Venezuela’daki Ekonomik Krizin İbretlik Görüntüsü

Gelişmemiş ve gelişmekte olan birçok ülkenin ekonomi modeli üretim odaklı olmadığı için tüketim ekonomisine sahip ülkelerde belli aralıklarla sert ekonomik krizler yaşanıyor. Ekonomik kriz yaşayan ülkelerin para birimleri öyle değersizleşiyor ki temel gıda maddeleri veya diğer temel ihtiyaçlara dair ürün ve hizmetleri satın almak için bavul dolusu para ödemek gerekebiliyor. Bunun son örneği Venezuela’da yaşandı. 

Ekonomik kriz denilince kafanızda bir şablon oluşmuyorsa Venezuela’daki duruma bakmanızı tavsiye ederim. Uluslararası mali sistemin işleyişini düzenleyen IMF (International Monetary Fund – Uluslararası Para Fonu) Venezuela’da yaşanan ekonomik kriz için bir açıklama yaptı. IMF yaptığı açıklamada çarpıcı bir gerçeği gözler önüne serdi. IMF’ye göre Venezuela’daki enflasyon %1 milyon seviyelerine ulaşabilir.

Venezuela hükumeti, ülkede yaşanan ekonomik kriz için daha doğrusu krizin etkilerini hafifletmek adına bir mücadele planı başlattı. Venezuela hükumetinin başlattığı mücadele planın ilk aşamasında, Venezuela’nın para birimi olan Bolivar’dan 5 sıfır atıldı. Yeni para biriminin adı ise “Egemen Bolivar” oldu.

Para biriminden 5 sıfır atılmış veya para biriminin adı değiştirilmiş olsa da Venezuela’daki alım gücü pek değişmedi. Reuters haber ajansının muhabiri Carlos Garcia Rawlins Venezuela’da yaşan krizi, çektiği görüntülerle tüm dünyaya gösterdi.

İşte görenleri şaşkına çeviren ve bir para biriminin değerinin ne kadar düşebileceğini somut bir şekilde gösteren ibretlik fotoğraflar…

2.4 kilogramlık(kg) bu tavuk, Bakent Caracas’ta 16 milyon 600 bin Bolivar değerinde:

10 adet orta boy havuç 3 milyon Bolivar:

Halkın yeni ekonomik düzen öncesinde bol bol depolamaya çalıştığı, ancak zor bulduğu bu paket pirinç tam 2,5 milyon Bolivar:

Bir kilogram(kg) kırmızı et 9,5 milyon Bolivar:

Bir kilogram(kg) beyaz peynir 7,5 milyon Bolivar:

Bir kilogram(kg) domates 5 milyon Bolivar:

Bir adet tuvalet kâğıdı rulosu 2 milyon 600 Bolivar:

Bir paket hijyenik ped 3.5 milyon Bolivar:

Bir paket çocuk bezi 8 milyon Bolivar:

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir