arilar-varsa-yarinlar-var-projesi

TEMA Vakfı, Balparmak ve Milli Eğitim Bakanlığı arılar için bir araya geldi. 14 Mayıs 2019’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen bir toplantıyla “Arılar Varsa Yarınlar Var” projesinin lansmanı yapıldı.

Markaların doğal yaşamı destekleyen sosyal sorumluluk projeleri ve doğanın sürdürülebilirliğine olan hassasiyetleri son zamanlarda artış gösterdi. En son TEMA, Balparmak ve MEB “Arılar Varsa Yarınlar Var” proje kapsamında bir araya geldi.

Arılar Varsa Yarınlar Var

Proje kapsamında 30 il belirlendi. Belirlenen 30 ildeki ilkokullardaki öğrencilere bu konuyla ilgili eğitimler verilmesi planlanıyor. Proje dahilinde verilecek eğitimlerle, çocuklara arıların doğa ve insan için öneminin, ekosisteme katkılarının anlatılması ve bu konuda farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Eğitimde çocuklara, dünyadaki bitkilerin yüzde 80’inin polenini doğaya dağıtarak, yaşamın çeşitliliğinde büyük bir görev üstlenen arıların yarınlarımız için önemi anlatılacak.

Arıların izinde bisiklet turu…

Bu arada “20 Mayıs Dünya Arı Günü” olması nedeniyle  İstanbul’da bir bisiklet turu da düzenlenecek. Bu kapsamda katılımcılar arıların izinde pedal çevirecekler.

Proje 3 Yıl Sürecek

Arılar Varsa Yarınlar Var adlı proje için  “arilarvarsa.org” internet sitesi hazırlandı. Proje detayları başta olmak üzere bu konuya merak duyan herkes siteyi ziyaret ederek, bilgi alabilecek.

Projenin 3 yıl sürmesi ve proje sonunda 70 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

14 Mayıs 2019’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Altıparmak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak ve Balparmak Pazarlama Direktörü Dr. Pınar Nokay yer alarak, projenin detaylarını anlattılar.

Arılar Tarımsal Sürdürülebilirlik İçin Çok Değerli

Altıparmak, proje tanıtım toplantısında projeye dair verdiği bilgi verirken, arıların yalnızca balla özdeşleştirilmemesi gerektiğini vurguladı. Zira arının yalnızca bal için değil, çevrenin korunması ve tarımsal sürdürülebilirlik için de çok değerli ve vazgeçilmez bir canlı olduğu belirtildi.

Projenin Detayları

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç yaptığı açıklamada projenin detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Ataç’ın farkındalık sağlamayı amaçladıklarını vurguladığı açıklaması şöyle; “Proje ile arıların doğa ve insan için önemi, ekosisteme katkıları ve arıları korumak için neler yapılabileceği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Proje çocuklara ve yetişkinlere yönelik eğitim, etkinlik ve bilgilendirici bir web sitesinden oluşuyor. Bu çerçevede 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerini iki ders saatini kapsayan eğitimlerle buluşturarak onlara bir arı farkındalık kiti veriyoruz. Yetişkinlere ise 30 ilde farkındalık stantları, 10 ilde Arıların İzinde Bisiklet Turları ve bilgilendirici web sitesi ile ulaşıyoruz. Üç yıl sürmesini planladığımız proje boyunca 50 ilde 46 bin 500’ü çocuk olmak üzere toplamda 70 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu değerli projede emeği geçen başta Millî Eğitim Bakanlığı ve Balparmak olmak üzere herkese doğa adına teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir