Global e-ticaret markası eBay duyurdu: GittiGidiyor kapatılıyor. Pazartesi günü kamuoyuna yansıyan haberlere göre eBay, aldığı kararla Türkiye’deki faaliyetlerine son veriyor.

Son zamanlarda kadim dijital araçlar, uygulamalar ve markaların birer birer hayatımızdan çıktığına şahit oluyoruz. Mesela önce Alexa.com kapatıldı. Sonra Internet Explorer hayatımızdan çıktı. Bunların bazısı miadını dolduran uygulamalar. Yani mecburen kapatılıyor ve global düzeyde gerçekleşiyor. Bizi asıl üzen, endişelendiren ve ilgilendiren ise Türkiye özelindeki pazardan çekilme kararları. Bunların en dikkat çekicisi ise eBay tarafından dün kamuoyuna duyurulan GittiGidiyor ile ilgili karardı.

Buna göre global e-ticaret devi Türkiye’den çekilme kararı alarak GittiGidiyor’u kapatacağını duyurdu. Peki şimdi ne olacak?

eBay Duyurdu: GittiGidiyor Kapatılıyor

Şubat 2001’de kurulan GittiGidiyor’un yüzde 93’ünü alan eBay, 2016 yılında da hisselerin tamamını alarak şirketin tek sahibi haline gelmişti. Yaklaşık olarak 11 yıldır global e-ticaret devi eBay bünyesinde faaliyet gösteren GittiGidiyor’a satıcılar artık yeni ilan veremeyecek. 18 Temmuz 2022 tarihi itibariyle ise alıcılar yeni satın alma yapamayacak.

Bu arada GittiGidiyor birinci çeyrek sonu itibarıyla eBay’e yaklaşık 4 milyon aktif alıcı kazandırmıştı. Öte yandan eBay, bu durumun yani Türkiye’den çekilme ve GittiGidiyor’u kapatma kararının ikinci çeyrek veya mali yıl bilançosuna somut etki oluşturacağını beklemiyor.

eBay’dan GittiGidiyor Açıklaması

GittiGidiyor’u kapatarak Türkiye pazarından çekileceğini duyuran eBay’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

“eBay bugün Türkiye’deki pazaryeri işletmesi GittiGidiyor’u kapatmak için adımlar atacağını duyurdu. eBay, 2011 yılında GittiGidiyor’un çoğunluk hissesini satın aldı ve işi bağımsız bir platform olarak yürüttü. eBay, küresel olarak ticari operasyonlarını düzenli olarak gözden geçirmektedir ve bu zor ama stratejik kararı pazarda süregelen rekabet dinamiklerine dayalı olarak almıştır.

eBay, platformdan geçişe yardımcı olmak için GittiGidiyor alıcıları ve satıcıları ile yakın bir şekilde çalışacak ve bugün daha sonra onlarla daha ayrıntılı bilgileri doğrudan paylaşacak. Bugünden itibaren satıcılar yeni ürün listeleyemeyecek ve 18 Temmuz‘dan itibaren alıcılar yeni alım yapamayacak. Alıcılar ve satıcılar 5 Eylül 2022‘ye kadar Hesabım sayfalarına erişebilecekler.

GittiGidiyor işinin kapatılmasının eBay’in 2. çeyrek veya tüm yıl sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor. Referans olarak, GittiGidiyor, eBay’in 2022 yılının ilk çeyreği sonundaki konsolide aktif alıcı sayısına yaklaşık 4 milyon aktif alıcı katkıda bulunmuştur.”


Sektörel Kitaplarda İndirim

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.