YOTPO tarafından yapılan marka sadakatine yönelik araştırmada ilginç sonuçlar elde edildi. Buna göre tüketicilerin para harcamasına neden olan duygu marka sadakati.

Yotpo, marka sadakatine yönelik bir tüketici araştırması yaptı. Markalar ve uzmanlar için yol gösterici bu araştırmaya göre, tüketicilerin %80’i en az üç satın alma, %37’si ise en az beş satın alma gerçekleştirene kadar kendilerini bir markaya sadık olarak görmediklerini belirtti.

Sosyal Medyada Marka Sadakati

Araştırmaya katılan tüketicilerin %45’i favori markalarıyla etkileşimde bulunuyor. Tüketicilerin favori markalarıyla etkileşimde bulundukları sosyal medya platformlarının başında %45 ile Facebook geliyor. Facebook’un ardından %9 ile Instagram, %7 ile Twitter, %4 ile Snapchat, %1 ile Pinterest geliyor. Diğer bir ifadeyle tüketiciler yoğun olarak bu sosyal ağlarda markalarla etkileşimde bulunuyor. Tüketicilerin %33’ü ise hiçbir sosyal ağda markalarla etkileşimi bulunmuyor.

Tüketicilerin Para Harcamasına Neden Olan Duygu

Araştırmaya katılan katılımcılara “marka sadakatinizi neden kaybedersiniz?” sorusu soruldu. Katılımcıların %51’i “kötü ürün/kalite”, %23’ü ise “yetersiz müşteri hizmetleri” olarak cevap verdi. Marketing Land‘in yaptığı habere göre, bu araştırmaya katılan 2 binden fazla tüketicinin %90’ı, bir yıl öncesine göre kendilerini eşit ölçüde ya da daha fazla sadık olarak gördüklerini ifade ettiler.

Araştırmaya katılan katılımcılara sorulan bir diğer soru; “Bir markaya bağlı olmanızın temel nedeni nedir?” şeklindeydi. Bu soruya katılımcıların %55’i, “Ürünlerini seviyorum.” şeklinde %25’i ise “harika indirimler ya da teklifler” cevabını verdi. Katılımcıların %7’si marka sadakatlerini etkileyen birincil unsur olarak “beklentinin üzerindeki müşteri hizmetleri”ni gösterdi.

Yotpo’nun tüketici araştırmasının sonuçlarına göre, “sadakat” tüketicileri sadakat programlarına katılma ve daha fazla para harcama gibi eylemde bulunma konusunda teşvik ediyor. Tüketiciler sadakatlerinin karşılığında,  daha fazla indirim, ücretsiz teslimat, hediye, özel promosyonlar, erken ürün erişimi ve özel etkinliklere davetler istiyorlar. Markalar geri bildirim bıraktıklarında tüketicilerin %67’si 24 saat içinde bir yanıt, %26’sı ise 12 saat ya da daha kısa bir sürede yanıt istiyor. Araştırma kapsamında en çok cevap aranan soru “Birini yeni bir marka denemek için motive eden şey nedir?” sorusu oldu.

Tüketicinin Marka Motivasyonu;

Aynı araştırmada tüketicilerin yeni bir marka denemek için motivasyonlarının ne olduğu da irdelendi. Buna göre tüketicilerin;

  • %64’ü “Adil Fiyatlandırma”,
  • %61’i “Ücretsiz Teslimat”,
  • %57’si “Değerlendirmeler”,
  • %46’sı “Arkadaş ya da Aile Üyesi Önerisi”,
  • %37’si “Harika Satın Alma Deneyimi”,
  • %35’i “Sadakat Avantajları”,
  • %15’i “Reklamlar”,
  • %4’ü “Influencer Onayı”

şeklinde cevap verdi.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.