Kasım ayının ikinci haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım2″de yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Kasım ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Youtube, Tesla, Pepee, Türk Telekom, Harley Davidson, Pinterest, Tinder, Ford ve Microsoft ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım2

Kasım ayının ikinci haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Youtube, Content ID’ye 100 Milyon Dolardan Fazla Para Harcadı

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle başlıyoruz. Youtube, korsan içeriklerle mücadele konusunda, Content ID teknolojisi üretmişti. Bunun tanıtımı ise Google tarafından gerçekleştirilmişti. Youtube, Content ID için 100 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını açıkladı. Youtube 2007 yılından itibaren video tanımlama hizmeti adı altında Content ID hizmeti veriyor. Bu hizmet sayesinde telif içeren videolar otomatik olarak tespit edilip, daha sonra telif sahiplerine ne yapmak istedikleri soruluyor. Bundan sonra da Youtube, Content ID teknolojisini video içeriklerinin tüm telif hak taleplerini bulmak için kullanacak. Zira telif taleplerinin %90’dan fazlası Youtube için önemli bir ekonomik kaynak oluşturuyor. Bu arada Content ID, 2017 Ekim’den 2018 Eylül ayına kadar tüm müzik teliflerine 1,8 milyar dolar ödedi.

Tesla’ya Yeni Yönetim Kurulu Başkanı

Elon Musk hakkındaki iddialar sebebiyle Tesla ağır cezalar aldığı için Tesla, yönetim kurulu başkanını değiştirdi. Şirketin yeni yönetim kurulu başkanı ise 2014’ten beri Tesla’da görev alan Robyn Denholm oldu. Bu arada Elon Musk, şirketin genel müdürü olarak görevini sürdürmeye devam edecek.

Pepee, Amazon Prime İle Dünyaya Açılıyor

“Dünyadaki tüm çocuklara dokunabilmek” amacıyla Düşyeri Stüdyosu ile Amazon Prime ortak oluyor. Youtube’da ayda 30 milyon trafik sağlayan Pepee çizgi dizisi, artık İngilizce olarak Amazon Prime’da yayınlanacak. Düşyeri 2008’de “Dünyanın bütün çocukları için” sloganıyla yola çıkmıştı. Bu hedef çerçevesinde ilk büyük adımı attıklarını söyleyen Düşyeri Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç, uluslararası pazarda Türkiye’yi temsil edecekleri için gururlu olduklarını söyledi.

Türk Telekom Son 9 Ayda 15 Milyar TL Gelir Sağladı

Teknoloji Haberleri’ne Türk Telekom ile ilgili bir gelişmeyle devam ediyoruz. Türk Telekom, 2018’in ilk 9 aylık raporunu açıkladı. İlk 9 aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını açıklayan Türk Telekom’un, 9 ayda abone sayısı 44,7 milyona ulaştı. Bunun sonucunda Türk Telekom yıllık %12,7 büyüme ile 15 milyar TL kazanç sağladı. Son 11 yılın rekor büyümesini yaşayan Türk Telekom geçen yılın aynı dönemine göre yatırım harcamalarını %76 arttırmıştı. Buna göre Türk Telekom, 2,6 milyon TL yatırım harcaması yaptığını açıkladı.

Harley Davidson, Elektrikli Motosikletini Tanıttı

Teknoloji Haberleri’ne elektrikli araçlarla ilgili gelişmeyle devam ediyoruz. Harley Davidson, ilk olarak 2014’te duyurduğu elektrikli motoru Live Wire’ı geçtiğimiz günlerde Milano’da düzenlenen Avrupa Motosiklet Fuarı’nda (EICMA), gösterime sundu. Şirket, Live Wire’ı 2022’de piyasaya sunmayı hedefliyor. Bu arada Live Wire; 3 farklı seviye ile şarj dolumu yapabiliyor.

Pinterest’te Tek Reklam İle Birçok Ürün Tanıtım Dönemi

Pinterest, tek reklam ile birçok ürün tanıtmayı sağlayan “Promoted Carousel” reklam modelini duyurdu. Promoted Carousel ile reklam verenler bir ürüne ait 5 farklı görsel kullanabilecek veya 5 farklı ürünü tek paylaşımda tanıtabilecek.


💡 Türkiye’nin en büyük Pinterest topluluğuna sahip olan Branding Türkiye’yi Pinterest‘te takip edebilirsiniz.


Tinder’ın Yıllık Geliri 800 Milyon Dolara Ulaşıyor

4,1 milyon ücretli abonesiyle Tinder’ın yıllık geliri 800 milyon dolara ulaştı. Üçüncü çeyrek raporunu açıklayan arkadaşlık platformu Tinder, 2018’de %29’luk bir büyüme yaşadı. Bu büyüme ile şirket 444 milyon dolar gelir sağladı. Bu arada Tinder’a ödeme yapan abonelerin sayısı 7.7 milyondan 8.1 milyon kullanıcıya ulaştı. Son çeyrekte ise şirket yetkilileri bu artışın devam edeceğini düşünüyor. Analistler, Tinder’ın 2018’i 800 milyon dolar ile kapatmasını öngörüyor.

Ford Elektrikli Scooter Şirketi Spin’i Satın Aldı

Teknoloji Haberleri’ne bir satın alma duyurusuyla devam ediyoruz. Ford, Spin’i 40 milyon dolara satın aldı. Farklı ulaşım yöntemlerini de deneyen Ford, elektrikli scooter şirketi Spin ile anlaşmaya vardı. Ford’un Spin’i bünyesine katmasıyla beraber ilk hizmetini Detroit şehrinde sunmaya hazırlanıyor. Ford’un hedefi ise gelecek yıl içinde 100 şehre yayılmak. Bu arada Spin, 13 şehirde elektrikli scooter hizmeti veriyor. Kullanıcılardan dakika başı 15 cent alan Spin, şehir trafiğini azaltmaya yönelik bir uygulama. Ford’un çözmeye çalıştığı sorunlardan olan şehir içi ulaşım trafiğini azaltmak, Spin uygulaması ile gerçekleşeceğe benziyor.

Microsoft, Oyun Stüdyoları Satın Alıyor

Amerikalı teknoloji devi Microsoft oyun geliştirme konusunda bünyesine yeni kuruluşlar katıyor. X018 etkinliğine katılan Microsoft, inX Entertainment ve Obisidian Entertainment’i bünyesine kattı. Microsoft gelecek zamanlarda da başka oyun geliştirme stüdyolarıyla anlaşmaya gidecek. Bunların; Ninja Theory, UndeadLabs, Compulsion Games ve Playground Games gibi firmalar olduğu, X018 etkinliğinde açıkladı.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım2”de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.