Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2022)

Ekim ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2022)

Bu haftanın (8– 14 Ekim 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • 59. Altın Portakal Film Festivali
  • Hani Kurumsaldık İle Medya Takip Merkezi Partner Oldu
  • Konaklama Vergisi
  • BM’den Rusya – Ukrayna Kararı
  • Dezenformasyonla Mücadele Düzenlemesi Yasalaştı
  • Bartın’da Maden Ocağında Patlama
  • Günün Gündemi (Eylül 2022)
  • Hani Kurumsaldık İle SendPulse Partner Oldu
  • Hani Kurumsaldık: Etkinlik Pazarlaması
  • Hani Kurumsaldık İle Üstün Patent Partner Oldu

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


59. Altın Portakal Film Festivali

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde gerçekleştirilen festivalde ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’, ‘Ulusal Belgesel Film Yarışması’, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’, ‘Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’ ve ‘Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ düzenlendi. Özcan Alper’in imzasını taşıyan ‘Karanlık Gece’, en iyi film ödülüne layık görüldü.

Hani Kurumsaldık İle Medya Takip Merkezi Partner Oldu

Medya, itibar, reklam takip ve analizi odağında yenilikçi teknolojisi ve köklü tecrübesiyle markaların çözüm ortağı olan Medya Takip Merkezi; kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ın medya takip sponsoru oldu.

Konaklama Vergisi

Konaklama vergisi için taslak hazırlandı. Buna göre 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek olan konaklama vergisi kapsamında; otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, termal tesis, misafirhane, yayla evi kamping gibi tesislerden %2 oranında vergi alınacak.

BM’den Rusya – Ukrayna Kararı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna bölgelerini yasa dışı ilhakını kınayan kararı 143 ülkenin oyuyla kabul etti. 35 ülke oylamaya katılmazken, Rusya’ya 4 ülke (Suriye, Nikaragua, Kuzey Kore ve Belarus) destek verdi. Türkiye, oylamada Ukrayna’nın lehine oy kullandı.

Dezenformasyonla Mücadele Düzenlemesi Yasalaştı

“Dezenformasyonla Mücadele Düzenlemesi” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, “TBMM Genel Kurulu”nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni düzenleme; sosyal ağlardan, internet haber sitelerine kadar dijital medya paydaşlarına yönelik belli kurallar içeriyor. Ayrıca bu yasayla birlikte; halk arasında endişe, korku veya panik oluşturmak amacıyla gerçeğe aykırı bilgi yayanlar, 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacaklar.

Bartın’da Maden Ocağında Patlama

Bartın’ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde maden ocağında patlama meydana geldi. Saat 18.15 sularında -300 kotundaki nedeni belli olmayan kısmi patlamada 22 kişi hayatını kaybetti.

Günün Gündemi (Eylül 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Eylül ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız. Devamını oku

Hani Kurumsaldık İle SendPulse Partner Oldu

Mart 2021’de yayın hayatına başlayan ve hızlı bir büyüme kaydederek önemli bir dinleyici kitlesine ulaşan Hani Kurumsaldık, gerçekleştirdiği kurumsal partnerliklerle de dikkat çekiyor. Birçok mecrada eş zamanlı bir şekilde yayınlanan Hani Kurumsaldık, bu doğrultudaki aksiyonlarına bir yenisini ekledi. Buna göre; e-posta pazarlama odağında global bir marka olan SendPulse ile partner olan Hani Kurumsaldık’ın mailing sponsoru SendPulse oldu!

Hani Kurumsaldık: Etkinlik Pazarlaması

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ın 33. Bölüm yayınlandı. “Etkinlik Pazarlaması” ana temasıyla yayınlanan podcastte etkinlik, etkinlik yönetimi, etkinlik sponsorluğu kavramlarına dair akademik düzeyde açıklamalar da yapıldı.

Hani Kurumsaldık İle Üstün Patent Partner Oldu

Kısa sürede hızlı bir büyüme kaydeden ve 1 milyon erişimi aşan Hani Kurumsaldık, dünya genelinde takip edilen bir seri oldu. Bir yandan büyümesini sürdüren popüler podcast serisi, bir yandan da bütünleşik pazarlama odağında ve hukuki açıdan markalama çalışmalarını sürdürüyor. Buna göre sektörün öncü markalarından olan Üstün Patent’le partner olan Hani Kurumsaldık’ın marka tescil sponsoru Üstün Patent oldu!

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ekim 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.