Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Eylül ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Eylül 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Eylül ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Eylül 2022)

Eylül (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Eylül 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Eylül 2022)

 • İstanbul’da enflasyon 1998’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ağustos ayına dair perakende ve toptan fiyat endekslerini yayımladı. Buna göre İstanbul’da perakende fiyatlar yıllık %99,91 ile 1998’den beri en yüksek hızda arttı. Toptan fiyatlar da yıllık bazda yükselişini sürdürerek %98,09 arttı.
 • CNN’in yaptığı tek kelimelik paylaşımın viral olmasıyla Twitter’da ‘Kendini Tek Kelimeyle Açıkla’ – ‘One Word Challenge’ adlı bir akım başladı. Akıma Türkiye’den ve dünyadan birçok marka, siyasetçi ve ünlü isim katılım gösterdi.
 • Konya’nın Karatay ilçesinde Türk tarihine ışık tutacak bir yazıt keşfedildi. Konya’da, Savatra Antik Kenti kazı sahasında İslam öncesi erken dönem Türk tarihine ait ilk kez ‘Türk’ ibaresinin yer aldığı, Runik alfabesiyle ‘Türkoğlu’ yazan bir yazıt bulundu.
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 2023-2025 dönemini kapsayan OVP (Orta Vadeli Program) ile temel ekonomik büyüklükler ve hedefler belirlendi. Buna göre, büyüme için bu yıl gerçekleşme tahmini %5 oldu. Enflasyonun ise bu yıl %65 olacağı tahmin edildi.
 • Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %80,21 aylık ise %1,46 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %181.37 aylık ise %5.86 oldu.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan turunun ilk ziyareti çerçevesinde geldiği Bosna Hersek’te yaptığı açıklamada Bosna Hersek’e seyahatte yeni bir dönemin açıldığını belirterek “Bundan böyle Türkiye’den Bosna Hersek’e, Bosna Hersek’ten Türkiye’ye kimlik kartları ile seyahat edilebilecek.” ifadesini kullandı.
 • Apple’ın yeni akıllı telefon serisi iPhone 14, “Apple Event”te tanıtıldı. iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’tan oluşan yeni iPhone serisinin en ucuz modeli 30 bin TL seviyesinde olurken, en pahalı modelin fiyatı ise 57 bin TL’nin üzerinde. Bu arada etkinlikte aynı zamanda Apple Watch akıllı saatleri ile AirPods gibi cihazlar da tanıtıldı.

İkinci Hafta (8 – 14 Eylül 2022)

 • 70 yıldır tahtta olan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti.
 • İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı vesilesiyle 350 metrelik Türk bayrağının taşınmasıyla başlayan etkinlikler gün boyunca sürdü. Akşam saatlerinde ise on binlerce kişi Megastar Tarkan‘ın konseri için Gündoğdu Meydanı’nda bir araya geldi. Bu arada konser, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı.
 • Kraliçe II. Elizabeth‘in oğlu Charles, Londra’daki St. James Sarayı’nda düzenlenen törenle resmen kral ilan edildi. Tam adı Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor olan ve 14 Kasım 1948 tarihinde Buckingham Sarayı’nda dünyaya gelen Charles artık Kral 3. Charles olarak anılacak.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı hizmet veren toplu ulaşım araçlarından otobüs, metro ve vapurlarda yaz tarifesi sona eriyor. Buna göre ‘Kış Tarifesi’ ile birlikte İETT’de günde 5 bin 237 araçla 52 bin 985 sefer düzenlenmesi planlanıyor.
 • Dar gelirli vatandaşlar için 81 ilde 362 milyar liralık yatırımla 250 bin konut inşa edilecek olan sosyal konut projesine başvuru şartları belirlendi. Şartlar arasında; 18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı olmak, TOKİ aracılığıyla ev sahibi olmamak, proje ilinde en az 1 yıl ikamet etmek ve kendisi, eşi ya da çocukları üzerine tapulu konutu olmamak. Ayrıca bir haneden tek başvuru alınacak olup hane aylık gelirinin İstanbul’da en fazla 16 bin TL yurt genelinde ise 14 bin TL olması şartı da aranacak.
 • Twitter, uzun zamandır beklenen ‘Tweet düzenleme’ butonunu kullanıma sunacağını duyurdu. Buna göre Tweet’leri 30 dakika içinde 5 kez düzenlemek mümkün olacak. Özellik, ilk olarak Twitter Blue abonelerine sunulacak.
 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamaya göre; Covid-19 salgını nedeniyle haftalık can kayıpları Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye geldi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Eylül 2022)

 • YouTube reklam politikasına yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre YouTube Premium abonesi olmayanlar, video başlarken 5 reklam izleyecek
 • Vanity Estetik, kurum kültürü ve en iyi iş yeri ortamının oluşturulması konusunda 30 yılı aşkın süredir araştırmalar yürüten Great Place to Work Enstitüsü tarafından sağlık sektöründe “Harika İş Yeri Sertifikası” almaya hak kazandı.
 • Google Haritalar’da motor tipine göre en tasarruflu rota oluşturan yeni özellik Türkiye’de kullanıma açıldı. Buna göre artık Türkiye’de “Benzinli”, “Dizel”, “Elektrikli” ve “Hibrit” araçlar için sürücülere en az yakıt tüketen rota sunulacak.
 • ÖSYM tarafından 31 Temmuz’da düzenlenen ancak iptal edildiğinden yeni takvime göre yeniden yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) oturumları tamamlandı. Sınavın ardından Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumlarının temel soru kitapçığı diziliminde verilen sınav soruları adayların erişimine açıldı.
 • Türkiye Uzay Ajansı, Milli Uzay Programı kapsamında başlatılan “Türk Uzay Yolcusu Projesi”nde ISS’e bir Türk vatandaşını götürmek için Axiom Space firması ile anlaşma imzaladı.
 • Formula 1‘de 2023 sezonu takvimi belli oldu. 5 Mart 2023’te Bahreyn Grand Prix’siyle başlayacak organizasyonda, ilk kez bir sezonda 24 yarış düzenlenecek.
 • Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. Fed politika faizini 75 baz puan artırdı. Böylece ABD’de faiz 3.00-3.25 bandına yükselmiş oldu.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Eylül 2022)

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan azaltarak yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirdi.
 • Türk Hava Yolları (THY), Londra’da düzenlenen Dünya Havayolları Ödülleri töreninde havacılık değerlendirme kuruluşu Skytrax tarafından “Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi” seçildi.
 • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre; Elektrik – elektronik sektörü, 2022’nin Ocak – Ağustos döneminde 9 milyar 620 milyon dolarlık ihracata imza attı.
 • Elon Musk, ABD’nin İranlılara sunulan internet hizmetlerinin kapsamının genişletilmesine izin veren genel lisans yayımlamasının ardından uydu internet sistemi Starlink’i İran’da devreye soktu.
 • e-Ticaret devi Amazon, İstanbul’un Tuzla ilçesinde Türkiye’deki ilk lojistik üssünü açtı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, 100 milyon doları aşan bir yatırımla kurulan üssün, 1 yıl içerisinde 1000’den fazla istihdam oluşturması bekleniyor.
 • FORBES 400 yayınlandı. 41. defa yayınlanan ve “The 2022 Forbes 400: The 20 Richest People In America” adlı listede Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, 1. sırada yer aldı. Listenin 2. sırasında Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos yer alırken 3. sırada ise Microsoft’un sahibi Bill Gates yer aldı. Bu arada 14 yıl sonra ilk defa zenginlerin toplam gelirinde azalma görüldü.
 • Dijital pazarlama, kripto para, e-ticaret, influencer pazarlama, dijital markalaşma, fintech, sosyal medya, internet reklamcılığı başta olmak üzere dijital ve teknoloji odağında konuların değerlendirildiği global organizasyon Traffic Summit başladı. Dünya genelinden birçok uzmanın konuşma yaptığı ve çok sayıda teknoloji girişimi ile markanın yer aldığı zirvenin medya sponsoru ise Branding Türkiye oldu.
 • Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları‘nın resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Bursa’nın İznik ilçesindeki İznik Gölü kıyısında oluşturulan alanda gerçekleştirilen oyunların açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı.
 • Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda Rusya Devlet Başkanı Putin Ukrayna’da ilhak edilen 4 bölgenin (Donetsk, Luhansk, Herson, Zaporijya) Rusya’ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzaladı. Böylece Rusya, Kırım’dan sonra Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 15’ini daha ilhak etmiş oldu.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Ağustos 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.