Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım2

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Kasım (2018) ayının ikinci haftasını geride bıraktık. Yeni haftanın dijital ve teknoloji odaklı gelişmelerini hazırlayıp, derledik. 

Haftanın öne çıkan teknolojik gelişmeleri arasında Youtube, Tesla, Pepee, Türk Telekom, Harley Davidson, Pinterest, Tinder, Ford ve Microsoft gibi markalar yer alıyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki teknoloji gelişmeler konusunda oldukça yoğun bir haftaydı. Gelişmeleri takip etmekte zorlandık diyebilirim. Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu gelişmelere göz atalım.

Youtube, Content ID’ye 100 milyon Dolardan Fazla Para Harcadı

Youtube, korsan içeriklerle mücadele konusunda, Content ID teknolojisi üretmişti. Bunun tanıtımı ise Google tarafından gerçekleştirilmişti.

Youtube, Content ID için 100 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını açıkladı. Gelecek yılda Youtube, Content ID teknolojisini video içeriklerinin tüm telif hak taleplerini bulmak için kullanacak. Telif taleplerinin %90’dan fazlası Youtube için önemli bir ekonomik kaynak oluşturuyor. Content ID, 2017 Ekim’den 2018 Eylül ayına kadar tüm müzik teliflerine 1,8 milyar dolar ödedi.

Youtube 2007 yılından itibaren video tanımlama hizmeti adı altında Content ID hizmeti veriyor. Bu hizmet sayesinde telif içeren videolar otomatik olarak tespit edilip, daha sonra telif sahiplerine ne yapmak istedikleri soruluyor.

Tesla’ya Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Atandı

Tesla, RobynDenholm’ı şirketin yönetim kurulu başkanlığına atadı. Elon Musk hakkında iddialar sebebiyle şirket ağır cezalar alıyordu. Bu durum karşısında Tesla, yönetim kurulu başkanını değiştirdi. Bunun sonucunda geçtiğimiz günlerde Robyn Delholm görevi Elon Musk’tan devraldı. Bu arada Robyn Delholm, 2014’den bu yana Tesla’da görevini sürdürüyordu.

Elon Musk, şirketin genel müdürü olarak görevini sürdürmeye devam edecek. Zaten Elon Musk, sahtecilik iddialarının sonuçlanmasına dair şirket ile görev devri konusunda anlaşmıştı.

ElonMusk, Delholm içinse; “Robyn’in hem teknoloji hem de otomobil teknoloji endüstrisinde geniş tecrübesi var ve son 4 yıl içinde; karlı şirket olmada bize yardımcı olarak Tesla’nın Yönetim Kurulu üyesi olarak önemli katkıda bulundu.” demişti.

Pepee, Amazon Prime İle Dünyaya Açılıyor

Düşyeri stüdyosu Amazon Prime ile iş birliği yapıyor. “Dünyadaki tüm çocuklara dokunabilmek” amacıyla Düşyeri ve Amazon Prime ortak oluyor.

Youtube’da ayda 30 milyon trafik sağlayan Pepee çizgi dizisi, artık İngilizce olarak Amazon Prime’da yayınlanacak. Düşyeri 2008’de “Dünyanın bütün çocukları için” sloganıyla yola çıkmıştı. Bu hedef çerçevesinde ilk büyük adımı attıklarını söyleyen Düşyeri Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç, uluslararası pazarda ülkemizi temsil edecekleri için gururlu olduklarını söyledi.

Türk Telekom Son 9 Ayda 15 Milyar TL Gelir Sağladı

Türkiye’nin önemli telekomünikasyon şirketlerinden olan Türk Telekom, 2018’in ilk 9 aylık raporunu açıkladı. İlk 9 aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını açıklayan Türk Telekom’un, 9 ayda abone sayısı 44,7 milyona ulaştı. Bunun sonucunda Türk Telekom yıllık %12,7 büyüme ile 15 milyar TL kazanç sağladı.

Son 11 yılın rekor büyümesini yaşayan Türk Telekom geçen yılın aynı dönemine göre yatırım harcamalarını %76 arttırdı. Buna göre Türk Telekom, 2,6 milyon TL yatırım harcaması yaptığını açıkladı.

Harley Davidson, Elektrikli Motosikletini Tanıttı

Dünyanın en büyük motosiklet üreticisi Harley Davidson, elektrikli motorunu Live Wire’ı tanıttı. Live Wire’ı ilk olarak 2014’te duyuran Harley Davidson, büyük bir ilgiyle karşılaşmıştı.

Milano’da düzenlenen Avrupa Motosiklet Fuarı’nda (EICMA), çevre dostu motor gösterime sunuldu. LiveWire 3 farklı seviye ile şarj dolumu yapabiliyor. Ayrıca elektrikli motosiklet anlık tork üreten kalıcı mıknatıslı motoruyla çalışıyor. Harley Davidson’ın, LiveWire’ı 2022’de piyasaya sunması bekleniyor.

Pinterest’te Tek Reklam İle Birçok Ürün Tanıtım Dönemi

Pinterest, tek reklam ile birçok ürün tanıtımı hizmeti verecek. Sosyal medya platformu Pinterest kendini yenilemeye devam ediyor. Yeni reklam formatı deneyen Pinterest, bu format sayesinde reklam verenlerin bir ürününün, çok sayıda tüketiciye ulaşmasını sağlayacak.

Pinterest yeni reklam formatına “Promoted Carousel” adını verdi. Promoted Carousel ile reklam verenler bir ürüne ait 5 farklı görsel kullanabilecek veya 5 farklı ürün tanıtımı yapabilecek.

Tinder’ın Yıllık Geliri 800 Milyon Dolara Ulaşıyor

4,1 milyon ücretli abonesiyle Tinder’ın yıllık geliri 800 milyon dolara ulaştı. Üçüncü çeyrek raporunu açıklayan arkadaşlık platformu Tinder, 2018’de %29’luk bir büyüme yaşadı. Bu büyüme ile şirket 444 milyon dolar gelir sağladı.

Tinder’a ödeme yapan abonelerin sayısı 7.7 milyondan 8.1 milyon kullanıcıya ulaştı. Son çeyrekte ise şirket yetkilileri bu artışın devam edeceğini düşünüyor. Analistler, Tinder’ın 2018’i 800 milyon dolar ile kapatmasını öngörüyor. 

Ford Elektrikli Scooter Şirketi Spin’i Satın Aldı

Ford otomobil üretim markası Spin’i 40 milyon dolara satın aldı. Farklı ulaşım yöntemlerini de deneyen Ford, elektrikli scooter şirketi Spin ile anlaşmaya vardı. Ford’un Spin’i bünyesine katmasıyla beraber ilk hizmeti Detroit şehrinde sunacak. Ford’un hedefi ise gelecek yıl içinde 100 şehre yayılmak.

Spin, 13 şehirde elektrikli scooter hizmeti veriyor. Kullanıcılardan dakika başı 15 cent alan Spin, şehir trafiğini azaltmaya yönelik bir uygulama. Ford’un çözmeye çalıştığı sorunlardan olan şehir içi ulaşım trafiğini azaltmak, Spin uygulaması ile gerçekleşeceğe benziyor.

Microsoft, Oyun Stüdyoları Satın Alıyor

Microsoft oyun geliştirme konusunda bünyesine yeni kuruluşlar katıyor. X018 etkinliğine katılan Microsoft inXile Entertainment ve Obisidian Entertainment’i bünyesine kattı.

Microsoft gelecek zamanlarda da başka oyun geliştirme stüdyolarıyla anlaşmaya gidecek. Bunların ise; Ninja Theory, UndeadLabs, Compulsion Games ve Playground Games kuruluşları olduğunu X018 etkinliğinde açıkladı.

Kasım ayının ikinci haftasını da geride bırakırken teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini sizin için derleyip aktardık. Dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak üzere. Bu arada “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” serimizde bulunmasını istediğiniz haberleri İletişim sayfasından bize gönderebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir