Tüketicilerin Para Harcamasına Neden Olan Duygu: Marka Sadakati

Yotpo, marka sadakatine yönelik bir tüketici araştırması yaptı. Yotpo’nun yaptığı araştırmaya göre, tüketicilerin %80’i en az üç satın alma, %37’si ise en az beş satın alma gerçekleştirene kadar kendilerini bir markaya sadık olarak görmediklerini belirtti.

Sosyal Medyada Marka Sadakati

Araştırmaya katılan tüketicilerin %45’i favori markalarıyla etkileşimde bulunuyor. Tüketicilerin favori markalarıyla etkileşimde bulundukları sosyal medya platformlarının başında %45 ile Facebook daha sonra ise %9 ile Instagram, %7 ile Twitter, %4 ile Snapchat, %1 Pinterest ile etkileşimde bulunuyor. Tüketicilerin %33’ü ise hiçbir sosyal medyada marka etkileşimi bulunmuyor.

Araştırmaya katılan katılımcılara “marka sadakatinizi neden kaybedersiniz?” sorusu soruldu. Katılımcıların %51’i “kötü ürün/kalite”, %23’ü ise “yetersiz müşteri hizmetleri” olarak cevap verdi. Marketing Land‘in yaptığı habere göre, bu araştırmaya katılan 2 binden fazla tüketicinin %90’ı, bir yıl öncesine göre kendilerini eşit ölçüde ya da daha fazla sadık olarak gördüklerini ifade etti.

Araştırmaya katılan katılımcılara başka bir soru olarak “Bir markaya bağlı olmanızın temel nedeni nedir?” soruldu. Katılımcıların %55’i, “Ürünlerini seviyorum.” şeklinde %25’i ise “harika indirimler ya da teklifler” cevabını verdi. Katılımcıların %7’si marka sadakatlerini etkileyen birincil unsur olarak “beklentinin üzerindeki müşteri hizmetleri”ni gösterdi.

Yotpo’nun tüketici araştırmasının sonuçlarına göre, “sadakat” tüketicileri sadakat programlarına katılma ve daha fazla para harcama gibi eylemde bulunma konusunda teşvik ediyor. Tüketiciler sadakatlerinin karşılığında,  daha fazla indirim, ücretsiz teslimat, hediye, özel promosyonlar, erken ürün erişimi ve özel etkinliklere davetler istiyorlar. Markalar geri bildirim bıraktıklarında tüketicilerin %67’si 24 saat içinde bir yanıt, %26’sı ise 12 saat ya da daha kısa bir sürede yanıt istiyor. Araştırma kapsamında en çok cevap aranan soru “Birini yeni bir marka denemek için motive eden şey nedir?” sorusu oldu.

Cevap veren katılımcıların;

  • %64’ü “Adil Fiyatlandırma”,
  • %61’i “Ücretsiz Teslimat”,
  • %57’si “Değerlendirmeler”,
  • %46’sı “Arkadaş ya da Aile Üyesi Önerisi”,
  • %37’si “Harika Satın Alma Deneyimi”,
  • %35’i “Sadakat Avantajları”,
  • %15’i “Reklamlar”,
  • %4’ü “Influencer Onayı” cevabını verdi.
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir