IAB (Interactive Advertising Bureau) yakın zaman önce video izlenme trendlerini ölçmek için bir araştırma yaptı. 21 ülkeden 18 yaş üstü 4200 kişi arasında yapılan araştırmaya göre Türkiye canlı video izlemede birinci oldu.

IAB (Interactive Advertising Bureau) yakın zaman önce video izlenme trendlerini ölçmek için bir araştırma yaptı. Bu araştırma Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri(ABD), Avustralya, Çin, Kanada, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, İsveç, İsviçre, Macaristan, İrlanda, Rusya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika, Peru, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin yer aldığı 21 ülkede 18 yaş üstü 4.200 kişi arasında yapıldı.

Türkiye Canlı Video İzlemede İlk Sırada

IAB (Interactive Advertising Bureau)’nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye, canlı video izlemede birinci sırada yer alıyor.

Buna göre; Türkiye’de, kullanıcıların yaklaşık 3’te 2’si günde en az bir kez video izliyor. Avrupa’da ise bu durum hiçte öyle değil. Avrupa’da kullanıcıların sadece yüzde 70’i günde en az bir kez video izliyor. Bu arada Avrupa’da kullanıcıların büyük bir bölümünün canlı video izleme tercihi diziler oldu. Türkiye’de ise daha çok oyun videoları tercih ediliyor.

Ayrıca kullanıcıların yüzde 47’si geçtiğimiz yıllara göre daha fazla canlı video izliyor. Bu oranlarının böylesine yüksek olmasının arka planında ise akıllı telefonların rolü olduğu düşünülüyor.

Video İçerik Araştırması

IAB bir de video içerik araştırması yaptı. Buna göre kullanıcıların 2018 Dünya Kupası ile ilgili tercihleri ortaya çıktı.

Avrupa’da araştırmaya katılan katılımcıların 3’te 2’si 2018 Dünya Kupası’nı canlı olarak televizyondan izlemeyi düşünüyor. Türkiye’de ise katılımcıların yüzde 54’ü maçları canlı videodan izlemeyi düşünüyor. Bu araştırmada, televizyonlar ve akıllı telefonlar 2018 Dünya Kupası’nı izlemede en yaygın iki kanal olarak öne çıkıyor.

IAB video içerik araştırmasında dijital reklam – video içerik ilişkisini de ortaya koydu. 21 ülkede 4.200 kişiyle yapılan araştırmaya göre tüketiciler video izlerken reklamlarla etkileşime geçiyorlar ancak reklamların daha az rahatsız edici olmasını istiyorlar. Kullanıcıların yüzde 52’si reklamlarla desteklenmiş ücretsiz videoları izlemeyi tercih ediyor. Yüzde 64’ü ise reklama tıklama, web sitesini ziyaret etme, arama motorlarında ürünü arama, ürün veya reklam hakkında yorum yapma gibi aksiyonlarda bulunuyor. Türkiye’de ise tüketicilerin yüzde 73’ü canlı video izlerken görülen reklamlarla etkileşime geçiyor. Araştırmadaki en önemli sonuç ise, tüketicilerin büyük çoğunluğu reklamlarla karşılaşma şeklinin değişmesi gerektiğini düşünüyor.

Canlı Videolar Marka Oluşturmaya Yardımcı

IAB Dijital Video Mükemmeliyet Merkezi Direktör Yardımcısı Eric John canlı video trendinin giderek yükseldiğine dikkat çekti ve canlı videoların marka oluşturmaya yardımcı olduğunu belirtti. John, Dünya Kupası’nın dünya genelinde büyük çaplı canlı akışı etkileyeceğini belirtti ve bu dev organizasyonu markaların kitlelere etkili bir şekilde ulaşmasını sağlayacak bir etkinlik örneği olarak tanımladı.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.