UNICEF Eğitimde Eşitsizlik Raporu Hazırladı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) “Adil Olmayan Bir Başlangıç” adı altında bir araştırma yaptı. Araştırma raporu UNICEF’e bağlı araştırma merkezi Innocenti tarafından hazırlandı.

“Eğitimde Eşitsizlik” odağındaki araştırma Türkiye’nin de içinde bulunduğu 41 ülkede yapıldı. Yapılan araştırmaya göre, eğitimde eşitsizliğin en yaygın görüldüğü ülkelerin Bulgaristan ve Malta olduğu açıklandı. Almanya genel eğitim eşitliği açısından 23’üncü sırada yer aldı.

Raporda Avrupa Birliği (AB) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü‘nün (OECD) verileri değerlendirildi. Araştırmanın yapıldığı ülkelerde çocuklara okul öncesi dönemde verilen destek ile ilkokul ve ortaokulda sunulan imkanlar karşılaştırıldı. Raporda ebeveynlerin eğitim durumu, göçmen kökenli olmak, cinsiyet, okul türü gibi etkenlerden hangilerinin eğitimde eşitsizliğe yol açtığı incelendi.

Araştırma sonuçlarına göre, araştırmanın yapıldığı bütün ülkelerde ebeveynlerin eğitim ve sosyal durumunun çocukların eğitim başarısını etkilediği açıklandı. Araştırmanın gerçekleştirildiği 16 ülkede, yoksul ailelerinin çocuklarının ekonomik durumu iyi olan ailelere kıyasla okulöncesi eğitimden daha az yararlandığı belirlendi.

Okul öncesi eğitimde Litvanya, İzlanda ve Fransa en üst sıralarda, Türkiye ise son sırada yer aldı. Raporun 2015 yılı verilerine göre, Türkiye’de her üç çocuktan ikisinin zorunlu eğitim öncesi anaokuluna gittiği ve  çocukların 68,6’sı ilkokula başlamadan önce haftada en az bir saat okul öncesi eğitim imkânından yararlanıldığı belirtildi.

Raporda, OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü)’nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2015 araştırmasında Türkiye hakkında yeterli veri bulamadı. Bu sebeple Türkiye, ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki eğitim eşitsizliği açısından yapılan karşılaştırmalarda yer alamadı. Rapora göre, ilkokulda eğitim eşitliğinin sağlandığı ülkelerden ilk 3’ü Hollanda, Letonya ve Finlandiya, eşitsizliğin en çok görüldüğü ülkelerin ilk 3’ü ise Malta, İsrail ve Yeni Zelanda oldu.  15 yaş grubu çocuklar arasında eğitim eşitliğinin en fazla olduğu ülkelerin ilk 3’ünün Letonya, İrlanda ve İspanya olduğu açıklandı. Raporda Bulgaristan,Malta ve İsrail’de 15 yaş grubundaki çocukların eğitimde aynı imkanlardan yararlanamadığı dikkatleri çekti.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir