Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen 7,7 büyüklüğündeki deprem sonrası dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye yardımlar gönderildi. İşte tam liste halinde Türkiye’ye destek ve yardım gönderen ülkeler.

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta saat 04.17 sularında 7,7 aynı gün saat 13.24’de ise 7.6 büyüklüğünde iki büyük deprem meydana geldi. Deprem sadece Kahramanmaraş’ta değil aynı zamanda çevre illerde de oldukça sarsıcı bir etkiye sebep oldu. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezlerinde gerçekleşen depremler nedeniyle Hatay, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır ve Adana başta olmak üzere birçok şehirde yüksek hasarlar ve göçükler oluştu.


Okuma Önerisi: Kırımızı Pelerinli Markalar Listesi


Türkiye’ye Destek Ve Yardım Gönderen Ülkeler

Türkiye’nin son 100 yılda yaşadığı en büyük afetlerden biri olan Kahramanmaraş’taki bu yıkıcı depremin ardından 7 günlük Milli Yas ilan edidi. Deprem bölgesi için “4. Seviye Yardım Alarmı” verilmesinin ardından ise birçok ülkeden Türkiye’ye yardım eli uzandı. Türkiye’ye destek ve yardım gönderen ülkeler arasında; Azerbaycan, Finlandiya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Hindistan, Meksika, İsviçre, İngiltere, İsrail, Ukrayna, Hollanda, Polonya, Tayvan, Yunanistan, İtalya, Sırbistan, Fransa, Macaristan, İngiltere, Katar, Japonya bulunuyor. Şimdi ülke ülke yapılan yardım ve desteklere bakalım.

Azerbaycan

Deprem sonrası ilk uluslararası yardım kardeş ülke Azerbaycan’dan geldi. Toplamda 10 ili etkileyen deprem nedeniyle Azerbaycan’dan Türkiye’ye 370 kişilik arama kurtarma ekibi gönderildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada: “Azerbaycan’dan 370 kişilik arama kurtarma ekibi, AFAD ve diğer ekiplerin çalışmalarına katkı vermek üzere deprem bölgesine intikal etmektedir.” denildi. Ekibin komutanı olan Tuğgeneral Muharrem Hasanov, Azerbaycan’ın arama kurtarma ekiplerinin, son ana kadar kardeş Türkiye’nin yanında olacağını söyledi.

Finlandiya

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mektubu gönderdi. Finlandiya ayrıca arama ve kurtarma çalışmalarını desteklemek üzere Türkiye’ye arama ve kurtarma ekibi göndereceğini de duyurdu

Almanya

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Türk yetkililer ile koordinasyon içinde olduklarını duyurdu. Acil durum jeneratörleri, çadır ve battaniye de dahil olmak üzere depremden etkilenen bölgelere çeşitli yardım malzemeleri gönderileceği aktarıldı. Faeser ayrıca su arıtma üniteleri da sağlanabileceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’ye yardım konusunda talimat verdiğini açıkladı. Biden açıklamasında: “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremin yol açtığı can kaybı ve tahribattan derin üzüntü duyuyorum. Ekibime, Türkiye ile koordineli olarak durumu yakından izlemeleri ve gerekli her türlü yardımı sağlamaya devam etmeleri talimatını verdim” dedi.

Rusya

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı bir destek açıklaması yaptı ve deprem nedeniyle Türkiye’ye 100 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan 2 adet İl-76 uçağının gönderilmeye hazır olduğunu duyurdu.

Hindistan

Hindistan, Türkiye’ye yardım için arama kurtarma ekipleri ile destek sağlayacak. Bunun yanı sıra deprem yardımlarının bir parçası olarak DRF Arama ve Kurtarma Ekipleri’nin özel eğitimli köpek timleri, tıbbi malzemeler, sondaj makineleri ve diğer gerekli ekipmanlar da gönderildi.

Meksika

Meksika, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un talimatıyla Türkiye’ye 145 kişilik arama ve kurtarma ekibi gönderdi.

İngiltere

İngiltere, deprem nedeniyle Türkiye’ye 76 kişilik arama ve kurtarma ekipmanı ve arama köpekleri göndereceğini bildirdi.

İsviçre

İsviçre, 80 kişilik bir ekibi arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunmak üzere deprem bölgesine gönderme kararı aldı.

İsrail

İsrail, “Zeytin Dalı” adını verdiği Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yönelik yardım kapsamında harekete geçti. Buna göre İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail ordusunun ölümcül depremin ardından Türkiye’de bir sahra hastanesinin kurulmasına karar verdiklerini bildirdi. Bunun yanında 150 askeri arama kurtarma uzmanından oluşan bir heyetin de Türkiye’ye doğru yola çıktığı kaydedildi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre ise Cohen, deprem için bir mesaj yayınladı. Bu mesajda şu ifadeler yer aldı; “Türkiye’nin güneyinde meydana gelen deprem nedeniyle İsrail devleti adına Türk halkına derin üzüntülerimizi iletmek istiyorum. Kalplerimiz felaketin kurbanlarıyla; yaralılara acil şifa diliyoruz.”

Ukrayna

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Türkiye’ye gerekli yardımı yapacağını duyurarak şu açıklamarda bulundu: “Kurbanların ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şu anda dost Türk halkının yanındayız ve gerekli yardımı yapmaya hazırız”.

Hollanda

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen korkunç deprem sonrasında taziyelerimi Başkan Erdoğan’a ilettim. Dualarımız bu ciddi doğal afetten etkilenen herkesle birlikte. Hollanda’dan bir arama kurtarma ekibi bugün bölgeye gidecek” ifadelerini kullandı. Buna ek olarak Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi’ne bağlı 65 kurtarma görevlisi ve 8 özel eğitimli köpek, Türkiye’ye hareket etti.

Polonya

Polonya İçişleri ve İdare Bakanı Mariusz Kamiński, 76 itfaiyeci ve 8 kurtarma köpeğinden oluşan HUSAR kurtarma grubunu Türkiye’ye destek için göndereceklerini dile getirdi.

Tayvan

Tayvan, Türkiye’ye gitmeye hazır 130 kişilik bir ekibin, 5 arama köpeğinin ve 13 ton yardım malzemesinin hazır bulunduğunu duyurarak konuyla ilgili Türkiye’den yanıt beklediklerini açıkladı.  

Yunanistan

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’de yaşanan depremle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Miçotakis, paylaşımında depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek, “Yunanistan, kaynaklarını seferber ediyor ve hemen yardım edecek” ifadelerine yer verdi. Buna ek olarak Miçotakis’in talimatından sonra C-130 askeri nakliye uçağı, 21 EMAK itfaiye/enkaz kurtarma komandosu, 2 enkaz kurtarma köpeği, 5 doktor ve Yunan deprem dairesi başkanı sismolog Efthimios Lekkas, Türkiye’ye gönderildi.

İtalya

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Giorgia Meloni, Suriye sınırında Türkiye’yi vuran yıkıcı depremle ilgili gelişmeleri, Sivil Savunma tarafından güncellenen bilgileri yakından takip ediyor. Meloni, depremden etkilenen halka yakınlığını ve dayanışmasını belirtiyor. İtalyan Sivil Savunması ilk yardıma katkıda bulunmak için uygun olduğunu bildirmiştir.” ifadesi kullanıldı. Bu arada İtalya İçişleri Bakanlığı’na bağlı acil durum ve itfaiye ekiplerinden oluşan ilk sivil savunma ekibinin, deprem sonrasında arama kurtarma çalışmalarına katılmak için yola çıktığı belirtildi.

Sırbistan

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, “Sırbistan bu zor zamanlarda yanınızdadır ve gerekli tüm yardımı sağlamaya hazırdır” ifadesini kullandı. Bu arada Sırbistan İçişleri Bakanı Bratislav Gašić, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in talimatıyla 27 kişilik iki uzman kurtarma timi gönderdiklerini söyledi. 4,5 ton ağırlığındaki ekipmanlarla yola çıkan kurtarma ekibi, hayatta kalanların aranması ve kurtarılması için çalışacak.

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Depremin ardından Türkiye ve Suriye’den korkunç görüntüler geliyor. Fransa mahalli halka acil yardım sağlamaya hazırdır. Yaslı ailelere başsağlığı diliyoruz” dedi. Bu arada Fransa’dan 139 kişilik kurtarma ekibi Türkiye’ye gönderiliyor.

Macaristan

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da “Recep Tayyip Erdoğan’a bugünkü trajik depremin ardından Türk halkı için taziyelerimi sunmak isterim. Kurbanların aileleri için dua ediyoruz. Macar makamlarına Türkiye’ye acil yardım sağlamaları talimatını verdim” değerlendirmesini yaptı. Bu arada Macaristan Ulusal Afet Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı 55 kişilik arama kurtarma ekibinin depremzedelere yardım etmek için Türkiye’ye gönderildiği ifade edildi.

İngiltere

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu sabah düşüncelerim Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de mahsur kalanları kurtarmak için yiğitçe çalışan ilk müdahale ekipleriyle. Birleşik Krallık elinden gelen her şekilde yardıma hazırdır” ifadelerini kullandı. İngiltere’den cerrahlar, sağlık görevlileri, acil durum sağlık personeli ve lojistik personelin yer aldığı bir sağlık ekibi Türkiye’ye uçmayı bekliyor. Buna ek olarak 76 kişilik bir arama kurtarma ekibi, ekipman ve kurtarma köpekleri de dahil olmak üzere İngiltere’den Türkiye’ye acil destek olarak geliyor.

Katar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tefonda görüşen Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani taziye mesajlarını iletti. Bu arada Katar, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 10 bin konteyner ev gönderecek.

Japonya

Japonya hükümeti, Türkiye’ye 18 kişiden oluşan uzman arama kurtarma ekini 7 Şubat saat 06.30 sıralarında gönderdi. Uçaktan indikten sonra kurtarma ekibinin şefi Hideaki Yamamoto, “Japon hükümeti tarafından gönderilen arama kurtarma ekibiyiz. Dün sabah meydana gelen büyük depremden dolayı Japon hükümeti, arama kurtarma ekibini Türkiye’ye göndermeye karar verdi. Çok büyük bir deprem. Depremde hayatını kaybedenler için üzgünüz, yaralılar için acil şifalar diliyorum. Japon hükümeti ve Japon halkı, Türk halkının yanındayız. Biz bir ekip olarak deprem bölgelerinde elimizden geleni yapacağız” dedi.

El Salvador

Kentsel Arama ve Kurtarma Timinden (USAR) oluşan profesyonel ekibe ek olarak özel eğitimli köpekler de yollayan El Salvador, bunun yanı sıra depremzedeler için ise yardım paketleri hazırlattı.

Özbekistan

Özbekistan Savunma Bakanlığına bağlı 71 kişiden oluşan askeri sağlık personelinin, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde yaralananların tedavisi amacıyla Türkiye’de sahra hastanesi kurulması için gönderildiği belirtildi.

Hong Kong

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, depremlerin ardından afet çalışmalarına destek için arama kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderdi. Hong Kong kamu yayın kuruluşu RTHK’nin haberine göre, 59 kişilik arama kurtarma ekibi, Hong Kong Uluslararası Havalimanı’ndan Türk Hava Yollarının tarifeli uçuşuyla İstanbul’a hareket etti.

Birleşik Arap Emirlikleri – BAE

BAE Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, Khalifa bin Zayed Al Nahyan Vakfı ve Emirlikler Kızılay’ı tarafından aynı gün başlatılan müşterek operasyon kapsamında, şu ana kadar 11 askeri kargo uçağıyla arama-kurtarma, medikal ekipler ile jeneratör ve benzeri ihtiyaç duyulan araç-gereç Türkiye’ye sevk edildi.

Arama Kurtarma Personeli Gönderen Ülkeler Listesi

Kahramanmaraş Depremi sonrası Türkiye’ye arama – kurtarma personeli gönderen tüm ülkeler;

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Burundi, Bulgaristan, Cezayir, Çekya, Çin, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Estonya, Filistin, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Irak, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kamboçya, Kanada, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kosova, Kuveyt, Küba, K. Makedonya, Libya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Malezya, Malta, Meksika, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Panama, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Senegal, Singapur, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tayland, Tayvan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün, Venezuela, Yunanistan.

Ülkeler alfabetik sırayla ve kamuoyuna yansıyan verilerden teyit edilerek sıralanmıştır.

Türkiye’ye Gelen Arama Kurtarma Ve Yardım Ekipleri

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgiye göre 12 Şubat 2023 itibariyle Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesine yurt dışından gelen arama, kurtarma ve yardım ekiplerine dair istatistikler şöyle;

  • Yardım Teklifinde Bulunan Ülke Sayısı: 99 Ülke
  • Sahadaki Ülke Sayısı: 75 Ülke
  • Sahadaki Yabancı Personel Sayısı: 9677 Kişi
  • Ekip Göndermesi Beklenen Ülke: 8
  • Gelecek Yabancı Personel Sayısı: 753

Türkiye’ye dünyanın çeşitli ülkelerinden iletilen destek ve yardımlar geldikçe bu makale güncellenecektir. Yazının sonunda makalenin son güncelleme tarihi ve saati yazmaktadır. Güncel bilgilere ulaşmak için sayfayı yenilemeniz yeterlidir.

Son Güncelleme: 14.02.2023 – 17:59


Kahramanmaraş Depremi (Tüm Detaylar)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.