirinç 2,5 milyon Bolivar

1 Paket Pirinç 2,5 Milyon Bolivar

1 kilogramlık kırmızı et 9,5 milyon Bolivar

1 KG Kırmızı Et 9,5 Milyon Bolivar

1 kilogramlık beyaz peynir 7,5 milyon Bolivar

1 KG Beyaz Peynir 7,5 Milyon Bolivar

1 kilogramlık domates 5 milyon Bolivar

1 KG Domatet 5 Milyon Bolivar

1adet tuvalet kâğıdı rulosu 2 milyon 600 Bolivar

Venezuela daki Ekonomi Krizin Fotoğrafı - Tuvalet Kağıdı 2 Milyon 600 Bolivar

1 paket hijyenik ped 3.5 milyon Bolivar

Venezuela daki Ekonomik Krizin Fotoğrafı - Kadın Pedi 3,5 Milyon Bolivar

1 paket çocuk bezi 8 milyon Bolivar

Venezuela daki Ekonomik Krizin Fotoğrafları - Çocuk Bezi 8 Milyon Bolivar

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.