Türkiye’nin aktif büyüklük açısından en büyük 7. bankası olan Vakıfbank, Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ndeki toplantıda “VakıfBank Kültür Yayınları”nı kamuoyuna duyurdu.

Yayıncılık sektörüne yeni bir marka dahil oldu. Türkiye’nin önemli bankalarından biri olan Vakıfbank himayesinde, Vakıfbank Kültür Yayınları kuruldu. Yayınevinin kamuoyuna tanıtımı amacıyla Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde bir toplantı gerçekleştirildi.

Vakıfbank Kültür Yayınları Kuruldu

Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent, VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, VakıfBank emektar Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alptekin, VBKY Genel Yayın Yönetmeni A. Tarık Çelenk, VakıfBank Yönetim Kurulu Üyeleri ile üst düzey yöneticileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını ise VakıfBank Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alptekin gerçekleştirdi. İşte Alptekin’in açılış konuşması;

“En büyük zaferlerin bile başlangıcı adımdır. Hayal etmezseniz başaramazsınız. Uzun hizmet hayatımda kültür çalışmaları üzerinde düşündüm. Hep, ‘Ecdadın bize emanet ettiği Vakıflar Genel Müdürlüğü ve onun ekonomik parçası olan VakıfBank’ın neden yayınevi yok?’ diye sordum. VakıfBank yayın hayatına başlamalıydı; bu bir ihtiyaç, boşluk ve tarihi vebal ile görevdir. Genel Müdürümüzün bu işe inanması ve yapacak ekibi oluşturmasıyla, bir yıla yakın bir zamanda böylesi güzel bir emek ortaya çıktı”

VakıfBank Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alptekin

Alptekin’den sonra sözü  Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. A. Ziya Taşkent devraldı. Taşkent konuşmasında, VBKY’nin tanıtımının, kültürel anlamı ve tarihi önemi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı;

“Burası devlet eliyle hizmete sunulan ilk kütüphane. 1884’te faaliyete geçirildi, ilim ve kitabetin merkezi oldu. Bugün burada olmamıza vesile olan VakıfBank, kendi adında taşıdığı Vakıf sözcüğünün vadettiği, çağrıştırdığı amaca da uygun olarak hareket etti. Yani ticari kaygıyı öncelemeden, toplumsal faydayı öne çıkararak yürekli bir gelişmede bulundu” şeklinde konuştu.

Deneyimli Bir Ekibiz

Taşkent konuşmasını şu sözlerle sona erdirdi:

“Alanında önemli deneyimlere sahip kişilerden oluşan yayın ekibimiz, kurumsal bir çatı altında bir araya gelmiştir. 6 aydır olağanüstü çabayla çalışan VBKY, 20’ye yakın nitelikli kitabın basımını gerçekleştirmiş, 100’e yakın kitabı da yayın havuzuna alarak yayın kuruluna sunmuştur. VakıfBank Kültür Yayınları olarak; tıpkıbasımlar ve ilk basımlar gibi referans kitaplara, Türk ve dünya klasiklerinden özel arşiv serilere ve çok satan yazarların eserlerine hayat vermeyi hedefliyoruz. Sanat alanında, klasiklerle birlikte sanat tarihi incelemelerini ve sanata özendirici eserlere de hayat verecek VakıfBank Kültür Yayınları, çocukların pedagojik gelişimlerine katkıda bulunacak eserleri de yayın dünyamıza kazandıracaktır”

VBKY’nın Vizyonu

VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan toplantıda VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) neden kurulduğuna dair ve VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) vizyonu ile ilgili bilgiler verdi. Bu arada Özcan, VBKY logosunda bulunan ‘vb’ harflerini ‘ve benzersiz’ olarak yorumladıklarını ifade etti.

Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı

Özcan, yıl içinde geniş bir yelpazede pek çok kitabın okuyucuyla buluşacağını belirterek “geçmişten aldığımız gücü, geleceğe taşıma vazifemizin önemli bir parçası da kültür yayıncılığıdır” dedi. Özcan yaptığı açıklamada VakıfBank’ın kültür dünyasına katkıda bulunacağını ve ilk olarak TÜYAP Kitap Fuarı’nda okuyucuyla buluşacağını belirtti. Özcan konuşmasının sonunda kitaplarla ilgili şu bilgileri verdi: 

“Sürgünde Muhalefet: Namık Kemal’in Hürriyet Gazetesi 1868-1869 önemli bir eser. Hürriyet, dönemin toplumsal ve siyasal görüşlerini genişçe aktaran, fikir adamı Namık Kemal’in sürgün yıllarında Ziya Paşa’yla beraber Avrupa’da yayınladıkları gazetenin adıdır. Latin harfli alfabemizle ilk kez okuyucuyla buluşacak birinci kitap, belirtilen yıllarda Namık Kemal’in editörlüğünü yaptığı gazetenin ilk 50 sayısını içeriyor. Bir diğer önemli kitabımız ise Kuruluş: Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Spor Kulübü’ne. Bu eserde, 1904-1907 yılları arasındaki Türk futbolunun erken çağına da ışık tutuluyor.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.