TEMA’dan İklim İçin Kadın Liderler Projesi! Tema 2018’in Ağustos ayında başlattığı bu projeyle iklim değişikliği konusunda kadınların etkin rol almasını hedefliyor.

TEMA tarafından hayata geçirilen İklim İçin Kadın Liderler Projesi; TEMA bünyesindeki kadın gönüllülerin, iklim değişikliği konusunda kapasitelerinin artırılmasını ve kadınların yerelde iklim savunuculuğu yapabilmelerinin desteklenmesini hedefliyor.

Tema’dan İklim İçin Kadın Liderler Projesi

TEMA, “İklim için Kadın Liderler Projesi”nde bugüne kadar gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönem için planlanan çalışmalarla ilgili detayları paylaşmak üzere kadın gazetecilere yönelik bir toplantı gerçekleştirdi.

TEMA Vakfı tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz Havzası sebebiyle Türkiye’nin iklim değişikliğine karşı en hassas ve riskli bölgelerden biri olduğu belirtildi. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, toplumdaki her kesimin iklim değişikliğinin etkilerini farklı boyutlarda olsa da muhakkak yaşadığını belirtti.

İklim Değişikliği En Çok Kadınları Etkiliyor

TEMA Başkanı Ataç basın toplantısında önemli noktalara parmak bastığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ne yazık ki dünyada iklim değişikliğinden en çok kadınlar etkileniyor. Özellikle az gelişmiş ülkelerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin önündeki engeller; ailenin bakımı, yemeği, ısınması ve suyunun tedarik edilmesi gibi rolleri kadınlara yüklüyor. Yine toplumsal yapı nedeniyle özellikle tarımda kadınlar aktif rol almasına rağmen toprağın sahibi erkekler oluyor. İklim değişikliğinin yarattığı problemlere karşı kadınlar tarlası için destek alamıyor. Şartlarını iyileştiremiyor. Tarlada çalışan, üreten kadınken; iklim değişikliğine karşı desteklenen fonlardan yararlanan genelde erkekler oluyor. İklim değişikliğinin olumsuz etkileri bu sorunlar nedeniyle kadınların yaşamını daha da zor hale getiriyor. Sadece üretim ve toplumsal yaşamda değil, karar alma süreçlerinde de kadınlar yeteri kadar temsil edilmiyor.

Ataç, kadınların iklim değişikliğinden erkeklere oranlara daha çok etkilenmesine karşın iklim politikalarına yönelik alınan kararlarda kadınların söz hakkının erkekler kadar olmadığını vurgulayarak bu konuya da açıklık getirdi. Ataç’ın bu konuya ilişkin açıklaması ise şöyle:

İklim değişikliğinden kadınlar erkeklere oranla daha fazla etkilenmesine rağmen iklim politikalarının oluşturulmasında kadınların temsil oranı çok az. Dr. Barış Gencer Baykan’ın araştırmalarına göre; müzakerelerde Türkiye delegasyonundaki kadın temsiliyeti oranı %35 seviyesindedir. Çevre ve iklim konusunda yürütülen çalışmalarda hızlı hareket edip etkin sonuçlar alabilen kadınlar, konuyla ilgili karar sürecinde yer alamıyor. Türkiye’nin 81 ilinde bulunan temsilcilerimiz ve gönüllülerimiz arasında kadın erkek oranımızın eşit seviyede olmasından büyük mutluluk duyuyoruz ve iklim hareketinde de eşit temsiliyeti çok önemli görüyoruz. İklim için Kadın Liderler Projesi ile Vakıf temsilcilerimizi hem iklim değişikliği konusunda bilgilendirip bilinçlendiriyor hem de iklim savunuculuğu yapmaları ve konuya liderlik etmeleri için destekliyoruz.”

Proje Bir İlk

TEMA Vakfı, projenin CFLI (Kanada Yerel Girişimler Fonu) kapsamında desteklendiğini ve  gönüllülerin bölgelerinde sera gazı azaltımı ve etki azaltımı gibi konularda savunuculuk çalışmaları yapmalarını desteklemek ve yerel yönetimlerden iklim eylem planı talep etmelerini sağlamak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini açıkladı.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı’nda uzun zamandır iklim çalışmalarının yürütüldüğünü ancak vakıf olarak ilk defa kadınlara yönelik bir proje gerçekleştirdiklerini belirtti. Deniz Ataç, konuya ilişkin şunları söyledi;

“Proje kapsamında Kasım 2018’de İstanbul’da düzenlediğimiz İhtiyaç Analizi Çalıştayı çıktılarıyla tasarladığımız eğitim programımızı Gaziantep’te uyguladık, webinar ve online eğitimler de düzenleyerek toplamda 29 ilde 86 temsilcimize eğitim verdik. Şimdi de onları savunuculuk konusunda destekleyeceğiz, yerel yönetimlere başvurmalarını, sera gazı emisyonlarının azaltımıyla ilgili girişimlerde bulunmalarını teşvik edeceğiz.”


💡 Yaani’de Aramalar Ağaca Dönüşüyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.