TEMA Vakfı, Balparmak ve Milli Eğitim Bakanlığı arılar için bir araya geldi. 14 Mayıs 2019’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen bu toplantıda “Arılar Varsa Yarınlar Var” projesinin lansmanı yapıldı.

Markaların; doğal yaşamı destekleyen sosyal sorumluluk projeleri ve doğanın sürdürülebilirliğine olan hassasiyetleri son zamanlarda bir hayli arttı. En son TEMA, Balparmak ve MEB “Arılar Varsa Yarınlar Var” adlı bir proje gerçekleştirdi. Projenin lansmanı ise geçtiğimiz günlerde Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi

Proje kapsamında belirlenen 30 ilde yer alan ilkokullardaki öğrencilere arılarla ilgili eğitimler verilmesi planlanıyor. Proje dahilinde verilecek eğitimlerle, çocuklara arıların doğa ve insan için ne denli önemli olduğu anlatılacak. Böylece çocuklarda doğaya dair bir farkındalık sağlanmış olacak. Diğer bir ifadeyle eğitim boyunca çocuklara; dünyadaki bitkilerin yüzde 80’inin polenini doğaya dağıtarak, yaşamın çeşitliliğinde büyük bir görev üstlenen arıların tabiat için ne denli önemli olduğu anlatılacak.

Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi

Bu arada “20 Mayıs Dünya Arı Günü” vesilesiyle İstanbul’da bir bisiklet turu düzenlenecek. “Arıların İzinde Bisiklet Turu” konsepti bu etkinlikte katılımcılar, deyim yerindeyse arıların izinde pedal çevirecekler.

Proje 3 Yıl Sürecek

Üç yıl sürmesi planlanan Arılar Varsa Yarınlar Var adlı proje için arilarvarsa.org web sitesi hazırlandı. Projeye dair tüm detaylar ve proje kapsamında yapılacak etkinliklerle ilgili güncel bilgiler bu site üzerinden paylaşılacak. Bu arada proje sonunda 70 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

14 Mayıs 2019’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Altıparmak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak ve Balparmak Pazarlama Direktörü Dr. Pınar Nokay projeye dair bilgi verdi.

Altıparmak, proje tanıtım toplantısında projeye dair bilgi verirken, arıların yalnızca balla özdeşleştirilmemesi gerektiğini vurguladı. Buna göre arının yalnızca bal üretimi için değil, çevrenin korunması ve tarımsal sürdürülebilirlik için de değerinin bilinmesi gerektiği vurgulandı.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise yaptığı açıklamada projenin detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Ataç’ın farkındalık sağlamayı amaçladıklarını vurguladığı açıklaması şöyle;

“Proje ile arıların doğa ve insan için önemi, ekosisteme katkıları ve arıları korumak için neler yapılabileceği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Proje çocuklara ve yetişkinlere yönelik eğitim, etkinlik ve bilgilendirici bir web sitesinden oluşuyor. Bu çerçevede 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerini iki ders saatini kapsayan eğitimlerle buluşturarak onlara bir arı farkındalık kiti veriyoruz. Yetişkinlere ise 30 ilde farkındalık stantları, 10 ildeArıların İzinde Bisiklet Turları ve bilgilendirici web sitesi ile ulaşıyoruz. Üç yıl sürmesini planladığımız proje boyunca 50 ilde 46 bin 500’ü çocuk olmak üzere toplamda 70 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu değerli projede emeği geçen başta Millî Eğitim Bakanlığı ve Balparmak olmak üzere herkese doğa adına teşekkürlerimizi sunuyorum.”


💡 İklim İçin Kadın Liderler Projesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.